„Akt Odnowy Rzeczpospolitej”

PiS będzie usiłował przejąć część wyborców Platformy rozczarowanych działalnością KE

Platforma Obywatelska opracowała „Akt Odnowy Rzeczpospolitej”. W zamierzeniu ma być to pakiet ustaw, które pomogą przywrócić w Polsce praworządność, gdy jesienią uda się pokonać PiS w wyborach parlamentarnych. Szczegóły poznamy w trakcie kampanii wyborczej, bo prace nad ustawami wciąż trwają. Projekt zawiera siedem punktów. Dotyczą one  wzmocnienia praw samorządów, odbudowy niezależnych mediów publicznych i służby cywilnej.

W projekcie jest też mowa o przywróceniu niezależności Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądowniczej. Nie wiadomo, jak na tę propozycję zareagują członkowie obecnego TK, jednak posłowie PO obiecują, że ich partia nie posunie się do pisowskich metod. Jak podkreśla Bartosz Arłukowicz „To nie może być tak jak w tej kadencji się to działo , że w nocy przyjmowane ustawy dewastują całkowicie system”.

PiS podchodzi do opracowania PO bardzo spokojnie i jest przekonane, że niewiele z tego wyniknie, bo Andrzej Duda będzie wetował proponowane przez PO zmiany. Wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, żartuje sobie, mówiąc że „punkt pierwszy na przykład, żeby wymiar sprawiedliwości nie oddawał nieruchomości na osoby nieżyjące”, a wicepremier Jarosław Gowin uważa, że jedyne, co „zagraża praworządności i poczuciu sprawiedliwości Polaków, to głównie przewlekłość spraw w sądach”.

PO proponuje też rozszerzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko, szczególnie w przypadku samotnych matek, a także dopłatę 500 zł dla najmniej zarabiających.

Władysław Kosiniak Kamysz mówi, że „Akt Odnowy Rzeczpospolitej” „to jest propozycja Platformy Obywatelskiej”, a nikt z PO tego projektu z jego partią nie omawiał. Przyznaje jednak, że „wszystkie środowiska są zgodne co do tego, żeby przywrócić niezależną służbę cywilną, pełną niezależność wymiaru sprawiedliwości. I to nie ma być powrót do 2015 roku, tylko to ma być pójście do przodu, nowa, lepsza Polska”. Paweł Pudłowski z Nowoczesnej podkreśla, że jego partia również nie zna tego projektu.

Czy rzeczywiście będzie to program zgodny z oczekiwaniami obywateli, którzy, jak twierdzi Kazimierz Ujazdowski, jeden z jego autorów, „czekają na państwo wysokich standardów, na równe traktowanie, na przejrzystość”? Czas pokaże.

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
21 grudnia 2018 09:34

Od dawna czekałem na coś takiego. Akt prawny, który pozwoli w stosunkowo krótkim czasie przywrócić w Polsce rządy prawa, a nie będzie wymagało uchwalenia setek ustaw, anulujących ustawy. Proszę pamiętać jednak, że obecny łajdacki sejm uchwalił mnóstwo ustaw, które nazwałbym ustawami regulującymi różnie dziedziny życia nie związane z polityką. Przypomnę – gwoli ścisłości historycznej, że zdradziecki sejm z roku 1772, który ratyfikował I rozbiór Rzeczypospolitej, powołał też do życia w rok później Komisję Edukacji Narodowej, a w 1776 roku zniósł tortury w procesach o czary. Łajdactwo przeplecione dobrem, jak wyraził się Paweł Jasienica. Teraz jest tak samo.

Zbyszek
Zbyszek
21 grudnia 2018 09:56

Nic z tego nie wyjdzie bez sankcji dla osób lamiacych prawo dla władzy.

Aga
Aga
21 grudnia 2018 21:46

Akt wywalenia schetyny.