Banaś nie ma już dostępu do tajemnic państwowych – kolejny punkt planu „B” PiS-u?

Banaś nie ma już dostępu do tajemnic państwowych – kolejny punkt planu „B” PiS-u?

PiS zdaje się realizować kolejny punkt tzw. planu „B” wobec Mariana Banasia, który – wbrew „zaleceniom” Jarosława Kaczyńskiego – nie chce podać się do dymisji. Jak podaje RMF FM, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego cofnęła prezesowi NIK dostęp do tajemnic państwowych.

 

To oznacza, że Banaś nie ma możliwości zapoznawania się z informacjami, które są opatrzone klauzulami niejawności. Dostęp do nich mają wszyscy kontrolerzy Izby, a szef NIK powinien nadzorować ich pracę. Po cofnięciu dostępu do tajnych dokumentów, rola Banasia zostaje więc sprowadzona do administrowania urzędem.

ABW rozpoczęła postępowanie sprawdzające wobec Mariana Banasia, a dotyczące jego poświadczenia bezpieczeństwa dostępu do informacji niejawnych, 2 grudnia. Zgodnie z przepisami od tego momentu, dostęp do tajemnic zostaje zawieszony. Banaś ma teraz dwa tygodnie na odwołanie się od tej decyzji do premiera.

 

Według RMF FM, Banaś miał poświadczenie bezpieczeństwa dostępu do tajemnic o najwyższych klauzulach od 18 lat. Dwukrotnie przedłużano mu certyfikaty.

„Skoro Pancerny Banaś nie chce słuchać prezesa naszego jedynego, nadzorowany przez Mariusza Kamińskiego szef ABW Pogonowski przypomniał sobie o przesłankach utraty certyfikatu bezpieczeństwa. A bez niego nie ma wglądu do niejawnych papierków i go Banasiowi odebrał”; – „Jeśli odebrano Banasiowi, to konsekwentnie trzeba odebrać szefom służb i premierowi. Wiedzieli o przestępstwach, nic nie zrobili” – komentowali internauci.

„Miesiąc temu twierdzili, że Marian Banaś został skontrolowany z najwyższą starannością” – przypomniał jeden z internautów. I faktycznie na stronie internetowej ABW można znaleźć komunikat, w którym padają takie oto stwierdzenia: – „Wszystkie postępowania sprawdzające wobec Pana Mariana Banasia (…) dokonywane były przez doświadczonych funkcjonariuszy, którzy po dokonaniu sprawdzeń i uzyskaniu danych z szeregu instytucji, w tym administracji skarbowej, nie stwierdzili istnienia przeszkód do wydania Panu Marianowi Banasiowu poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych o określonej klauzuli”.

bt

Źródło: RMF FM, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Pikna HelkaZwinkaBelinda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Belinda
Belinda

No niestety nie! Szef NIK ma ustawowy dostęp do dokumentów tajnych (czyli z tzw. „automatu”), co wynika z art. 34, ust. 10, pkt 7.

Zwinka
Zwinka

Ja nawet wierzę w to, że Banaś został „sprawdzony z najwyższą starannością”, Przecież oni wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą i tak właśnie trzymają się wzajemnie za gardła, żeby nie określić tego dosadniej. Przecież to nie tu całowany pies jest pogrzebany …

Pikna Helka
Pikna Helka

To już nie jest państwo teoretyczne z paździerza, to już jest państwo mafijne.