Arcybiskup Depo, metropolita częstochowski uważa, że w Polsce ma rządzić Ewangelia a nie Konstytucja (film)

Abp Depo zorganizował na Jasnej Górze mszę świętą w intencji przeproszenia Matki Boskiej za „profanację” jej wizerunku.

Powoli przyzwyczajamy się, że ważne święta katolickie są również miejscem do wystąpień politycznych. Tym razem zdarzyło się to w środę na Jasnej Górze, podczas uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w której wzięło udział około 100 tysięcy pielgrzymów.

W homilii abp Depo nawiązując do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i do Bitwy Warszawskiej powiedział: „Dzień 15 sierpnia 1920 głęboko wpisał się nie tylko w historię naszej ojczyzny – to był przełomowy moment obrony cywilizacji europejskiej, w której trwamy od pokoleń. Nie wszyscy chcą to uznać, że ten dzień i następujące po nim wydarzenia były cudem czynu militarnego za sprawą Maryi Zwycięskiej i cudem jedności Polaków, broniących po wielu latach zaborów odzyskanej ojczyzny”.

Następnie przekonując, że dziś chodzi przede wszystkim o zwycięstwo moralne, triumf prawdy i miłości, arcybiskup mówił: „W takim zwycięstwie nie ma wygranych i pokonanych, chyba że ktoś czuje się pokonanym poprzez prawdę i miłość do ojczyzny i jej dziejów…” a kończąc swą myśl hierarcha dodał: „bardzo boleśnie powróciły w ostatnim czasie wypowiedzi, że w Polsce rządzi Konstytucja, a nie Ewangelia, że Konstytucja ma iść przed Ewangelią”.

https://twitter.com/aneta_moscicka/status/1029806944985468928

To nie koniec zaangażowania księży na Jasnej Górze. Do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązał też witający zgromadzonych wikariusz generalny Zakonu Paulinów – gospodarzy jasnogórskiego sanktuarium – o. Michał Lukoszek. Swój stosunek do prawa przedstawił w słowach: „Wdzięczni za dar wolności, nie chcemy ślepo przyjmować modelu wolności proponowanej przez ludzkie prawodawstwa, ale w szkole jasnogórskiej Maryi pragniemy uczyć się wolności kształtowanej przez Chrystusową Ewangelię, poprzez dekalog streszczony w przykazaniach miłości Boga i bliźniego”.

Jak widać duchowni zapomnieli, że Polska jest jeszcze państwem świeckim, w którym obowiązuje prawo i Konstytucja. A obchodzone od V wieku święto należące do najważniejszych i największych wydarzeń na Jasnej Górze, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Zielnej, przewiduje tego dnia podczas nabożeństw święcenie kwiatów i ziół oraz modlenia się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

/md/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

20
Dodaj komentarz

avatar
16 Comment threads
4 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
GrzegorzdoctorSzwedkaeugeniaEwa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Tak, panie Depo. Konstytucja ma iść przez Ewangelią.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Zwłaszcza, że jakoś nie słyszałam o zniesieniu rozdziału kościoła od państwa w trybie ustawowym. Chyba, że zrobili to cichaczem pod osłoną nocy, a wszystkim nam to umknęło?

Maria
Maria

Z całym szacunkiem mogę niestety rzec, że chyba coś nie tak ma z pomyślunkiem?
Może jeszcze powinien dodać, że Polacy powinni rozliczać się z proboszczami zamiast z urzędami skarbowymi…
A sądy powinny być kościelne i należałoby przywrócić palenie inaczej myślących na stosach

pa-ko
pa-ko

Do ewangelii i 10-ciu przykazań powinni stosować się przede wszystkim funkcjonariusze KK. Następnie wierzący. W Polsce żyją różni ludzie, którym nie można narzucać ewangelicznych praw.

