Andrzej Duda – wzór nad wzorami pisowskiej inteligencji?

Prezydent Duda i jego tajna operacja pod kryptonimem "Kampania"

PiS wciąż niestety zmierza do wymienienia powszechnie szanowanych, cieszących się wielkim autorytetem intelektualistów na własną „elitę”.

Bycie Polską PiS-u do chwalebnych nie należy. Gdzie nie spojrzeć, tam zbieramy owoce polityki partii rządzącej i już dzisiaj mamy przez nie permanentną zgagę. A co będzie za kilka lat, kiedy PiS osiągnie wreszcie swój cel i wymieni znanych, powszechnie szanowanych, cieszących się wielkim autorytetem, intelektualistów, na własną „elitę”? Nie ma lekko. Czeka nas całkowita degrengolada państwa, a wzorców do naśladowania będziemy szukać już tylko poza granicami Polski, bo u nas się oni po prostu nie uchowają. Popatrzmy może uważnie, kim PiS chce zastąpić dychającą już ostatkiem sił polską inteligencję.

 

Zacznijmy od doktora Mariusza Bechty z IPN, który otrzymał od pana Dudy Złoty Krzyż Zasługi za „upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski”. Facet studiował historię, ale całym swoim dorobkiem naukowym udowodnił, że niczego nie nauczył się o warsztacie historyka, o analizie źródeł, o etyce zawodowej. Promował  np. nazistowskie i rasistowskie zespoły muzyczne, jest redaktorem naczelnym faszyzującego pisma „Templum Novum”. Dzięki świetnym relacjom z niejakim Janem Żarynem, Bechta rozwinął skrzydła. W 2007 r. – podczas poprzednich rządów PiS – jego wydawnictwo załapało się na dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które chętnie wtedy wspierało ten typ intelektualistów. Potem Bechta zakotwiczył w IPN-ie.

Nie zapominajmy też o Sebastianie Kalecie, który jest rasowym przedstawicielem intelektualnym Homo PiSus. Skończył prawo na UW, gdzie założył organizację Młodzi dla Polski. Wraz z kolegami domagał się przywrócenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, wspierał profesora Chazana, zachwycał się klauzulą sumienia. Szybko ruszył po szczeblach kariery politycznej i dochrapał się stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dzisiaj ten młody chłopak wraz z Janem Kanthakiem i Jackiem Ozdobą brylują na salonach. Pełni samozachwytu, wiary w swój profesjonalizm i wiedzę, chronieni pod opiekuńczymi skrzydełkami Ziobry, mają patent na głoszenie prawd, krytykowanie tych, którzy swoją pracą i dorobkiem naukowym zasłużyli sobie na godne miejsce w grupie polskiej inteligencji.

No i  Andrzej Duda. Zostawiłam go sobie na koniec, bo to dopiero smaczny kąsek do przegryzienia. Rozkrzyczany, zapatrzony w siebie egocentryk, łamiący wszystkie zasady praworządności, bezwolny, trzęsący portkami przed prezesem. Kłamie jak z nut, tańczy fatalnie i jest jedną wielką, choć niezmienną, kreacją kiepskiego aktora na polskiej scenie politycznej. W przerwach między jednym szusowaniem na nartach a drugim udaje wszystkowiedzącego prezydenta, który najlepiej wie, co i jak robić, by naród był godzien takiej głowy państwa.

Pan doktor prawa, nie mający żadnych oporów, by rozstawiać po kątach profesorów i wmawiać im, że są zbyt tępi, by nadążać za jego tokiem myślowym. Opowiada bajki typu „żywność musiała podrożeć, bo pensje poszły w górę” czy „nie mamy problemu z klimatem, bo to zjawisko naturalne”. Obraża się na Putina za ostre słowa o Polsce, choć nic nie zrobił, by relacje z Rosją wyglądały inaczej. Do Izraela nie pojedzie na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz – Birkenau, bo organizatorzy nie pozwolą mu przemówić. Obraziło się dziecko, więc zabiera swoje zabawki i wychodzi z tej piaskownicy.

 

Andrzej Duda, z racji piastowanego stanowiska, to właśnie wzór nad wzorami kształtującej się pisowskiej inteligencji. To właśnie on, wraz z Morawieckim i takimi jak Bechta, Kaleta, Kanthak, Ozdoba, Żalek, Żaryn, Pawłowicz, Czarnecki, Szydło, Szczerski, Sasin są czołówką tej nowej „elity”.

Ech, mogłabym tak wymieniać i wymieniać… Jedno jest jednak ważne. Obecna władza na uszach staje, by stworzyć nową klasę inteligencji, która za wiele nie myśli, zbyt wiele nie wie, ale za to ma w sobie mnóstwo narcyzmu, agresji i miernoty moralnej. Inteligencji, która sprzeda się za przysłowiową skórkę, podporządkuje silniejszemu guru i będzie działać tylko dla dobra partii. Do tego zbyt wiele intelektu nie potrzeba, a że za chwilę z taką inteligencją pójdziemy na dno… czy to ważne?

