„Będzie paraliż państwa i samorządu”

Poseł PiS szczerze o zmianach w rządzie

„PiS szyje ordynację pod własne potrzeby polityczne” – powiedział Mariusz Witczak z PO podczas posiedzenia nadzwyczajnej komisji sejmowej, która zajmuje się zmianami ordynacji wyborczej. Stanisław Tyszka z klubu Kukiz’15 nie krył oburzenia pośpiechem, z jakim PiS przeprowadza ten projekt. – „W ten sposób nie wolno stanowić zmian w ordynacji wyborczej, które decydują o tym, w jaki sposób wybieramy naszych przedstawicieli” – mówił.

Komisja ta obraduje trochę w cieniu burzliwego posiedzenia komisji sejmowej zajmującej się projektami ustaw o SN i KRS. Na posiedzeniu nadzwyczajnej komisji posłowie PiS odrzucili propozycje opozycji. Przepadły m.in. wnioski o odroczenie pracy komisji i zorganizowanie wysłuchania publicznego. Większość pisowska nie zgodziła się też na wniosek opozycji o odrzucenie całego projektu.

W Sejmie pojawili się także przedstawiciele samorządowców. Związek Miast Polskich protestuje przeciw odebraniu gminom prawa określania okręgów wyborczych. Nie zgadza się z całkowitą likwidacją JOW-ów. Sprzeciw budzi też zapisana w pisowskiej ustawie możliwość kandydowania do rady gminy osobom niezamieszkałym na jej terenie i ograniczenie liczby kadencji wójta i burmistrza. – „Jesteśmy zawsze przeciwni temu, aby ktoś za nas decydował, wiedział lepiej i decydował za nas, czyli wspólnoty samorządowe” – podkreślił Marek Wójcik z ZMP. Związek negatywnie zaopiniował też ograniczenie prawa udziału obywateli w składzie komisji wyborczych. – „Zmiana ta oznacza ograniczenie udziału przedstawicielskiego w komisjach wyborczych do członków partii politycznych” – zauważył Wójcik.

Prezydent Nowej Soli, członek zarządu Związku Miast Polskich, Wadim Tyszkiewicz powiedział, że pierwszy raz jest na takiej komisji i na „lekcji demokracji, która się tutaj odbywa”. – „Jest to dla mnie bolesna lekcja, mam wrażenie, że jednak polityka partyjna ma zdecydowanie przewagę nad interesem społecznym” – ocenił Tyszkiewicz. Powiedział, że dla samorządowców nie do przyjęcia jest wniesienie propozycji nowych przepisów jako projektu poselskiego. – „Zrobiliście to państwo celowo, żeby ominąć konsultacje społeczne” – powiedział do posłów PiS Tyszkiewicz. – „Według naszej opinii przy tym procedowaniu i tym czasie, który został do wyborów, wybory będą sparaliżowane, a jak jeszcze wprowadzicie partyjnych komisarzy, do których będą przypisani sygnaliści, którzy będą donosić, kto, gdzie wybory fałszuje, doprowadzicie państwo do tego, że będzie paraliż państwa i samorządu” – powiedział Tyszkiewicz.

Z kolei poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka stwierdził, że „komisja proceduje w sposób bezprawny, łamiąc regulamin Sejmu”. Poinformował, że komisja odrzuciła wniosek, w którym Kukiz’15 postulował o odłożenie procedowania projektu w związku z naruszeniem przez PiS regulaminu Sejmu. – „Rozpatrywanie ustaw (uchwał), których przyjęcie może powodować zmiany w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego, obejmuje zasięganie opinii organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – przytoczył Tyszka treść regulaminowego przepisu. Taka opinia powinna zostać w ciągu 14 dni dostarczona członkom sejmowej komisji do spraw samorządu. – „Nie została dostarczona” – podkreślił wicemarszałek Tyszka. W związku z tym – jak mówił – „pierwsze posiedzenie komisji nadzwyczajnej w ogóle nie powinno się odbyć”.

