Australia już głosuje

Co z tymi protestami

19 czerwca 2020. Dwa głosy oddane! Głosowanie w Sydney, odbiór osobisty.

Przed konsulatem stawiliśmy się o godzinie 9.57. Przed 10-tą doszła jeszcze jedna para (chyba nasi, bo zdeterminowani).  – Jeszcze minuta – mówię podekscytowana. Dziewczyna uśmiecha się lekko, próbując ocenić, czy my to „swoi”. O 10-tej zadzwoniliśmy domofonem. Pierwszy wybiegł pies. Chyba „nasz”, bo machał ogonem.
Ze względu na koronawirusa, mieliśmy wchodzić pojedynczo. Najpierw więc poszedł mój mąż, a my zostaliśmy z psem przed konsulatem, stojąc obok NIE ZAMKNIETEJ, niczym nie zabezpieczonej skrzynki – urny. Dziewczyna spytała, czy mam długopis, żeby pożyczyć. Pożyczyłam. Czekamy. Męża wciąż nie ma. W końcu wyszła Pani z konsulatu i poprosiła o nasze 3 paszporty, daliśmy i gdzieś z nimi poszła. Po niej pojawiła się kolejna, a za nią mój mąż z kopertą w ręce. Maż został w drzwiach, a Pani podeszła do nas i mówi lekko poirytowana: – no więc tak, to może ja wytłumaczę, jak głosować, bo tu Pan już prawie zrobił błąd.

 

Ja na męża, mąż na mnie, kiwa głową, że nic nie zrobił, a Dziewczyna mówi: – nie można zmarnować głosu! Teraz wiem na pewno, że to „nasi”. Nieco poddenerwowana pytam męża głośno, co zrobił? Czy zmarnował głos, ale on uspokoił mnie, że nie, że jeszcze nie zagłosował. Ufff…

Pani z konsulatu staje przed nami i tłumaczy – dostajecie dwie koperty dużą i małą, kartę do głosowania i instrukcję. Po głosowaniu ma zostać w ręce tylko instrukcja! – Myślę sobie to miłe, że Ona tłumaczy nam osobiście. Patrzę na jej identyfikator i nagle strach – Jezu! skoro Ona tłumaczy, to znaczy, że instrukcja nie wystarczy, żeby zrozumieć? Będą błędy! Przecież wszystkim osobiście nie wytłumaczy, co i jak! –  Jezu! Skup się! – mówię do siebie i słucham dalej. Pani podkreśla, że instrukcji do koperty nie wrzucać!! Czy to znaczy, że głos będzie nieważny, gdy wrzuci się do koperty również instrukcję?

Pracownica konsulatu kontynuuje – Na karcie do głosowania stawiasz krzyżyk przy swoim kandydacie, składasz kartkę w pół i wrzucasz do małej koperty.  – Do małej koperty – powtarzam w myślach, żeby lepiej zapamiętać. – Cholera, a jak się pomylę? – myślę. Patrzę na męża, wciąż stoi w drzwiach konsulatu, uśmiechnął się wiec wiem, że i on uważnie słucha i jakby co, dopilnuje, by wszystko było ok. Uspakajam się.

– Podpisujesz kartkę z twoimi danymi i wrzucasz wraz z małą kopertą do dużej kopertę. Zaklejasz!! – Zaklejasz obie koperty!! –  mówię głośno, zadowolona, że już wiem.

Tak, wszystko zaklejasz! Obie koperty zaklejone! W dużej kopercie ma być tylko mała koperta z twoim głosem w środku, zaklejona!! I kartka z twoimi danymi, podpisana! Duża koperta zaklejona! – Potwierdzamy, że zrozumieliśmy. Pani z konsulatu mówi jeszcze, że kopertę możemy oddać jej lub wrzucić do skrzynki, wskazując na nią palcem. Patrzę na skrzynkę od strony konsulatu i próbuję powtórzyć w myślach całą procedurę postępowania. Tymczasem maż przyszedł na ławeczkę przed konsulat, rozkłada na ławce wszystkie dokumenty, żeby zrobić zdjęcia. –  Ok, “wie co robić! – uspokajam się i wraca mi pewność siebie.

