Akcja #szanujmedyka

Służba zdrowia w stanie agonalnym, więc Polaku umieraj

Podchodzą do nas, grożą, przepychają się i obrażają. Nie będę powtarzać tych słów, bo nie wypada, ale to są naprawdę wulgarne, nieprzyjemne słowa, ty zdzi.., ty su..” – tak o kontaktach z pacjentami mówią sanitariuszki z województwa śląskiego, a ich relacje potwierdzają wypowiedzi innych pracowników służby zdrowia.

 

Pacjent po prostu opluł mnie. Jesteśmy wyzywane od nieuków, konowałów, niedouczonych, covidowców” – mówi Beata Kozieł, technik elektroradiologii. Z agresywnymi pacjentami muszą mierzyć się także lekarze, farmaceuci, pielęgniarki, salowe, ratownicy medyczni itp. Problem z agresją wobec pracowników służby medycznej narasta od początku pandemii COVID-19.

Udzielający się wszystkim stres, strach o zdrowie swoje i najbliższych, przemęczenie, powodują, że nagromadzone złe emocje uderzają w tych, którzy na co dzień są na tzw. pierwszej linii frontu. „Każdy człowiek za swoje czyny oczekuje odrobiny szacunku i ten szacunek również należy się nam, medykom. Staramy się na co dzień pomagać pacjentom, ratować zdrowie i życie. Nie zawsze jest to proste, nie zawsze kończy się to sukcesem” – mówi  dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

 

To właśnie na Śląsku z inicjatywy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiej Izby Lekarskiej i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach ruszyła akcja #szanujmedyka. Wszyscy pracownicy tamtejszej służby zdrowia noszą plakietki „”Szanuję Ciebie, Ty szanuj mnie!”, a w mediach społecznościowych zamieszczono wstrząsające relacje medyków związane z agresywnymi zachowaniami pacjentów.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Jak mówi dr Urban „medycy za to, co robią na co dzień nie oczekują oklasków, oczekują odrobiny szacunku, oczekują zrozumienia w miejsce agresji.” Warto te słowa zapamiętać i być może rozszerzyć akcję #szanujmedyka na cały kraj.

wb

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
24 kwietnia 2021 16:02

Hmm… Przychodnia, w której wyznaczyli mi szczepienie, okazała się malutką klitką. Tak więc wystałam się 2 godziny na zewnątrz w oczekiwaniu na wejście, w zimnie i w dodatku w deszczu, bo padało. Pozapisywane było po kilka osób na tą samą godzinę (chyba po 5 osób) i w odległości po 5 minut. Jak dojechałam, przede mną było 20 osób w kolejce. Wpuszczali do przychodni po 2-3 osoby w momencie, gdy wychodziły wcześniej zaszczepione. Samo szczepienie trwało z 10-15 minut, bo najpierw był wywiad lekarki, badanie temperatury, osłuchanie, a dopiero samo szczepienie. Do gabinetu wchodziła jedna osoba i szczepili tylko w jednym gabinecie. Po szczepieniu jeszcze przynajmniej 15 minut trzeba było odczekać w drugim korytarzyku. Takich przychodni-klitek nie powinni w ogóle brać do programu szczepień. Dla nas, pacjentów, powinien być zachowany pewien komfort, a tu go nie ma.

HerodAntypis
HerodAntypis
24 kwietnia 2021 16:16

Gdyby to ode mnie zależało, to odciągnąłbym oddziały prewencyjne policji od spokojnych protestujących i przerzucił je do szpitali, aby tam urządzali ścieżki zdrowia rozwydrzonym pacjentom. Gliniarze wyżyliby się na chamstwie i później delikatnie obchodziliby się z demonstrującymi, a niesforni pacjenci po przejściu ścieżki zdrowia mieliby wbity pałami w różne części ciała długotrwały szacunek do medyków.

Goool
Goool
26 kwietnia 2021 22:41
Reply to  HerodAntypis

A widzisz, ja ten szacunek mam warunkowy. Otóż wzywając lekarza do schorowanego ponad 90-letniego chorego, usłyszałem, że zaszczepiona lekarka nie przyjdzie, dopóki nie będzie znała wyniku testu na COVID. Dodam, że objawy wskazywały na zatrzymanie pracy nerek. Podczas oczekiwania na wynik wymazu, stan chorego się pogorszył. Powiadomiony o tym lekarz z nocnego dyżuru w przychodni po godzinie, o 1 w nocy, przyjechał do chorego i zorganizował transport do szpitala. Oczywiście wizyta w ramach NFZ. Dlatego ja nie obdarzam żadnej grupy zawodowej szacunkiem bezwarunkowym, więc pomysły o pałowaniu kogokolwiek wsadź sobie w … .

Zwinka
Zwinka
25 kwietnia 2021 00:15

Jak to w ochlokracji. Człowiek wykształcony jest „naturalnym: wrogiem chama.