Agnieszka Holland: „Gliński walczy z artystami, a jego młodsi pomagierzy traktują nas z buta”

Wybitna reżyserka czuje się dowartościowana zainteresowaniem zbawcy narodu

Agnieszka Holland nie po raz pierwszy krytykuje władzę Prawa i Sprawiedliwości. – „Najpierw skutecznie podzieliła społeczeństwo, a teraz poszerza stan posiadania środkami, które są trywialne, bo to pieniądze, ale skuteczne” – powiedziała reżyserka w wywiadzie udzielonym „Wysokim Obcasom”. – „Jednocześnie wprowadza ideologiczny zamęt. I doprowadza do sytuacji bliskich faszyzmowi. Odradzają to, co było pomysłem ONR-u czy części endecji przed wojną: katolickie państwo narodu polskiego. Przyznał to zresztą Kaczyński oficjalnie” – dodaje reżyserka.

Holland mówi także o propagandzie, stosowanej przez obecnie rządzących. – „Choć toporna i chamska, jest skuteczna! Mnie się wydawało, że ludzie nie dadzą się nabrać, że przecież już to widzieli” – przyznała reżyserka.

Jej zdaniem, ta propaganda odpowiada na autentyczne lub rozpalone lęki. Jako przykład podaje relokację migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. – „Zakłamując rzeczywistość, manipulując faktami, władza doprowadziła do tego, że w ciągu paru miesięcy stosunek Polaków do uchodźców zmienił się z obojętnego i raczej współczującego we wrogość, w przekonanie, że uchodźców należy tępić jak robactwo. Jarosław Kaczyński i jego ludzie zupełnie się nie powstrzymują od tego, by używać języka otwarcie nazistowskiego. I to się okazuje skuteczne. Populiści odświeżają idee już zużyte i – jak się zdawało – skompromitowane, a jednak okazuje się, że one się łatwo odradzają” – stwierdziła Holland.

Reżyserka mówiła o roli artystów i znaczeniu ich twórczości. – „Tamta władza [PRL – red.] bardziej bała się sztuki, bo ją szanowała. Dzisiejsza boi się mniej. Zresztą Lech Kaczyński również szanował artystów, spotykałam się z nim kilkakrotnie, rozmawialiśmy, zabiegał, bym go zrozumiała, i chciał zrozumieć mnie” – mówiła Holland.

Według niej, „nowe pokolenie polityków ma w dupie wszystkich artystów”. – „Myślę, że nie boją się sztuki, że ją lekceważą. Gliński oczywiście z artystami walczy, ale jego młodsi pomagierzy traktują nas z buta” – podsumowała Agnieszka Holland.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zoja
Zoja
28 września 2019 16:15

On też będzie tak potraktowany!

Obserwator
Obserwator
28 września 2019 16:36

W świetle postępowania obecnej partii rządzącej jej nazwa brzmi jak szyderstwo z rozumu!

antypis
antypis
28 września 2019 18:10

Prymitywna i chamska propaganda pisuaru jest skuteczna bo trafia do takich samych adresatów jak i oni…..Do tego jeszcze kilka „marchewek” w rodzaju pińcet+ i git!

Jojne Niedoperz
Jojne Niedoperz
28 września 2019 22:41

Dogadzał jak mógł klasie rządzącej dziś „Polskom”, 100 000 000 PLN (choć z nawiązką wystarczało 10 000 000 !!!!!) w błoto pewnego dawno zapadniętego cmentarza pewnej mniejszości narodowej wyrzucił a i tak walą w goja jak w bęben. Panie Gliński – nie uczyłeś się pan mądrości z polskich przysłów „służ mu wiernie on ci p…nie”, „puść kur.ę na grzędę ona – wyżej siędę” to niech cię uczą ci, co od zawsze, odkąd Polska dach im nad głowami dała i przygarnęła gdy inni ich gonili gdzie manna z nieba spada w miarę ustępstw na ich rzecz bezczelnieją, podleją, chamieją i arogancieją… Ps. patrzę w twarz tej hmmm kobiety i się zastanawiam czy ona czasem nie jest z Kubą W. spokrewniona, bo takie jakieś dziwne podobieństwo wyrazu ócz tych osób mnie uderza.