Wychodzi na to, że tak jak w przypadku komisji rozpatrującej ustawy o SN i KRS regulamin Sejmu nie miał znaczenia, podczas obrad komisji nadzwyczajnej zajmującej się zmianami ordynacji wyborczej tak samo PiS nic sobie z niego robił.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
DemoklesZwinkaZbyszekWaldemarMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
baboon
baboon

I niech ktoś zaprzeczy, że na ten cały szajs nie zapracowała sumiennie PO z PSL, przy zacnym wsparciu poprzedniego prezydenta. Ten matrix, który się teraz odbywa, to na moje wyłączna zasługa uprzednio wspomnianych, do spółki zresztą z SLD, którego szanse na wejście do cyrku na Wiejskiej rozmontował kolejny elektryk (tym razem żyrardowski) wraz z duńskimi komunistami. I mamy co mamy. Pomijam już kwestię obietnic Tuska z 2007 o rychłym wprowadzeniu PIT/CIT/VAT – 18% i chyba €. Gdyby to zrobili to nie mielibyśmy katonazikomuny z kotem w herbie, tylko normalne zasobne państwo o dużo wyższym poziomie niż obecnie.

Maciek123454321
Maciek123454321

No super, to tak samo jak argumentacja, że kobieta jest sama sobie winna, że ją bydło zgwałciło, bo miała za krótką spódniczkę i sprowokowała biednych gwałcicieli. Ogarnij się, człowieku, i nie pisz bzdur. No, chyba, że cię nasłali tutaj, co jest wielce prawdopodobne.

Zbyszek
Zbyszek

Trochę racji jednak ma…

Waldemar
Waldemar

Co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr… Po drugie – czysta demagogia. Co znaczy: zapracowała ? Proszę to poprzeć przykładami, jak często w tym czasie łamana była Konstytucja oraz regulamin Sejmu. I na koniec: symetryści mnie nużą. Poza ogólnym postękiwaniem, panświnizmem i wieszaniem psów na wszystkich po kolei, nie maja nic więcej do zaproponowania.

Demokles
Demokles

Pełna zgoda! To właśnie ekipa PO i PSL wprowadziła przy pełnym proteście PIS możliwość zgłaszania inicjatywy ustawodawczej przez grupę posłów z pominięciem procedury opiniowania i procedowania przewidzianej w przypadku tworzenia prawa….

Zwinka
Zwinka

Ojej, ojej. Znów wina poprzedniej ekipy. Jest tylko „drobna” różnica: wówczas istniał Trybunał Konstytucyjny, do którego można było odesłać kwestionowaną ustawę, no i (UWAGA, UWAGA !) nikomu nawet do głowy nie przyszło, aby zwykłymi, poselskimi ustawami rozwalić państwo prawa. No to przyszedł pisowski walec i „wyrównał”.

Waldemar
Waldemar

Marszałek Tyszka nie krył oburzenia… Ciekaw jestem, jak długo jeszcze Kukiz będzie ciskał gromy na „partyjniactwo” i bawił się w tzw. „konstruktywną opozycję”? Warto było pić kawkę w Pałacu i wspierać „projekt” pana Prezydenta, który teraz PiS wrzuca do klopa i spuszcza wodę? Zauważył niegdyś Brecht, ze nie można pisać wierszy o drzewach, gdy w lesie pełno policji. I podobnie, nie można być „konstruktywną opozycją” i wspierać władze, gdy łamane są po kolei wszystkie prawa, przepisy i regulaminy, a Sejm staje się zarządzaną odgórnie wydmuszka.

Zwinka
Zwinka

Poprzednią władzę ludową wprowadzano do naszego kraju na czołgach i bagnetach, do wprowadzania tej obecnej służą sztachety od płota, jako że styl, w jakim się to odbywa niczym nie odbiega od nawalanki w remizie strażackiej w czasach głębokiego PRLu. Najgorsze jednak jest to, że suwerenowi ( nie mylić z Obywatelem) bardzo się to podoba. To widać, słychać i czuć. W czasach demoludów mawiało się, że jesteśmy najweselszym barakiem w obozie, teraz jednak inne słowo, też na „b”, ciśnie się na usta, chociaż zgodnie z porzekadłem, to w dobrze zarządzanym takim przybytku panuje wzorowy porządeczek. Codziennie rano zagryzam sobie koniuszek języka… Czytaj więcej »