Nihil
Nihil

Inkwizycja wraca? Pamiętajcie Depy i inne rozlazłe trepy, że w dzisiejszych czasach wszystko się szybko zmienia. Jak PiS banda szybko zabiera nam demokrację, tak szybko PiS banda może wylądować w kiciu. A tacy jak wy kickowi nienawistnicy możecie tylko wiać do Watykanu… O ile was tam zechcą

Maria
Maria

Jeszcze pozostaje San Escobar, tam przerabiają tłuściochów na pasztety

Irena
Irena

Jeśli tak to ….paszport watykański …dla każdego !!!

Janusz
Janusz

To już jest średniowiecze , nieroby chcą ukraść nam Polskę klechy razem z PiS.
Ale są matoły którzy na to się zgadzają .

Marek
Marek

Gdybyśmy żyli w normalnym kraju po takim stwierdzeniu ze strony hierarchów kościoła już by działała prokuratura. Dla mnie te słowa to nic innego jak namawianie do obalenia ustroju RP.
Ale żyjemy w PiSlandi. Pytanie ile jeszcze to wytrzymamy i jak się to skończy.

Zgredzinka
Zgredzinka

W każdym wypadku … źle.

Maria
Maria

Możemy w ramach rewanżu nie dawać na tacę, a podczas kolędy zamiast kopertą poczęstować herbatnikami

adam
adam

chlopu 21 wiek pomylił się z sredniowieczem.

JACENTY
JACENTY

Dzięki takim popaprańcom jak Depo,musiałem wyjść z kk wybierając Chrześcijaństwo w obawie o swoje Zbawienie.
A ci paulini to od lat zgraja dziwaków super żyjących na nasz koszt. Tolerujcie to dalej Rodacy a wrócimy jako kraj do czasów przedrozbiorowych, gdy nasi czarnosukienkowi władali nami jako bydłem.

AntyKaczor
AntyKaczor

I do tego dziesięcina!

Ewa
Ewa

Zapomina on i inni z kleru , że żyją z „służenia ludziom” i za takie gadanie ludzie go przegonią .Mam nadzieje i marzenie , że nastapi marginalizacja k.k. w Polsce bo tak nie może być dalej.Bezczelność już dawno jest przekraczana , jestesmy w swoim kraju , a przez nich jak by w watykańskim kieracie , dość tego !

eugenia
eugenia

Pan Depo nie powinien już być na emeryturze ?
Skoro pierwszą prezes wysłali.

Szwedka
Szwedka

Najwyzszy czas zeby Kler przestal sie mieszac do panstwa.

Szwedka
Szwedka

Niewazne co biskup uwaza Biskup moze uwazac co chce w kosciele, nie w swieckim panstwie. Wasza ewangielie mozecie glosic w kosciele: My trzymamy sie konstytucji.

doctor
doctor

Najlepszą strategią nie zwracać na nich uwagi. Nie ma nic gorszego jak dyskusje na temat roli kościoła na przestrzeni wieków. Z pewnością panowie kościelni bardzo chcieliby aby powrócić do czasów ciemno ty całującej po rękach i pracujących od świtu do nocy aby panowie duchowni mogli oddać się bez reszty posłudze. Jeśli ktoś prześledzi historię to nigdy nic dobrego nie wyszło dla społeczeństwa jak kościół wtrącał się w sprawy Państwa.

Grzegorz
Grzegorz

panie depo trzyma pan przed sobą świecidełko, niby symbol, pytam się czego głupoty lub niewiedzy. Pana sukienkowi tak bronili Konstytucji, że kilku z nich za ZDRADĘ zadyndało, ponoć nawet tak dostojny purpurat bardzo się przy tym sfajdał ,drugiego dorwali i na lejcach powiesili, a prymas po prostu uciekł do ruskich. Co to znaczy Odessa – czyżby wasz sukienkowy ochraniał nazistów? a teraz ty neofaszystów?. Oj pora szykować się do spotkania z ojcem – ale przecież nawet wy klechy w to nie wierzycie ( pedofilia, pijaństwo, oszustwo, kradzież, opilstwo, itp) dać konkretne przykłady pana koleżków – czy dalej wierzycie w średniowiecze?