Będzie mniej pieniędzy z Unii Europejskiej

Saryusz-Wolski oficjalnym kandydatem Polski na szefa Rady Europejskiej

Agencja Ratingowa Fitch ostrzega Polskę, informując, że po uruchomieniu art. 7 dostaniemy mniej pieniędzy. To może zahamować rozwój polskiej gospodarki, bo do tej pory fundusze unijne były ważnym źródłem finansowania inwestycji w Polsce.

Wielka szkoda, bo od lat jesteśmy największym beneficjentem Unii Europejskiej. Od wstąpienia Polski w struktury unijne w 2004 roku dostaliśmy od innych krajów w sumie 140 mld euro, czyli ok. 588 mld zł.

Właśnie dzięki tym środkom mogliśmy gonić zachodnie kraje i rozwijać inwestycje. Teraz, przez lekkomyślną politykę PiS – owskiego rządu, to się może zmienić. „Podział pieniędzy w kolejnej unijnej perspektywie na lata 2021-27 jest głównym ryzykiem dla Polski w związku z rosnącymi tarciami z Unią Europejską” – ostrzega agencja ratingowa Fitch.

Na dodatek, w związku z brexitem, do unijnej kasy nie będzie dokładać się już Wielka Brytania jeden z największych płatników.

Wszystko to razem oznacza mniejsze inwestycje, a bez nich nie mamy szans dogonić zachodnich krajów.

Przedsmak tego, co się może stać, widzieliśmy w ubiegłym roku, kiedy firmy i samorządy mocno zacisnęły pasa i przestały wydawać pieniądze na inwestycje. Tyle tylko, że w 2016 r. przyczyną była niepewność firm co do zmian w prawie… Wzrost gospodarczy ostro zahamował, a sytuację ratowały wyłącznie wzmożone zakupy Polaków, co na dłuższą metę nie może być traktowane poważnie.

W lipcu przed ryzykiem ograniczenia pieniędzy UE dla Polski ostrzegał w rozmowie z „Wyborczą” Bogusław Liberadzki, europoseł SLD frakcji socjalistów i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. „Środki spójności nie mogą być przekazywane krajom, które nie chcą być spójne z Unią. To byłoby finansowanie niespójności. A jeśli Polska nie będzie przyjmować uchodźców, to logiczne będzie, że więcej wsparcia finansowego pójdzie do krajów, które ich przyjmują” – powiedział Liberadzki.

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZgredzinkaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Czekam, aż na Nowogrodzkiej zaparkują ciągniki rolnicy, gdy się zorientują, że skończyły się unijne dopłaty. Bo że oni będą pierwsi, to pewne.

Zgredzinka
Zgredzinka

I tak powinno być.
Tylko rolnicy mogą przystopować tę hołotę i pomóc skutecznie ją zwalczyć !!!