 

Tylko nigdzie tego nie umieszczaj, bo nie wolno! mówię – zrobimy zdjęcie jak zagłosujemy – dodaję głośno, żeby stojąca za mną para to usłyszała, a Dziewczyna też zwraca uwagę, że skrzynka nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Każdy może podejść, wyjąć koperty… zero nad tym kontroli. Mąż decyduje się oddać kopertę pracownicy konsulatu, ale ja jakoś nie mam do niej zaufania. Przecież nikt właściwie nie wie, co ona z tą kopertą zrobi. Czy faktycznie odda ją do przeliczenia czy też gdzieś, po drodze, ją zapodzieje. Jestem obrażona na męża, że nie skonsultował ze mną, co zrobimy.

Wreszcie przychodzi kolej na mnie. Wchodzę do konsulatu, podpisuję odbiór i proszę, by również pracownica, z którą załatwiam formalności, potwierdziła odebranie ode mnie koperty. O tym jednak nie ma mowy. Poddaję się i wychodzę. Wypełniam, co trzeba, stawiam w odpowiednim miejscu krzyżyk i robię zdjęcie podpisanej kartki z moimi danymi oraz wypełnionej kart do głosowania. Zaklejam. Dziewczyna też skończyła, chyba też zrobiła zdjęcia.

Obie z dziewczyną decydujemy wrzucić nasze koperty do skrzynki. Wyciągam telefon, żeby zrobić zdjęcie i daje jej pierwszej zagłosować. Ona robi sobie selfie.  – Zrobić ci fotkę? – pytam.  – Nie! – mówi jakaś zrezygnowana. Jej facet grzebie w komórce. Teraz moja kolej. “Rób zdjęcie!” mówię do męża. Robi. Wrzucam kopertę. Nie słyszę, żeby spadła, ale jej nie widać. Wracamy w milczeniu do samochodu. Już w samochodzie patrzę na zdjęcie i mówię głośno – przecież ja po zrobieniu tego zdjęcia mogłabym tej koperty nie wrzucić, to żaden dowód!”. Czuję się jakoś głupio. Wracamy do domu.

Edit: Kochani nie wyrzucajcie kopert w których przyszły pakiety. Dopiero teraz zauważyłam, że jest tam kod kreskowy, nasz dowód, że pakiet odebraliśmy. Wciąż nie mam jednak dowodu, że go oddałam. Ale mam świadka”.

Liza Tyl, korespondentka portalu koduj24.pl

Tyle Liza, a ja zastanawiam się, czy zasada bezpiecznych i faktycznie tajnych wyborów została w tym przypadku zachowana. Skrzynka urna, stojąca przed konsulatem, nie zabezpieczona, bez żadnej kontroli, kto, co do niej wrzuca lub, co gorsza, manipuluje przy niej, by wyciągnąć koperty. Każdy może podejść i zrobić, co chce, bo nikt tego nie pilnuje.

I druga sprawa. Jaka jest gwarancja, że koperta oddana pracownicy konsulatu znajdzie się wśród tych, z których będą liczone głosy? W tym przypadku nie ma nikogo więcej, kto patrzyłby na ręce przyjmującej koperty, a to bardzo ułatwia manipulowanie nimi, jakieś zagubienie czy zniszczenie.

Czy to moja mania prześladowcza czy też dowód na to, że wybory dla Polonii zostały przygotowane na chybcika, bez zastosowania odpowiednich zasad ich bezpieczeństwa i bez gwarancji, że wszystkie głosy faktycznie zostaną podliczone prawidłowo?

Tamara Olszewska
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mirek
Mirek
19 czerwca 2020 22:15

tez juz glosowalem – listownie – instrukcja nie byla taka skomplikowana, wg mnie, wszystko bylo czytelne i latwe do wykonanania, podzielam natomiast obawy o dalsze losy koperty, tzn wyslalem ja na adres konsulatu i wiem, ze poczta australijska dostarczy koperte w ciagu 1 dnia, ale zadnej pewnosci co do dalszych jej losow nie mam. Dobrze, ze sa tam „nasi”, wiec moze uda sie zachowac tajnosc glosowania. Zeskanowalem wypelniona karte przed wysylka, zeby miec dowod, w razie czego. Pozdrawiam

Liza
Liza
20 czerwca 2020 07:58

Witam,
Tutaj Liza z kilkoma słowami wyjaśnienia i z linkiem do oryginalnego postu

https://www.facebook.com/847013889/posts/10158383324078890/?d=n

Ten wpis był napisany w samochodzie na komórce w drodze powrotnej z konsulatu, na świeżo. Wszystkie dialogi naprawdę miały miejsce. Moje emocje, myśli w różnych chwilach tych (tylko) 22 minut naprawdę były częścią mojego doświadczenia.

