Andrzej Duda może być zadowolony. Sejm uchwalił jego nowelizację ustawy o SN

Prokuratura wyciąga ręce po akta Sądu Najwyższego. Kolejna ofensywa przeciwko sądom?

Wreszcie coś się panu Dudzie udało. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o SN jego autorstwa.

Koalicja Obywatelska wnioskowała o odrzucenie tej nowelizacji, ale bezskutecznie. Głównie chodziło o dwa sporne zapisy; umożliwienie prezydentowi mianowanie osoby pełniącej obowiązki prezesa danej izby Sądu Najwyższego oraz rozszerzenie uprawnień I prezesa SN do decydowania o składach orzekających w zagadnieniach prawnych.

Wątpliwości wzbudziło też „wprowadzenie m.in. dodatkowych regulacji dotyczące wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Jeśli wybór nie zostałby dokonany za pierwszym razem, na kolejnym posiedzeniu byłaby wymagana obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia izby, a na jeszcze kolejnym – jednej trzeciej członków. Jednocześnie – jeśli kandydaci na prezesa SN nie zostaliby wybrani zgodnie z zasadami ustawowymi – miałaby się pojawić możliwość tymczasowego powierzenia wykonywania obowiązków prezesa izby SN sędziemu wskazanemu przez prezydenta”.

Ustawa przeszła głosami 253 posłów.

Zagłosowali za nią wszyscy członkowie klubu PiS, dziewięciu posłów klubu KO, jedna posłanka Lewicy, dwóch posłów Koalicji Polskiej i koło Konfederacji, z wyjątkiem jednej osoby.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments