Amerykańscy kongresmeni domagają się od Trumpa interwencji w sprawie rządów PiS

Bez wizy do USA? Fajnie, ale to już bez znaczenia

„Administracja Donalda Trumpa nadała wizycie polskiego prezydenta wysoką rangę i „rozjeżdżała czołgiem” każdą próbę jej sabotowania” – podaje dziennikarz Wirtualnej Polski Marcin Makowski – powołując się na swoje źródło z MSZ.

Dodaje, że właśnie dlatego sprawa listu amerykańskich kongresmenów – na temat sytuacji w Polsce – wystosowanego do prezydenta USA, w przededniu wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu, została skutecznie storpedowana, lecz teraz powoli nabiera rozgłosu.

Jego inicjatorzy Eliot L. Engel, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów w Kongresie oraz William R. Keating, przewodniczący Podkomisji ds. Europy, Eurazji, Energii i Środowiska wraz z 13 demokratycznymi członkami Izby Reprezentantów apelują w nim o zwrócenie uwagi na „pogwałcenie wolności słowa” w Polsce, „uzależnienie sądownictwa”,zagrożenie dla praworządności” oraz nierozwiązaną kwestię „restytucji mienia pożydowskiego”.

Autorzy listu domagają się interwencji w sprawie rządów Prawa i Sprawiedliwości, partii, która od 2015 r. ma „dokonywać bezprecedensowych kroków w sprawie konsolidacji władzy, kosztem instytucji demokratycznych, włączając w to kontrolę nad sądami, instalując partyjnych lojalistów na wpływowych pozycjach w wojsku i spółkach skarbu państwa oraz podważając rolę niezależnych mediów – cytuje WP.

Kongresmani są szczególnie zaniepokojeni stanem sądownictwa w Polsce oraz Sądem Najwyższym. Te same metody „co w Sądzie Najwyższym, zostały również wykorzystane przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz ministra Antoniego Macierewicza do dokonania czystki w polskim wywiadzie” – przekonują.

Piszą również o „zagrożeniu wolności słowa”, zwracając uwagę na „media amerykańskich inwestorów w Polsce, które konfrontowane są z coraz większymi zagrożeniami dla ich biznesu oraz możliwości dostarczania niezależnych, obiektywnych i opartych na faktach wiadomości”.

Sygnatariusze listu proszą prezydenta Donalda Trumpa o podniesienie wszystkich tych problemów podczas rozmów z polską głową państwa.

„Nic takiego nie miało miejsca. Żadne z tych zagadnień nie było na agendzie, Trump ani żaden inny członek delegacji USA o nich nie wspominał w czasie rozmów w Białym Domu. Wizyta była merytorycznym i wizerunkowym sukcesem” – oświadczył Wirtualnej Polsce polityk obecny podczas rozmów 12 czerwca w Waszyngtonie.

/j/

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
pinioJabisHerodAntypisNutkaLucyna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Nie orientuję się, niestety, czy jest jakiś anglosaski odpowiednik polskiego powiedzenia: „łaska pańska na pstrym koniu jeździ”.

ewa
ewa

bez zgody kongresu, żaden zakup nie będzie dokonany, więc Pisiory na wyrost ta wasza radość. PRAWORZADNOSC a nie PR

daroo
daroo

Tjaaaa ,to była „dobra rozmowa itd. itp.”

Lucyna
Lucyna

Czy amerykańscy kongresmeni sa zaniepokojeni faktem, ze w POlsce przestaną sądzić sedziowie z POstalinowskiego nadania??? BO jeśli tak, to podejrzewam ich o współpracę z rosyjskimi specsłużbami…, z którymi to amerykańscy kongresmeni są zapewne w zmowie, jeśli żadają nietykalności komunistycznych sęziów w polaskim sądownictwie!!!

HerodAntypis
HerodAntypis

bredzisz jak Pawłowicz po sałatce!

pinio
pinio

mówisz o Piotrowiczu Kryze itd.

Nutka
Nutka

Sorry Winnetou (hm, tj. kongresmeni), business is business….

Jabis
Jabis

A w tej Ameryce … to Murzynów biją!
Właśnie gen. Różański powiedział, że ZA MACIEREWICZA wyrzucono ze służby oficera za propozycję kupna F-35.
Dopytywany jakie było uzasadnienie wyjaśnił, że wówczas wyrzucano bez uzasadnienia.
Czy już wówczas … to nie pan d. był na stołku prezydenta RP?