Apel do TVP w sprawie transmisji z uroczystości wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

Apel do TVP w sprawie transmisji z uroczystości wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

Kiedy 10 grudnia o godz. 16.30 Olga Tokarczuk będzie odbierała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla, publiczna telewizja, zobowiązana ustawowo do promowania dorobku polskiej kultury, będzie zabawiała swoich widzów stałymi, ramówkowymi teleturniejami i programami.

 

Jedno z najważniejszych od lat wydarzenie i święto dla polskiej literatury zostało całkowicie pominięte przez kierownictwo TVP. Redakcja Newsweeka z Tomaszem Lisem na czele zwróciła się do telewizji publicznej z apelem o transmisję na żywo uroczystości ze sztokholmskiej filharmonii.

Będzie to pierwszy polski Nobel po 23 latach i dziewiąty w historii. To niezwykle ważne dla Polaków wydarzenie z całą pewnością zasługuje na zainteresowanie mediów i transmisję na żywo. Jako Polacy jesteśmy dumni z literackiej nagrody Nobla przyznanej naszej rodaczce. Jako sponsorzy TVP (bo jest ona finansowana z abonamentu oraz pokaźnych dotacji z budżetu, czyli naszych podatków), żądamy wypełnienia przez telewizję publiczną ustawowego obowiązku realizacji misji publicznej i nadania relacji na żywo z wręczenia nagrody Oldze Tokarczuk w jednym z ogólnodostępnych kanałów TVP” – czytamy w apelu.

 

Autorzy powołują się na art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji w pkt. 1a ustęp 7 i pkt. 2 ustęp 5, które mówią o zadaniach i misji telewizji publicznej w dziedzinie kultury. „Nie jest ważne, że inne media będą uroczystość relacjonować. To obowiązek TVP, a dla milionów jedyna szansa na jej obejrzenie” – pisze na Twitterze Tomasz Lis.

Całkiem niedawno prezes Kurski porównał Martyniuka do wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, teraz całkiem świadomie pomija wielkie wydarzenie kulturalne, jakim jest Nobel dla polskiej pisarki.

wb

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
NutkaChermesJantarRafał PMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

A ja już wolę, żeby dziady nie transmitowały, bo ani chybi znajdą się tam jakieś przebitki, jak to się Olga Tokarczuk całuje z Tuskiem w hitlerowskim mundurze, albo inne „kwiatki” tego typu. Oczywiście zupełnie niechcący .

Ryszard
Ryszard

Coś mi się kojarzy, że za Jaruzela TVP też nie transmitowała przemówienia Danki i Nobla dla Wałęsy. Prawda czasu, prawda ekranu.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Uważam ten apel za chybiony.
Po pierwsze – po co stwarzać pozory, że ta PiSia szczekaczka propagandowa ma coś wspólnego z polską wysoką kulturą? Dla jej prezesa Kurskiego i jej widzów kultura to Zenek Martyniuk, Sławomir itp. itd. – i niech to będzie jasne dla wszystkich. Po drugie – głowę daję, że żaden widz rzeczywiście zainteresowany twórczością Olgi Tokarczuk nie będzie tej uroczystości oglądał w TVPiS, a z kolei żaden regularny widz TVPiS nie będzie oglądał tej uroczystości dłużej niż przez 3 minuty.

Waldemar
Waldemar

Wzruszające są te słowa ludu z portalu wPolityce. Cytowanie takich głosów oburzonych ma długą tradycję, sięgającą co najmniej 1968 roku, z tą różnicą że kiedyś ukazywały się z braku internetu w „Trybunie Ludu”. Jacek Dehnel w w „Wyborczej” obficie cytuje podobne głosy z mocno prawicowego ścieku. PiS i wspierające go media Tokarczuk nie lubi, właściwie za wszystko, łącznie z wegetarianizmem i dredami, o czym zresztą sama pisarka nadmienia. Nie lubi ani pan minister, ani pan prezydent, który ograniczył się do skromnego twittowania. No cóż, z Noblem trudno dyskutować, ale można go przemilczeć lub coś tam bąknąć pod nosem. I posłać… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Zgadzam się w pełni z Donaldem Tuskiem. To, co wyprawia PiS, powoduje odruchy wymiotne. Powiem więcej, do obecnych wodzusiów mogę żywić jedynie pogardę. To banda przestępców. Jeżeli sutener Banaś chce opublikować raport NIK, który PiS za wszelką cenę chciał ukryć, to super. Jeden bandzior ujawni sprawki innego bandziora. Ja proponuję w kampanii prezydenckiej zaproponować ludziom igrzyska, coś na kształt starożytności. Panem et circenses. Lud jest złakniony – może nie krwi, ale sensacji na pewno. A czy może być większa sensacja, niż były (pożal się Boże) prezydent na ławie oskarżonych prze Trybunałem Stanu? Czy może być większa sensacja niż sejmowa komisja… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Tyle że, Maćku, Tusk mówił o odruchu obrzydzenia, a kurska szczujnia zrobiła z tego odruch wymiotny. To tylko tak dla porządku piszę.

Maciek123454321
Maciek123454321

Tak, wiem. Tusk ma odruch obrzydzenia, a mnie się chce rzygać. Różnica niewielka, tylko, ze ja mam w dupie poprawność polityczną.

Rafał P
Rafał P

To co, będzie na żywo przeprowadzona transmisja ze specjalnego koncertu Zenka Martyniuka? Kur(f)ski zorganizuje ten koncert dokładnie 10 grudnia o godz. 16.30.

Jantar
Jantar

Koncert Zenka będzie jakoś w tygodniu świąteczno-noworocznym na Rozrywce. Benefis iluś tam lecia „pracy artystycznej”. Jest wpisany w ramówkę. Na głównych antenach nie sprawdzałam, ale kto wie, czy też Kurski nie wrzuci. No i oczywiście transmisja Sylwestra będzie. Na żywo w Dwójce, a potem powtórki całości i w kawałkach przez kilka miesięcy. A tu też Zenek będzie się produkował razem z innymi „artystami” tego gatunku.

Chermes
Chermes

No, dobrze, skoro nie chcą, niech nie transmitują. Ale może przynajmniej niech w tym czasie nadadzą retransmisję z uroczystości wręczenia, przed kilku laty, Jarosławowi Kaczyńskiemu, dyplomu z tytułu zwycięstwa w konkursie „Kociarz Roku”? 🙂

Nutka
Nutka

Ja to widzę tak:
– Wersja pierwsza: Kurski ma to wszystko w d***, tylko późnym wieczorem na pasku pojawia się wiadomość, że „zostały wręczone nagrody Nobla”. Koniec.
– Wersja druga: kurwizja nieco ulega (z naciskiem na „nieco”) i przeprowadza transmisję na TVP Info, albo jakby się dało, to lepiej w paśmie regionalnym (broń Boże „Jedynka” czy „Dwójka”!!!): w studio „dyskusja” stosownych „ekspertów” na temat: kto jest oprócz Tuska największym wrogiem Polski i dlaczego to Tokarczuk, a jako „przebitka” – tak na jakieś 10% ekranu – „transmisja” ze Sztokholmu (sama wizja wystarczy).