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
8 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
מְנֵאmaciejBGmbleKrzysztofTamara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Żadnemu z tych bydlaków, z Dudą na czele, w życiu ręki nie podam.

smętek
smętek

Stary zawistny dyktator dokłada starań, korzystając ze wszystkich dostępnych mu środków, żeby zniszczyć prawdziwą elitę intelektualną w Polsce. Nie uda mu się to! Proszę sobie przypomnieć profesorów UJ wywiezionych do obozu w Oświęcimiu, czystki przeprowadzane przez władze robotniczo-chłopskie, wyrzucenie intelektualistów z instytucji kultury i nauki w marcu ’68. Wszystko to bolało. Środowisko elit technicznych i humanistycznych krwawiło. Prawdziwe elity odrodziły się. Wobec uzurpatorów należy stosować ostracyzm środowiskowy, towarzyski.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Pani Tamaro, to co obecna władza usiłuje stworzyć, to jest co najwyżej nowa klasa pseudointeligencji. Ale to się im nie uda. A tych wszystkich pseudointeligentów będziemy oglądać w kolejkach pod pośredniakami (zakładam, że wszystkie srebrne spółki, które do tej pory dawały im pieniądze w chudych latach, zostaną skonfiskowane).

Andrzej
Andrzej

Panie Jacku! A ja myślę, że jeszcze dłuuuuuugo nie będziemy oglądać PiSowskiej pseudointeligencji pod pośredniakiem! Dlaczego? Ano dla tego, iż opozycja nawet nie stara się o to, aby stworzyć alternatywę dla Dudy! Na kogo mają głosować ludzie w nadchodzących wyborach prezydenckich? Na Kidawę Błońską? Na Hołownię? Ja osobiście jeśli pójdę na wybory (zawsze chodziłem, ale po ostatnim razie kiedy „moi” posłowie pokazali mi Fucka i nie przyszli na głosowanie ustawy „kagańcowej”) chyba nie pójdę! Mam znów głosować przeciwko? Przeciwko Dudzie? przeciwko PiSowi? NIE! Ja chcę głosować NA konkretnego, silnego, charyzmatycznego kandydata na prezydenta!!! Nawet, jeśli będzie to małpa!!!

BGmble
BGmble

Polemizuje. Kampania jeszcze sie nie zaczela. Chce zwrocic uwage, ze determinacji #dojnazmiana jak do tej pory nie widac. Szydlo musiala sie nagle wycofac z kampanii Dudy przez syna. Razem z nia odchodzi Solvere (odpowiedzialna za kampanie 2015). Doradcy z nadania Kaczynskiego, Matoluszka czy Zerro sa odrzucani, bo Duda chce swoich wlasnych wiernych… ktorych nie ma. Jego jedyny pomysl na wygranie to zwiedzenie wszystkich powiatow… przed sezonem narciarskim. Poza tym nie ma nic. Prawdziwa (najbrudniejsza w historii) kampania zacznie sie w lutym. Opozycja robi slusznie czekajac i oszczedzajac „amunicje” . Widac nigdy nie grales w szachy. Obawiam sie tylko czy pani… Czytaj więcej »

Maja
Maja

Ja bardzo proszę redakcję portalu o zaprzestaniu tworzenia tak przekomicznych frazeologizmów. Pisowski intelektualista???

Aleksander
Aleksander

Popieram ten apel.

maciej
maciej

fakt: oksymoron…

Aleksander
Aleksander

Oglądałem wczoraj fragment wystąpienia Andrzeja Dudy na chanukowym spotkaniu ze społecznością żydowską.Z uznaniem stwierdzam,że przebił wielokrotnie swoje wystąpienie na AGH w Krakowie.
Prawdziwym orzeł.

Lehoo
Lehoo

Rozpoczął wypowiedź od szmoncesu :”Przychodzi Icek do Salki…” ?

gustaw
gustaw

PiS wymienia ludzi z charakterem, wiedzą, uczciwością na ludzi uległych, bez zasad. Do takich należy Andrzej Duda, Stanisław Piotrowicz, pani Przyłebska, Ziobro i Błaszczak.

Antoni
Antoni

Trzeba dodać innych tuzów intelektu, czołowych przedstawicieli nowych elit: Stanisława „mów mi do pleców” Terleckiego, Mirosłąwa ” postaw mi flaszkę” Kamińskiego, Joachima „komuniści i złodzieje” Brudzińskiego, Mariusza ” to wszystko wina Tuska” Błaszczaka, Macieja „zatankuj mi za darmo” Wąsika, Krystynę „daj mi pożreć” Pawłowicz, Stanisława ” precz a komuną” Piotrowicza, Elżbietę „nie mam czasu dla Komisji Weneckiej” Witek, Beatę ” nie opublikuję wyroków TK” Szydło, Mateusza ” nie wykonam wyroku Sądu Najwyższego ” Morawieckiego, Krzyszfofa ” Krowy robią kupy” Ardanowskiego, Stanisława ” pracowałem dla idei za 400 tys” Karczewskiego i wielu innych Warchołów Wójcików, Banasiów, Chrzanowskich,……… końca nie widać.

Tamara
Tamara

Fakt, mnoży nam się ta pseudointeligencja na potęgę i nie ma pojęcia, że doprowadzi nas na dno. Ciekawe, kogo obarczą winą za swoją butę, brak pokory, wiarę we własny intelekt.

Rafał P
Rafał P

Prawdziwym problemem nie jest to, że dudy, piotrowicze, ziobra i błaszczaki to idioci, ale to, że są idioci, którzy na nich głosują.

Maria
Maria

Przekupni idioci – dać im kilka srebrników, a zdradzą wszystkich i wszystko.
I nie pojmują, że to nie są pieniądze rządu, ale ich własne (z podatków)

Krzysztof
Krzysztof

Czyżby Kancelaria Prezydenta dała wam najlepsze z najlepszych zdjęcie Dudy? Litości! Chociaż… Może ten facet ma już od urodzenia taką gębę. Ciekawe…

BGmble
BGmble

„To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy, tak pełni wątpliwości” – Bertrand Russell

מְנֵא
מְנֵא

Święte słowa – wystarczy zapoznać się ze zdecydowaną większością komentarzy na tym forum.