Archidiecezja wrocławska apeluje do spadkobierców kard. Gulbinowicza: ciąży na nim sankcja

Archidiecezja wrocławska apeluje do spadkobierców kard. Gulbinowicza: ciąży na nim sankcja

Kard. Gulbinowicz w listopadzie ubiegłego roku został zobowiązany do wpłaty darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, czego nie zrobił za życia. „Teraz powinny to zrobić osoby, które dysponują jego majątkiem” – powiedział ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej. – „Jako diecezja możemy jedynie apelować do spadkobierców kardynała, że taka sankcja na nim ciąży”.

 

Wraz z sankcją stracił też prawo do używania insygniów biskupich, pochówku w katedrze oraz uczestnictwa w uroczystościach czy spotkaniach publicznych. Był to skutek zarzutów o pedofilię, jakie mu postawiono. Wkrótce po tym wyroku ks. Gulbinowicz zmarł.

Pieniądze na darowiznę miały pochodzić z jego własnych oszczędności. „Teraz powinny to zrobić osoby, które dysponują jego majątkiem” – powiedział ks. Rafał Kowalski. Problem w tym, że to był osobisty majątek księdza i kuria nim nie dysponuje, poza księgozbiorem i osobistymi rzeczami. Jego testament nie zawiera dyspozycji co do darowizny.

 

Z kolei Fundacja św. Józefa, której celem jest wspieranie działań kościoła na rzecz ofiar przestępstw seksualnych, nie ma narzędzi do przeprowadzenia egzekucji spłaty. „Nie chodzi o to, by kogoś przymusić do czynienia dobra.(…) Chodzi o to, żeby człowiek chciał, pragnął uczynić dobro” – zakończył ks. Rafał Kowalski.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Ciekawe tylko, czemu za życia kapłana mówi się, ze cały jego majątek należy do kurii i ksiądz nie może finansowo odpowiadać osobiście za żadne przestępstwa, a po śmierci jednak okazuje się, że jego majątek należy do spadkobierców?

/ep/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Cignus
Cignus
3 kwietnia 2021 16:27

Świetny news na Wielki Tydzień, trzeba było zaczekać aż do dziś prawda?

„Ciekawe tylko, czemu za życia kapłana mówi się, ze cały jego majątek należy do kurii i ksiądz nie może finansowo odpowiadać osobiście za żadne przestępstwa, a po śmierci jednak okazuje się, że jego majątek należy do spadkobierców?: Mówi się…. no właśnie – kto mówi?

agnes
agnes
3 kwietnia 2021 16:55

pewnie z 6 dzieci, 14 wnucząt i 36 prawnuków 🙂
ale całe życie w celibacie 🙂 🙂 🙂

Marzena Manista
Marzena Manista
4 kwietnia 2021 20:05
Reply to  agnes

TAK WŁAŚNIE KLECHY MIŁUJĄ BOGA I JEGO PRZYKAZANIA. A SAM BÓG ZAPEWNE ZAŁOŻYŁ NA SIEBIE SUTANNĘ I POSZEDŁ POLOWAĆ NA NIEWINNE DZIECI.

Stary Wuj
Stary Wuj
3 kwietnia 2021 17:50

Teraz to możecie sobie apelować. Jak reszta rodziny taka jak nieboszczyk, to wpłacą stówę i odeślą sukienkowych do wszystkich diabłów. Należało w pierwszy poranek roboczy po odejściu nieświętej pamięci pederasty i ochroniarza kościelnych pedofilów, pójść do banku z wyrokiem i zrobić zastrzeżenie, albo komisyjnie otworzyć jego sejf, spisać protokół i pobrać tajną kwotę wyznaczoną w Watykanie. A teraz… gadaj zdrów.

Rafapon
Rafapon
3 kwietnia 2021 21:06

Co? Nagle te z kurii syny nie wiedzą, jakim majątkiem dysponował ten Tłusty Henio? Ani kto był jego rodziną? Może liczą na to, że ci „potomkowie” gulbinowiczowi kurii rzucą coś z tego, zamiast dawać na jakąś fundację.

jańcio wodnik
jańcio wodnik
4 kwietnia 2021 09:00

Spadkobiercy tego zboczeńca, proszę was by nie oddawać ani złotówki tej czarnej mafi, jeżeli już komuś coś przekazać to osobom lub fundacjom które piszą i nagłaśniają zbrodnie kościoła — o tak to widzę.

Marek
Marek
4 kwietnia 2021 11:31

Przecież celibat kościelny jest przede wszystkim uzależniony od problematyki ze spadkami. Kosciol zagarnia wszystko. Poza tym ciekaw jestem jaki „majątek osobisty” z uczciwego pochodzenia mogl posiadać kardynał. Z czego ? Czy jakiś bezdomny pan z Warszawy dal cos i umarł ?

Marek
Marek
7 kwietnia 2021 16:45

Kaplani w Polsce nie podpisują zrzeczenia sie wszystkiego na rzecz Kościoła ? To przecież jest przyczyna celibatu !