Awaria na Orlenie? Kolejny wyciek… z maili Dworczyka

Awaria na Orlenie? Kolejny wyciek… z maili Dworczyka

Informacja o tym, że w płockiej rafinerii Orlenu miała miejsce pół roku temu poważna awaria, grożąca brakiem paliwa na stacjach, pojawiła się na komunikatorze Telegram w czwartek. Oczywiście pochodzi ze skrzynki pocztowej szefa kancelarii Michała Dworczyka. Co ciekawsze, odpowiedzi na pytanie o awarię od poł roku domaga się bezskutecznie wicemarszałek Sejmu, Piotr Zgorzelski, poseł PSL z Płocka.

 

Pierwszy mail wysłany był z prywatnej skrzynki Michała Kuczmierowskiego, szefa Agencji Rezerw Materiałowych (obecnie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych) na prywatne adresy premiera, Dworczyka i doradcy Mariusza Chłopika. Autor poinformował w nim o awarii instalacji produkującej paliwo w Orlenie. Spółka prosiła ARM o „komercyjne wypożyczenie paliwa”. Bez tego na południu Polski na stacjach Orlenu nie byłoby oleju napędowego.

W kolejnych mailach premier jest zapytywany, czy chce to jakoś wykorzystać i czy zainteresować odpowiednie instytucje awarią na taką skalę. Odpowiedź premiera brzmiała: „Niech się normalnie rutynowo zainteresują te wszystkie instytucje – to tak gwoli porządku w państwie, a co do sprawy to oczywiście trzeba pomóc tylko przekaż mu (Obajtkowi -red.) serdeczne pozdrowienia ode mnie”.

 

Jednocześnie poseł Zgorzelski, interesujący się tą sprawą, przez cały czas – zamiast odpowiedzi na pytania – otrzymywał anonimowe ostrzeżenia i pogróżki. Ani opinia publiczna, ani akcjonariusze Orlenu, nie zostali poinformowani o tak poważnej awarii. Korespondencja mailowa, której zdjęcia zamieszczono na portalu Telegram, pochodzi z połowy grudnia.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Poseł Zgorzelski wyjaśnia, że tak ważna informacja, która mogła mieć wpływ na ceny akcji, powinna zostać – zgodnie z prawem – przekazana za pomocą komunikatu giełdowego. W czwartek rano skierował wniosek do NIK o zbadanie, czy istotnie koszt zepsutej części wynosi 250 mln zł, a koszt naprawy całości – nawet miliard.

TVN skierowała w tej sprawie zapytania do kancelarii premiera i służby prasowej Orlenu. Odpowiedzi nie ma.

/td/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
19 czerwca 2021 16:42

Zainteresowanym polecam fantastyczną piosenkę Wojciecha Młynarskiego – „Po co babcię denerwować niech się babcia cieszy”. Piosenka pochodzi z roku bodajże 1968, ale jakże zatrważająco aktualna!

Celia
Celia
21 czerwca 2021 07:22

Wiecie, na czym polega problem? Wszystkie firmy państwowe, które obsiadła pisowska stonka, szybciej lub wolniej zmierzają do upadku. Powodem jest to, że pisowska stonka myśli tylko o jednym: jak wyprowadzić z firm jak najwięcej kasy.