Andrzej Duda na Litwie robi dobrą minę do złej gry

Andrzej Duda na Litwie robi dobrą minę do złej gry

Andrzej Duda przebywa od wczoraj na Litwie. Mimo, że uczestnicy spotkania podkreślają zalety współpracy i chęć do jej kontynuowania, podpisują kolejne dokumenty, to jednak strona litewska nie zapomina o tym, co się dzieje w Polsce i nie pozostaje obojętna.

Prezes Związku Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Gabrielius Landsbergis w rozmowie z agencją informacyjną BNS nie ukrywa, że „ignorowanie wyzwań, z którymi zderza się nasz najbliższy sąsiad [Polska], jest niemożliwe (…) Państwo, które stawia wysokie wymagania swoim sąsiadom – mam tu na myśli uwagi pod adresem Białorusi wobec drastycznych naruszeń praw człowieka, które mają tam miejsce – powinno stosować je także w stosunku do siebie”.

Z kolei przewodnicząca Sejmu Viktorija Cmilyte-Nielsen z ramienia koalicyjnego Ruchu Liberałów wyraźnie zaznacza, że Litwa „nie może przymykać oczu na to, co się dzieje w Polsce”.

Również prezydent Gitanas Nauseda po spotkaniu z Dudą, nie odpuścił i napisał na Facebooku, że „bez wątpienia, jak przystało dobrym przyjaciołom, rozmawialiśmy o trudnych sprawach, w tym o prawach człowieka. Moje stanowisko w tej kwestii jest jasne: zawsze opowiadałem się i będę się opowiadać za propagowaniem praw i wolności człowieka oraz za bezstronnym dialogiem ze społeczeństwem. Tak samo, jeśli chodzi o zdrowie reprodukcyjne kobiet w Polsce. Mam nadzieję, że nasz sąsiad, jako jedna z najstarszych demokracji w Europie, będzie dążył do konstruktywnego dialogu ze wszystkimi grupami w swoim społeczeństwie”.

W litewskim internecie odbywają się akcje protestacyjne na znak solidarności z polskimi kobietami, a Wilnie kilkuosobowa grupa aktywistów przyniosła pod ambasadę RP Powszechną Deklarację Praw Człowieka i inne dokumenty gwarantujące ochronę praw uniwersalnych. Gdyby nie koronawirus to zapewne uczestników tej manifestacji byłoby o wiele więcej.

A co na to pan Duda? Ze spokojem oznajmił na konferencji prasowej obydwu prezydentów, że w Polsce prawa człowieka spełniają wszelkie międzynarodowe standardy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
18 listopada 2020 09:35

Litwa już raz nam pomogła pozbyć się chrześcijańskiego intruza. Mam nadzieję że i teraz przyczyni się do pognania parszywego odłamu. Nie mam nic przeciwko żadnej religii, dopóki ta nie zacznie nachalnie się narzucać i uzurpować sobie prawa na wyłączność.

Maciek123454321
Maciek123454321
18 listopada 2020 11:53
Reply to  HerodAntypis

No to dudusia noga więcej na litewskiej ziemi nie postanie. Dobrze przynajmniej, że się nie obraził…

Zwinka
Zwinka
18 listopada 2020 10:32

On nie potrafi robić dobrej miny, a repertuar min głupich też ma bardzo ograniczony.

Dron
Dron
18 listopada 2020 14:37

Podsumowanie pad – o, chyba deszcz pada?

U nich
U nich
18 listopada 2020 14:50

Pad niedługo osiągnie status persona non grata in universo.

HENRYK
HENRYK
18 listopada 2020 16:43

TYM RAZEM PAN REZYDENT Z MAŁŻONKĄ WYGLĄDALI JAK PARA UCHODŹCÓW , SMUTNY WIDOK . POWIEM TAK … FRAK PODOBNO NA CHAMIE DOBRZE LEŻY OD 3 POKOLENIA .

Rafapon
Rafapon
18 listopada 2020 18:15

Tak trochę nie na temat: gdzie Duduś kupił ten płaszczyk? W Lumpexie?

HerodAntypis
HerodAntypis
19 listopada 2020 00:08
Reply to  Rafapon

Dar prządek z Kraśnika