Będzie dyscyplinarka dla prokurator z Warszawy, bo założyła togę podczas „Marszu Tysiąca Tóg”?

Walka o prywatność sędziów i prokuratorów.

„Ciekawe, czy ci sędziowie francuscy też dostaną takie pisemka jak ja?” – napisała na Twitterze prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Gembalczyk. Do wpisu dołączyła zdjęcie pisma, które otrzymała od Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego Małgorzaty Ziółkowskiej-Siwczyk.

 

A w piśmie czytamy, że „zostały podjęte wstępne czynności mające na celu ustalenie okoliczności koniecznych do stwierdzenia znamion przewinienia dyscyplinarnego”. Ma ono polegać na „użyciu przez Panią prokurator podczas zgromadzenia publicznego w dniu 11 stycznia 2020 r. w Warszawie stroju urzędowego prokuratora w postaci togi” – napisała wicerzecznik dyscyplinarna dla prokuratorów. Tym „zgromadzeniem publicznym” był oczywiście „Marsz Tysiąca Tóg”.

Ziółkowska-Siwczyk powołuje się na przepisy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2016 roku w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych. Prokurator Gembalczyk do 31 stycznia 2020 roku ma złożyć oświadczenie lub wyjaśnienia na piśmie.

 

Pod wpisem Katarzyny Gembalczyk pojawiły się komentarze i słowa wsparcia dla niej: – „Pani Prokurator, po prostu Bareja kręci Kafkę, inaczej tego nazwać nie umiem, by było cenzuralnie. Jestem pewna, że gdy przyjdzie im do głowy dyscyplinować Panią, przyjdziemy. Mam nadzieję, że tłumnie. Tylko się ośmieszają, niestety, ośmieszając przy okazji urząd”;

– „Ośmieszyć się jest latwiej niż być odważnym… rzecznik chyba o tym zapomniała. Chciała być odważna wobec swych szefów, a wyszło śmiesznie wobec reszty. 3mam kciuki”; – „To np. farmaceuta, lekarz wg prawa tworzonego przez PiS nie ma prawa protestować w fartuchu. Cofnęliśmy się do czasów Bieruta i Gomułki”; – „Właśnie dlatego uważam, że prokuratorom należy się największy szacunek za udział w marszu. Naciski w sądach to nic w porównaniu z tym, co dzieje się w prokuraturze”.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jdkd
Jdkd
23 stycznia 2020 17:37

A ile zawodów wykonuje się w cywilnych ubraniach obowiazuje tylko dress code… Takie protesty wyglądalyby dopiero interesująco, ale coś dużo pikselizowania trzeba by było robić.

Zbyszek
Zbyszek
23 stycznia 2020 19:19

Co to za głupi ludzie? Ta pisowska hucpa potrwa dwa, może trzy lata a kompromitują się już na zawsze. Wyobraźcie sobie kim będziecie w normalnym, demokratycznym kraju. Sędziami? Rzecznikami? Prezesami? Nie! Będziecie posmiewiskiem! I to bezrobotnym pośmiewiskiem.

Zwinka
Zwinka
24 stycznia 2020 01:58
Reply to  Zbyszek

Widywałam w latach 90 – tych wielkiego pana pułkownika S. ( za PRLu był „panem i władcą” paszportówki ) sprzedającego margarynę, dżemy i inne produkty żywnościowe z paki ciężarówki na targowisku. Fortuna kołem się toczy, czego im serdecznie życzę.