Apel do Fransa Timmermansa o przyspieszenie działań w sprawie zmian w SN

Polacy coraz bardziej chcą zintegrowanej Unii Europejskiej

– „My, obywatele Polski i Unii Europejskiej, apelujemy do Pana Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej o podjęcie bardziej radykalnych kroków w celu obrony rządów prawa i demokracji w naszym kraju. To ostatni moment” – tak rozpoczyna się list do Fransa Timmermansa. Napisał go prof. Jerzy Zajadło z Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Zachęca, żeby każdy, komu zależy na niezawisłych sądach wysłał go do wiceszefa KE.

Prof. Zajadło napisał, że po raz piąty PiS nowelizuje ustawy sądowe, likwidując niezależność sądownictwa. – „Ustawa umożliwi natychmiast powołanie do Sądu Najwyższego nowych sędziów, a także spowoduje niekonstytucyjną przerwę kadencji zasiadających w nim dotychczas sędziów łącznie z Pierwszą Prezes. Nowe prawo wejdzie w życie w okresie letnim, tak aby społeczeństwo obywatelskie i instytucje europejskie były zaskoczone i powolne w działaniu” – czytamy w liście.

„W ostatnich miesiącach i latach osobiście udowodnił Pan, że jest jednym z najbardziej lojalnych przyjaciół Polski (…). Nalegamy, aby kontynuował Pan polityczne wysiłki na rzecz wspierania społeczeństwa obywatelskiego w tej walce o rządy prawa” – tak kończy się list, który każdy może wysłać do Fransa Timmermansa (European Commission, Rue de la Loi/Wetstraat 200, 1049 Brussels, Belgium lub pod adres mailowy frans-timmermans-contact@ec.europa.eu).

Przypomnijmy, że już wcześniej środowisko prawnicze i wiele organizacji pozarządowych apelowało do Komisji Europejskiej, by złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie polskiej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Na początku lipca Komisja Europejska rozpoczęła procedurę wobec Polski w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym. Według niej ustawa o SN narusza art. 19 traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o prawie każdego obywatela UE do sądu. Rząd PiS ma miesiąc na odpowiedź w sprawie zarzutów KE.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MirekGrześdPo2S Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dPo2S
dPo2S

Niech Holandia z Belgią wyślą kontyngent wojskowy do Polski, to z pewnością pomoże 🙂
Pozdrawiam z miasta nad Wisłą

Grześ
Grześ

ja bym jeszcze ,,dorzucił pieniążków aby nasycić ,,suwerena,, no i wszystko będzie cacy.

Mirek
Mirek

Zajmujecie się (opozycja) sprawami, które większość obywateli ma gdzieś. Potem, po wyborach, znowu będziecie lamentować.