Andrzej Duda kupuje chińskie szczepionki bez atestu UE

Andrzej Duda kupuje chińskie szczepionki bez atestu UE

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na temat możliwości zakupu stale nam brakujących szczepionek przeciwko koronawirusowi.

 

Szczepionka Sinopharm, coraz powszechniej stosowana, nie ma jednak atestu Europejskiej Agencji Leków. Wg badań przeprowadzonych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma ona 86 % skuteczności. O tę szczepionkę stara się także premier Węgier Viktor Orban, nic przeciwko niej nie mają Czechy.

Jens Spahn, niemiecki minister zdrowia wezwał 31 stycznia Europejską Agencję Leków do zatwierdzenia chińskiej szczepionki „jeśli okaże się bezpieczna i skuteczna”. Tego samego domaga się austriacki kanclerz Sebastian Kurz, który także wyraził gotowość ich produkowania. Uważa on,  że „żadne geopolityczne tabu” nie powinno kolidować z dobrem nadrzędnym, czyli ludzkim zdrowiem.

 

Chiny są gotowe sprzedawać swoją szczepionkę, co prezydent Xi Jinping potwierdził na lutowym szczycie z przywódcami Europy Środkowo-Wschodniej. Chiny jednak nie kryją, że to dla nich sprawa polityczna, dlatego kontrakty negocjuje chiński rząd, a nie producenci.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

 

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
smętek
smętek
1 marca 2021 23:06

Były już maseczki, respiratory to nie może być szczepionka.

Paweł
Paweł
1 marca 2021 23:17

Miejmy nadzieję, że dojdzie to do skutku. Jeżeli szczepionkę zatwierdzi Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, to wtedy rejestracja przez Europejską Agencję Leków nie jest potrzebna.

Maja
Maja
2 marca 2021 07:49

Nie wiem, czy ona jest dobra czy nie. Ale przeraża mnie brutalna beztroska, z jaką D… chce nam wcisnąć niepewną substancję.
Na zachodzie ludzie boją się przyjmować Astrę Zenekę, u nas eksperymentuje się z nią na nauczycielach, No i przypuszczam, że cała pisia wierchuszka już dawno po cichu zaszczepiła się, oczywiście Pfizerem a nie jakimś tam chłamem.

Luke
Luke
2 marca 2021 07:58

Niech sobie w dudę wsadzi ta szczepionkę. Pomóc mogą mu jego ministrowie i kłamczuszek.

Czytelnik
Czytelnik
2 marca 2021 09:55

Kupuje chińskie tak samo jak kupił miliony amerykańskiej szczepionki.

Zwinka
Zwinka
3 marca 2021 02:22

Tomasza Piątka to chyba nie dziwi…