Andrzej Duda na Litwie robi dobrą minę do złej gry

Nie dla Dudy złoty łańcuch Orderu Orła Białego. A tak się chłopak cieszył…

Andrzej Duda przebywa od wczoraj na Litwie. Mimo, że uczestnicy spotkania podkreślają zalety współpracy i chęć do jej kontynuowania, podpisują kolejne dokumenty, to jednak strona litewska nie zapomina o tym, co się dzieje w Polsce i nie pozostaje obojętna.

Prezes Związku Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Gabrielius Landsbergis w rozmowie z agencją informacyjną BNS nie ukrywa, że „ignorowanie wyzwań, z którymi zderza się nasz najbliższy sąsiad [Polska], jest niemożliwe (…) Państwo, które stawia wysokie wymagania swoim sąsiadom – mam tu na myśli uwagi pod adresem Białorusi wobec drastycznych naruszeń praw człowieka, które mają tam miejsce – powinno stosować je także w stosunku do siebie”.

Z kolei przewodnicząca Sejmu Viktorija Cmilyte-Nielsen z ramienia koalicyjnego Ruchu Liberałów wyraźnie zaznacza, że Litwa „nie może przymykać oczu na to, co się dzieje w Polsce”.

Również prezydent Gitanas Nauseda po spotkaniu z Dudą, nie odpuścił i napisał na Facebooku, że „bez wątpienia, jak przystało dobrym przyjaciołom, rozmawialiśmy o trudnych sprawach, w tym o prawach człowieka. Moje stanowisko w tej kwestii jest jasne: zawsze opowiadałem się i będę się opowiadać za propagowaniem praw i wolności człowieka oraz za bezstronnym dialogiem ze społeczeństwem. Tak samo, jeśli chodzi o zdrowie reprodukcyjne kobiet w Polsce. Mam nadzieję, że nasz sąsiad, jako jedna z najstarszych demokracji w Europie, będzie dążył do konstruktywnego dialogu ze wszystkimi grupami w swoim społeczeństwie”.

W litewskim internecie odbywają się akcje protestacyjne na znak solidarności z polskimi kobietami, a Wilnie kilkuosobowa grupa aktywistów przyniosła pod ambasadę RP Powszechną Deklarację Praw Człowieka i inne dokumenty gwarantujące ochronę praw uniwersalnych. Gdyby nie koronawirus to zapewne uczestników tej manifestacji byłoby o wiele więcej.

A co na to pan Duda? Ze spokojem oznajmił na konferencji prasowej obydwu prezydentów, że w Polsce prawa człowieka spełniają wszelkie międzynarodowe standardy.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
18 listopada 2020 09:35

Litwa już raz nam pomogła pozbyć się chrześcijańskiego intruza. Mam nadzieję że i teraz przyczyni się do pognania parszywego odłamu. Nie mam nic przeciwko żadnej religii, dopóki ta nie zacznie nachalnie się narzucać i uzurpować sobie prawa na wyłączność.

Maciek123454321
Maciek123454321
18 listopada 2020 11:53
Reply to  HerodAntypis

No to dudusia noga więcej na litewskiej ziemi nie postanie. Dobrze przynajmniej, że się nie obraził…

Zwinka
Zwinka
18 listopada 2020 10:32

On nie potrafi robić dobrej miny, a repertuar min głupich też ma bardzo ograniczony.

Dron
Dron
18 listopada 2020 14:37

Podsumowanie pad – o, chyba deszcz pada?

U nich
U nich
18 listopada 2020 14:50

Pad niedługo osiągnie status persona non grata in universo.

HENRYK
HENRYK
18 listopada 2020 16:43

TYM RAZEM PAN REZYDENT Z MAŁŻONKĄ WYGLĄDALI JAK PARA UCHODŹCÓW , SMUTNY WIDOK . POWIEM TAK … FRAK PODOBNO NA CHAMIE DOBRZE LEŻY OD 3 POKOLENIA .

Rafapon
Rafapon
18 listopada 2020 18:15

Tak trochę nie na temat: gdzie Duduś kupił ten płaszczyk? W Lumpexie?

HerodAntypis
HerodAntypis
19 listopada 2020 00:08
Reply to  Rafapon

Dar prządek z Kraśnika