Bankrutuje następny SKOK

Skandaliczna próba umorzenia 300 mln zł długu Kasy Krajowej SKOK

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Wybrzeże” w Gdańsku. Wystąpiła też do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy.

Jak poinformowała w komunikacie KNF, decyzja o zawieszeniu działalności SKOK „Wybrzeże” podjęta została jednomyślnie i związana jest z „głęboką niewypłacalnością” tej kasy. W związku z tą decyzją placówki SKOK „Wybrzeże” zostały zamknięte.

SKOK „Wybrzeże” to dziewiąta pod względem wielkości aktywów kasa spółdzielcza. Zebrała ponad 151 mln zł depozytów, należy do niej 17,7 tysiąca członków. Jeszcze kilka dni temu klientów zapewniano, że żadnych problemów nie ma, tymczasem kłopoty z wypłacalnością trwają od wielu lat. W kasie już od połowy 2016 r. na polecenie KNF działał zarządca komisaryczny.

W ciągu ostatnich trzech lat upadło już jedenaście SKOK-ów. Utracone pieniądze klientom musiał zwracać Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który składają się wszystkie banki i ich klienci. – „Środki gwarantowane we wszystkich kasach, w których BFG dokonuje wypłat, od 2014 roku, wyniosły 4 mld 200 mln złotych” – powiedział Tomasz Obal z BFG. Członkowie kasy „Wybrzeże” mogą zgłosić się do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z wnioskiem o wypłatę środków do wysokości 100 tys. euro (na jednego klienta).

To oznacza, że znowu zapłacimy za roztoczony nad SKOK-ami parasol ochronny przez PiS. Przez lata PiS robił wszystko, żeby SKOK-i nie trafiły pod nadzór KNF-u. Nie chciały być traktowane i kontrolowane jak banki. Opozycja chce, by w tej sprawie powołano komisję śledczą. – „Finansuje się z tego jakieś media prawicowe. Są tam niejasne sprawy. My dopłacamy, ludzie tracą, a ktoś ciągle doi ten system” – powiedział Marcin Święcicki z PO.
(Źródło: onet.pl, tnv.24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
jacekjurekTed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted
Ted

Ach ten paskudny Tusk, nawet z Brukseli przeszkadza „dobrej zmianie”.
Przecież gdyby nie ten wstrętny KNF, to SKOK mógłby dalej działać.
Bzdury piszę ?
Ale tak PiS będzie to tłumaczył swoim wyznawcom i oni to kupią, jak wiele innych bzdur.

jurek
jurek

Całą historia SKOK od czasów nakrycia ich czapką przez pis to majstersztyk finansowego żerowania na państwie. W podręcznikach będzie kiedyś analizowana i może stanie się (wreszcie !) powodem do dbania o finanse publiczne.
W skrócie – najpierw skuteczne unikanie kontroli KNF, aż do wyciągnięcia korzyści i zysków łacznie z eksportem funduszy do Luksemburga – gdy pojawiło się widmo bankructwa łaskawa zgoda na finansowanie strat przez wszystkich posiadających konta w prawdziwych bankach. Państwo (tu: PO) zaakceptowało to złodziejstwo bojąc się, że starci poparcie (sic!) popleczników Partii. Paranoja w czystej postaci.

jacek
jacek

(…). W podręcznikach będzie kiedyś analizowana i może stanie się (wreszcie !) powodem do dbania o finanse publiczne.(…)
Póki co podręcznikowa to jest Mołdawia, która popłynęła na mld. $. Ponoć w SKOKach doliczono się JUŻ 6 mld. PLN, czyli półtora Mołdawii, a jakoś nic się nie dzieje…