Autorom pisowskiej kampanii o sądach można postawić zarzuty kryminalne?

Autorom pisowskiej kampanii o sądach można postawić zarzuty kryminalne?

Nie wiadomo, jak długo potrwa, ale wiadomo, że jest bardzo kosztowna. Pisowska kampania o reformie sądownictwa pochłonie 19 milionów złotych, a pieniądze na nią pochodzą ze spółek skarbu państwa, kontrolowanych przez partię rządzącą.

Krytykują ją nawet prawicowi dziennikarze. – „To oczywiste nadużycie władzy. Pierwsze tak poważne za PiS-u” – napisał na Twitterze prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz. Wtóruje mu jego kolega Piotr Zaremba: – „PiS depcze obyczaj pozwalający odróżniać normalne demokracje od „półdemokracji”. Ale – oczywiście nie wszyscy. Ryszard Makowski, satyryk i publicysta sprzyjający PiS, do niedawna prowadzący „Studio Yayo” w TVP napisał: – „Kampania bilbordowa kosztuje 19 mln. To tak jakby 19 mln Polaków dało po 1 zł. I o co ten hałas? Ktoś żałuje 1 zł na poprawę sądownictwa?”.

„Fakt” postanowił zapytać, co o takiej kwocie i samej kampanii sądzi Jakub Bierzyński, jeden z bardziej znanych specjalistów w branży reklamy, który pracował dla największych firm na polskim rynku, specjalistę od marketingu politycznego. – „To ogromne pieniądze! Takie operacje zamawiają najczęściej spore podmioty, choćby producenci płatków śniadaniowych, którzy wchodzą właśnie na polski rynek. Intensywny budżet reklamowy, z którym mają do czynienia marketingowcy to miesięcznie ok. 1,5 mln zł – powiedział Bierzyński.

Co sądzi o 19 mln zł wydanych przez spółki skarbu państwa na tę kampanię? Bierzyński uważa, że przeznaczenie przez nie środków na „partyjną kampanię propagandową” wymierzoną w sądownictwo to po prostu niegospodarność. – „To narażanie spółek skarbu państwa na straty finansowe wielkiej skali. Tym, którzy decydowali o kampanii, można postawić zarzuty kryminalne” – mówi ekspert. Podkreśla, że kampania „Sprawiedliwe sądy” przedstawia punkt widzenia tylko jednej partii.

Bierzyński zwraca też uwagę, że kampania promuje ustawę, którą zawetował prezydent Andrzej Duda. Nie wiadomo więc, czy w ogóle wejdzie ona w życie. Ekspert przedstawia różnice między propagandą a kampanią informacyjną. Na te ostatnie zwykle wydawano 2-3 mln zł. – „Nie miały na celu przekonać ludzi do zasadności reform, a informować o tym, co zrobić, by skorzystać na nowych rozwiązaniach prawnych” – mówi Bierzyński.
(Źródło: fakt.pl)

bt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Polka gorszego sortujacekWaldemarsmętekHANNA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiesław
wiesław

„Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne”

Maciek123454321
Maciek123454321

Pomysł PO, żeby swoje billboardy wykonać w takiej samej szacie graficznej, jest znakomity, choć nie nowy. Podczas okupacji w Warszawie pojawiły się wydane przez Niemców plakaty zatytułowane „Fuehrer powiedział…” Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” podrobiła te plakaty umieszczając cytaty z przemówień Hitlera, którym bieg wydarzeń zadał kłam. Były identyczne jak oryginalne, też z chropawym tłumaczeniem na język polski. Niemcy zgłupieli i przez kilka dni plakaty wisiały nietknięte ku uciesze Polaków, którzy mieli bekę z Hitlera. Potem polscy pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta dostali polecenie zrywania fałszywek, ale – co ciekawe – przede wszystkim zrywano niemieckie oryginały!!!! Dziś…. niestety, te billboardy będą wisiały… Czytaj więcej »

HANNA
HANNA

TONĄCY BRZYTWY SIĘ CHWYTA. , CO TAM MILIONY LICZY SIĘ ZWYCIĘSTWO ZA KAŻDĄ CENĘ….

smętek
smętek

Nie mam najmniejszej wątpliwości co do tego, że całe to złodziejskie towarzystwo zostanie bezkarne. Nie można ścigać swojego. Trzeba go ochronić i znaleźć sposób na zrobienie krzywdy temu kto ośmieli się mówić na naszych coś złego. Z filmów wynika, że takie są zasady mafii.

Waldemar
Waldemar

Ten przekręt na 19 mln świadczy, moim zdaniem, o jednym: PiS uznał, że nigdy nie będzie z niego rozliczony. Kolejna formacja, która nie ma z kim przegrać! Cudowny stan świadomości. Również zastanawiam się nad prezesami tych państwowych gigantów, które uczestniczyły w pisowskiej ściepie. Co będzie, jak zniknie parasol ochronny w postaci ministra Ziobry, zarządzającego tzw. sprawiedliwością? Jak na tę sprawę zapatruje się wierchuszką owej „narodowej” Fundacji, ponoć „promującej” Polskę za jej granicami? Chciałoby się strawestować słynne hasło: Zamiast rabować banki, zakładajcie fundacje! ( w domysle: ale te „słuszne” fundacje).

Waldemar
Waldemar

Przy okazji gratuluję tym, którzy wymyślili jedno z haseł kampanii: „Sprawiedliwe i niezawisłe sądy. Jak chcemy to zmienić”. Faktycznie, hasło w punkt. Tylko czy o to chodziło Ziobrze i kolegom?

jacek
jacek

A i tak moim faworytem pozostanie:
(…)staliśmy nad przepaścią ale zrobiliśmy krok do przodu(…) – idealnie pasuje do aktualnej sytuacji budżetu, który właśnie zaczyna pikować.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Wara od mojej złotówki!