Będą niezależne obchody 75 rocznicy powstania w getcie: nie chcemy obchodów zawłaszczonych przez polityków

Będą niezależne obchody 75 rocznicy powstania w getcie: nie chcemy obchodów zawłaszczonych przez polityków

Na czwartek 19 kwietnia przypada 75. rocznica wybuchu powstania w warszawskim getcie. Kulminacyjnym momentem obchodów rocznicy, będzie uroczystość o godz. 12. przed pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Organizuje ją Kancelaria Prezydenta RP.

Wokół monumentu powstaną ogrodzone barierkami sektory, do których wstęp będą miały osoby z zaproszeniami, po przejściu przez kontrolne bramki. I tak jest od dwóch lat… „Ja też dostałam zaproszenie, ale z niego nie skorzystam. Uważam, że jest to obraźliwe, żeby nie można było swobodnie podejść do pomnika – mówi Paula Sawicka ze Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”, przyjaciółka Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie. Dotąd tylko raz barierki i bramki ustawiono tu w 70. roku, gdy w uroczystościach brało udział wielu ważnych gości zagranicznych. Od dwóch lat ogrodzenia i kontrole są już stałym elementem ceremonii przed pomnikiem, w której uczestniczy Andrzej Duda.

I dlatego:

„Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustką, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z NSZ” – piszą organizatorzy niezależnych obchodów rocznicy powstania w warszawskim getcie, wśród nich przyjaciele Marka Edelmana.

Na dodatek, „w tym roku przestrzeń została do tego stopnia zawłaszczona, że ogrodzenie i bramki mają stać do wieczora, bo będzie koncert – mówi Paula Sawicka. „Dużo osób zaczęło się do mnie zwracać z pytaniem: „Co robimy?”. Zamierzaliśmy się spotkać o godz. 12. na Cmentarzu Żydowskim przy grobie Marka Edelmana, ale okazało się, że od godz. 11. do 11.45 jest tam zamknięta uroczystość. Czyli znów będą służby i prawdopodobnie do grobu nie będzie można podejść”.

Co roku po uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta spontanicznie formuje się marsz, który – tak jak kiedyś Marek Edelman z grupą przyjaciół – przemierza drogę na dawny Umschlagplatz, miejsce, z którego Niemcy wywieźli na śmierć ponad 300 tys. warszawskich Żydów. Zatrzymuje się przy płycie poświęconej Szmulowi Zygielbojmowi i przy kopcu usypanym nad bunkrem sztabu Żydowskiej Organizacji Bojowej.  „Skoro nie możemy zacząć tej drogi jak zawsze o godz. 12. przy pomniku Bohaterów Getta, rozpoczniemy ją o godz. 11 przy płycie Szmula Zygielbojma [u zbiegu ulic Zamenhofa i Lewartowskiego, którą w ramach dekomunizacji wojewoda przemianował ostatnio na Edelmana]” – zapowiada Paula Sawicka.

Gdy to ogłosiła, zwróciły się do niej młode osoby z różnych środowisk. Nazwały tegoroczny marsz Niezależnymi Obchodami Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Studencki Komitet Antyfaszystowski utworzył na Facebooku wydarzenie o tej nazwie. Znajduje się tam apel, w którym czytamy: „Zbierzemy się, bo pamiętamy. Pamiętamy o tych, którzy walczyli. Pamiętamy o tych, którzy zginęli. Pamiętamy tych, którzy pamięć o tym podtrzymywali: Marek Edelman, Jacek Kuroń, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Zosia Kuratowska, Anka Kowalska, Chawka Raban i wielu innych. Nie chcemy brać udziału w obchodach prezydenckich, zawłaszczonych przez polityków, którzy w tym roku chronią się barierkami i kontrolą tożsamości, w obchodach przeżartych pustą, narodową celebrą, z przedstawicielami rządu, którego premier potrafi drugą ręką zapalić znicz hitlerowskim kolaborantom z NSZ. Wierzymy, że pamięć powinna być dobrem wspólnym, nie narzędziem władzy”.

/p/

Źródło: Wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Polka gorszego sortuPiJarmagdalenalucky wacker Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lucky wacker
lucky wacker

Piękna, obywatelska inicjatywa, Popieram i mam nadzieję, iż z rodziną będę mógł dołączyć.

magdalena
magdalena

Popieram, na uroczystości państwa PIS powinni chodzić tylko pisiory i ich zwolennicy. Wolni ludzie co jeszcze myślą niech obchodzą swoje niezależne uroczystości bez barierek, apeli smoleńskich i marionetek Kaczyńskiego.

PiJar
PiJar

To coraz większe izolowanie się władzy pokazuje jej rosnący strach. Oni doskonale wiedzą, że zachowują się jak okupanci w podbitym kraju. Ale takie zachowanie mówi również, że obawa przed rozliczeniem może popchnąć ich do działań desperackich, nieobliczalnych. Bestia czuje, że być może zbliża się jej koniec, nie ma nic do stracenia i szykuje się do walki na śmierć i życie. Najbliższy czas będzie prawdopodobnie bardzo ciężki.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Dwulicowość i bezczelność tej wadzy jest porażająca. Jednego dnia przybierają fałszywe pozy, że niby oddają cześć ofiarom powstania w getcie, a nazajutrz rozwijają dywany przed ONRowcami. To jakaś polityczna schizofrenia! I jeszcze te płoty i bariery na każdym kroku. Jak długo jeszcze?