W chwili opisywania tej sytuacji nie miałam jeszcze sformułowanej opinii na temat tego, co ja o tym wszystkim myślę. Miałam dziesiątki przelatujących myśli (które starałam się zapamiętać i zarejestrować), ale nie wiedziałam co tak naprawdę mam myśleć o tym wszystkim.

Z perspektywy jednego dnia i pewnych komentarzy i interpretacji mojego posta mogę potwierdzić, że wrogość czy nieufność wobec Pań z konsulatu nie była absolutnie częścią tego wszystkiego. Panie z konsulatu, były bardzo pomocne, a lekkie zniecierpliwienie jednej z nich w którymś momencie, to raczej troska o to, żeby nam się udało wypełnić dobrze formularze.

Ktoś, kto chce fałszować wybory, nie spędza 10 minut, żeby Ci wytłumaczyć jak wypełnić formularz prawidłowo.

Chciałam pokazać jakąś taką naszą ludzką nieporadność porozumienia się w sytuacji zorganizowanej nam przez obecny rząd polski i chyba trochę śmieszność tych nieufności i podziałów, ale taka właśnie jest teraz nasza rzeczywistość stworzona przez nich.

Ta nieszczęsna skrzynka była tam zawsze i nie wiedziała, że jej przyjdzie kiedyś obsługiwać korespondencyjne wybory w czasie pandemii.

Nasi obserwatorzy, którzy są w komisji wyborczej, zostali powiadomieni, żeby porozmawiać w poniedziałek czy można na skrzynkę założyć jakieś zabezpieczenie. Tam też jest kamera (CCTV) na budynku.

Nie, nie obawiam się o mój głos, Na razie nie mam ku temu powodów. Jeżeli myślałabym, że nie ma szans na uczciwość, nie wzięłabym w nich udziału. Trzy osoby z komisji w Sydney i dwie w Canberze zostały zgłoszone jako członkowie komisji lub obserwatorzy przez sztab Rafała Trzaskowskiego i bez problemu zostały zaakceptowane. Mam najlepsze myśli. Na naszej lokalnej grupie Polish Community in Australia umieściłam ten sam wpis z informacją „feeling hopeful” – „jestem pełna nadziei” i tak właśnie jest.

Tamara
Tamara
20 czerwca 2020 12:15
Reply to  Liza

Tak naprawdę, są dwa probllemy, które budzą niepokój i uważam, że słusznie sie do nich odniosłaś. Możłiwość wrzucania pakietów do skrzynki od strony ulicy nie zapewnia jej ochrony. Każdy może podejść i wrzucić tam jakiś klej czy substancę, któa zniszczy pakiety. I drugi problem, to nie wiadomo, jak wygląda droga koperty od rak do komisji. Każdy ma prawo obawiać się, że to idealny czas, by coś zmienić, zmanipupować i nie ma w tym nic złego. Taki brak zaufania nie bierze się z powietrza, niestety, dlatego wydaje mi się, ze warto mówić również o tym. Pozdrawiam i bardzo dziękuję.

Zbyszek
Zbyszek
20 czerwca 2020 13:03

Trochę to faktycznie podejrzane. Większość tych dyplomatołków to swojaki przy korytku. Nie bardzo by się chyba cieszyli z przegranej tego Dudy.

Piotr
Piotr
22 czerwca 2020 08:34

Witam,
Macie szczęście,że mieliście możliwość zagłosować. Ja niestety czekam na pakiet wyborczy juź 10 dni i tracę powoli nadzieję. Być może los waszych głosów bedzie podobny do mojego nieoddanego. Mieszkam w UK i wszelkie przesyłki, nawet w czasie pandemii docierają z reguły najpóźniej po dwóch dniach od wysłania . Nie wierzyłem ,że w dzisiejszych czasach możliwe jest sfałszowanie wyborów. Mówię oczywiście o tzw. „cywilizowanym” świecie. Pamiętam czasy komuny . Byłem pewien , że nigdy nie spotka mnie podobny koszmar. Niestety jest jeszcze gorzej.

Kazimierz
Kazimierz
22 czerwca 2020 20:21

Perth za Rafałem Trzaskowskim !