Ależ prezes musi być wściekły, że postawił jednak na Marcina Wiącka jako RPO

Nauczyciele uciekają ze szkół, ale co tam. Ważne, że "katechetów jest pod dostatkiem"

Oj, ależ już sobie plują w twarz politycy Zjednoczonej Prawicy, że się złamali i zgodzili na wybór Marcina Wiącka na RPO.

Właśnie nasz nowy Rzecznik poparł jedną ze skarg obywatela i wnosi o uznanie przez TK niekonstytucyjności art. 77 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Jak wyjaśnia, „W skardze konstytucyjnej skarżący – w którego sprawie orzekał sędzia delegowany – zarzuca, że wymiar sprawiedliwości jest sprawowany przez osoby nieposiadające nominacji Prezydenta RP. Wskazuje, że Konstytucja RP nie przewiduje możliwości cedowania uprawnienia Prezydenta RP do powoływania sędziów na jakikolwiek inny organ władzy publicznej”.

Dodaje też, że „niewątpliwie podwójna rola Ministra Sprawiedliwości – będącego jednocześnie Prokuratorem Generalnym – w związku z powierzonymi mu nieograniczonymi, nieprzejrzystymi i niepodlegającymi żadnej kontroli kompetencjami do delegowania sędziów narusza konstytucyjną zasadę podziału władz”.

W sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia, to scedowanie uprawnień prezydenta na osobę trzecią, co przekłada się „…na naruszenie podstawowego praw jednostki, czyli prawa do rozpatrzenia sprawy przez sąd posiadający przymioty niezależności, niezawisłości i bezstronności”.

Ciekawe, co na to Trybunał Konstytucyjny.

Jedno jest pewne, na bank Marcin Wiącek znalazł się na liście największych wrogów prezesa i jego ludzi.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/tm/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
13 września 2021 12:23

Każdy, kto się „wtranca” jest na tej liście. Swoją drogą, rzeczywiście ziobro ma zarąbiście nieograniczone, nieprzejrzyste i niepodlegające żadnej kontroli kompetencje.

Marek
Marek
13 września 2021 14:36

Widocznie RPO jeszcze nie usłyszał od PiS że tam obowiązuje zasada jak u komunistycznego kierownika.
1. Prezes ma zawsze rację
2 Jak prezes nie ma racji patrz pkt 1
Ale dla nas jako obywateli to dobrze że pan Rzecznik okazał się facetem z j……i a nie ciepłymi kluchami. Takiego Rzecznika nam potrzeba.

Piotr
Piotr
13 września 2021 17:03

I to będzie dobry RPO, tak samo jak ten poprzedni. Podejrzewam, że wyrok będzie po „linii i na bazie’, jak to kiedyś mawiano..

Franciszka
Franciszka
15 września 2021 20:44

Prof. Wiącek jest wspaniały.