Autorytety prawnicze piszą do Dudy, żeby zawetował ustawę przygotowaną przez Ziobrę

Autorytety prawnicze piszą do Dudy, żeby zawetował ustawę przygotowaną przez Ziobrę

„Jako prawnicy widzimy wszystkie błędy i niebezpieczeństwa tej ustawy. Jako obywatele nie możemy milczeć. Naszym obowiązkiem jest zaprotestować. Przyjęte rozwiązania pozostają w sprzeczności z przepisami Konstytucji RP i międzynarodowymi zobowiązaniami Polski. Zrywają z tysiącletnim dorobkiem europejskiej kultury prawnej, zbliżając nas do obcych kulturowo systemów i filozofii karania praktykowanych w niektórych państwach azjatyckich” – napisali w liście do Andrzeja Dudy profesorowie prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni obecnego prezydenta. Pod listem podpisali się m.in. prof. Jan Widacki, prof. Andrzej Zoll, prof. Stanisław Waltoś prof. Andrzej Mączyński, prof. Piotr Kardas.

Sygnatariusze apelują, że Duda zawetował przegłosowaną w Sejmie i Senacie przez posłów PiS nowelizację Kodeksu karnego. – „W sytuacji, gdy ta zła ustawa została w sposób skandaliczny i bezrefleksyjny przyjęta przez parlament, tylko Pana weto może powstrzymać wejście jej w życie i wyrządzenie nieodwracalnych szkód społecznych, nieodwracalnych szkód poniesionych przez poszczególnych ludzi, szkód dla Polski” – napisali profesorowie.

Według profesorów, pisowska nowelizacja „cofa nas co najmniej o wiek”. – „Twórcy ustawy, poza kilkoma demagogicznymi, na ogół nieprawdziwymi hasłami, nie potrafili rzeczowo podać celu, jakiemu ta nowelizacja ma służyć ani co zmusza do jej wprowadzenia w tak wielkim pośpiechu. Jako prawnicy zdajemy sobie sprawę z wadliwości i społecznej szkodliwości wprowadzanych uregulowań, z kłamliwości jej publicznych uzasadnień. Tę ustawę uchwalano w niedopuszczalnym trybie, bez żadnej rzeczowej konsultacji, bez wysłuchania ekspertów, w warunkach paniki moralnej i silnych społecznych emocji” – stwierdzają sygnatariusze listu. Przypomnijmy, że Ziobro ujawnił swój projekt po emisji filmu braci Sekielskich, ale – jak zaznaczają prawnicy z UJ – nowelizacja Kodeksu karnego ma niewielki związek z karaniem księży pedofilów.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JabisewadarooHerodAntypisZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Nieodległa przeszłość już pokazała, co dają apele do głupkowato chichoczącej kukiełki.

HerodAntypis
HerodAntypis

Dobry prezydent to by zawetował. Ale nie długopis. Jak zwykle obsra zbroję.

ewa
ewa

to dlaczego pozwalamy, żeby taki długopis był prezydentem, bo zanosi sie, że zgarnie II kadencje, usłuzny tylko Kaczyńskiemu, a dwa szkaluje naród poza granicami kraju to nie jest prezydent

Zwinka
Zwinka

Kundlizm polski.

daroo
daroo

Jak już autorytety apelują .to ten pacyna podpisze na przekór bo on po prostu tak ma , jeśli czegoś nie chcemy trzeba to zachwalać a u nich automatycznie rozdzwaniają się ” dzwonki alarmowe ” że a nuż coś dobrego dla” totalnych” zrobią i w te pędy wetują 🙂

Jabis
Jabis

Pisać do d. w tej sprawie? Śmieszność! Mało było przykładów kaczyzacji prawa przez tego niby PRAWNIKA?