Agnieszka Holland na wojnie z Ordo Iuris!

Wybitna reżyserka czuje się dowartościowana zainteresowaniem zbawcy narodu

Ordo Iuris, grupa znana z ultrakatolickich poglądów, zalazła za skórę wielu osobom. Teraz do grona jej zdeklarowanych przeciwników dołączyła Agnieszka Holland. Reżyserka w marcu przyznała, iż pomysł katolickich aktywistów Ordo Iuris dot. tworzenia „stref wolnych od LGBT” jest „faszystowski”.

 

Jest to organizacja niebywale niebezpieczna i niebywale skuteczna, i strasznie mąci ludziom w głowach, bo pod hasłami rodziny, dziecka, dobra dzieci i wolności, wprowadza faszystowskie ustawy” – oceniła kilka miesięcy temu artystka.

Po czterech miesiącach grupa Ordo Iuris postanowiła działać przeciwko Holland. Prawica złożyła pozew przeciwko reżyserce i posłance Annie Marii Żukowskiej. „Publicznie pomawiały one Instytut, przypisując mu działalność o charakterze 'faszystowskim'. W ocenie Ordo Iuris stygmatyzujący język stosowany przez celebrytów i aktywistów lewicy nie tylko narusza renomę Instytutu, ale prowadzi do propagowania nienawiści i napięć społecznych” – twierdzi skrajna organizacja.

Sprawę skomentowała już główna zainteresowana, Holland, która uważa, że katoliccy aktywiści nie przypadkowo zainterweniowali dopiero teraz. „Prawdopodobnie ich strategia jest związana z czasem wyborów prezydenckich, bo Ordo Iuris zbliża się do formacji, która teraz sprawuje władzę” – przyznała reżyserka. „Wielu członków tej organizacji jest w rządzie czy Sądzie Najwyższym. Zaproponowana przez Ordo Iuris Karta Rodziny, która doprowadza do powstania ‘stref wolnych od ideologii LGBT’, a o której prezydent Duda mówi podczas kampanii, powstała na wzór putinowskich praw”.

 

Twórczyni kultury wyznała też, że sama nie boi się działalności członków Ordo Iuris. „Nie czuję się zastraszona, bo różne rzeczy już widziałam i przeżyłam, tego typu nagonki również” – stwierdziła pamiętająca czasy „socjalizmu” ceniona reżyserka. 

Jestem raczej smutna, bo nienawiść, szczucie i budowanie podziałów społecznych stały się czymś banalnym i, w dodatku, związanym z władzą. Efekty tego będą straszne, już to widzimy– podsumowała Holland.

Reżyserka nie po raz pierwszy stała się celem ataków środowisk skrajnie katolickich. Kilka miesięcy temu oskarżali ją o głoszenie herezji, bo stwierdziła, że chciałaby założyć własny kościół chrześcijański.

Artystka swoimi spostrzeżeniami na temat tych kalumnii podzieliła się wówczas z tygodnikiem „Fakty i Mity”, przyznając, że prawicowy hejt nie robi na niej wrażenia. „Moje deklaracje, w pewnym sensie prowokacyjne, miały służyć otwarciu rozmowy na temat społecznych potrzeb egzystencjalnych i stanu polskiego Kościoła katolickiego. Ale nie liczę na rozmowę z tą naszą kato-faszo-prawicą: to nienawistnicy i ignoranci. Ich komentarzy nie czytuję, szkoda czasu, naprawdę” – oceniła.

/nt/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
5 lipca 2020 12:47

Szkoda czasu na tę babę – zaczadzenie ideologiczne. „Własny kościół chrześcijański”… co ty, kobiecino, wiesz o chrześcijaństwie?

Adam
Adam
5 lipca 2020 14:06
Reply to  Marek

Zdaje się że więcej od ciebie Marku.

Obserwator
Obserwator
5 lipca 2020 14:09
Reply to  Marek

Nie warto cię komentować!

ech
ech
5 lipca 2020 17:36
Reply to  Obserwator

Racja!

Jerzy
Jerzy
5 lipca 2020 14:26
Reply to  Marek

No właśnie. Co Ty wiesz o tej zbrodniczej organizacji? O jej historii? O zbrodniarzach nazywanych papieżami, począwszy od pierwszego, kończąc na ostatnim? Pochwal się wiedzą!

Jantar
Jantar
5 lipca 2020 16:15
Reply to  Jerzy

A zwłaszcza o działaniach papieża Aleksandra VI, czyli Rodrigo Borgii i jego zbrodniczej rodzinki.

Hipokrates
Hipokrates
5 lipca 2020 17:35
Reply to  Marek

Do Marka! To już aż tak źle……
Czas przejrzeć, albo skorzystać z fachowej pomocy…… No chyba, że to płatne hejtowanie.

Mado
Mado
5 lipca 2020 14:37

Pani Agnieszko, pora na film o Ordo Iuris! Tę organizację trzeba koniecznie zdemaskować.

Savonarola
Savonarola
5 lipca 2020 17:39
Reply to  Mado

Ona już jest zdemaskowana od czasu jej problemów w Brazyli, skąd musiała się wynosić z podkulonym ogonem. Teraz już trzeba tę wiedzę upowszechnić!

Jantar
Jantar
5 lipca 2020 14:57

A ja przypominam, że Ordo Iuris jest częścią brazylijskiej sekty katolickiej, od której odciął się Watykan. Działająca początkowo pod patronatem Watykanu sekta po jakimś czasie została przez Watykan zdelegalizowana jako organizacja katolicka powiązana z kościołem. Ordo Iuris jest jest zagraniczną częścią. Wszystko jest podane na Wikipedii. Do Polski Ordo Iuris przywędrowało zaledwie kilka lat przed przejęciem władzy przez PiS. Zapewne mieli bardzo duży udział w tym przejęciu władzy, dlatego jej członkowie są obecnie w rządzie i próbują wprowadzać takie fundamentalistyczne ustawy. Cały czas także wspierają naszą prawicę i polski kościół, który kategorycznie sprzeciwia się Watykanowi. Przypominam tu, że niektórzy polscy biskupi nie kryją się z tym, że sami należą do Ordo Iuris, a także że „modlą się o szybką śmierć papieża Franciszka, bo działa na szkodę kościoła, jest heretykiem”.

Dingle
Dingle
5 lipca 2020 16:01
Reply to  Jantar

Kiedyś kiedyś jak trwała miłość grzyba toruńskiego z różnymi „wielkimi” Polakami w Ameryce Południowej ta idea została sprzedana polskim katabasom. Proszę prześledzić extremistyczne organizacje polonijne na tamtym kontynencie