Będziemy bogaci? W przekopie na Mierzei Wiślanej odkryto 7 ton bursztynu

Będziemy bogaci? W przekopie na Mierzei Wiślanej odkryto 7 ton bursztynu

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki poinformował dziś, że na terenie budowy na Mierzei Wiślanej odkryto blisko 7 (dokładnie 6,9) ton bursztynu. Triumfalizmu jednak nie ma, bo bursztyn ten jest najniższej kategorii rozpoznania. Łączna wartość kruszcu może więc wynieść zaledwie kilka mln zł.

Czy to dużo? Zdecydowanie nie, ponieważ PiS jeszcze niedawno zapewniał, że przekop Mierzei Wiślanej można sfinansować ze sprzedaży „złota północy”. Inwestycja warta jest ok. 900 mln zł, kilka dodatkowych mln nie odciąży podatników.

https://twitter.com/gladiatorvicto/status/1286255141625253888

Poseł Marek Rutka, w imieniu klubu Lewica, zwrócił uwagę na „dziki” wywóz kruszcu. Minister Małecki w odpowiedzi na pytanie posła socjaldemokratów, stwierdził, że rząd nie ma informacji na temat nielegalnego pozyskiwania bursztynu przez szabrowników. Polityk PiS zapewnił jednak, że poprosił już Urząd Górniczy o zajęcie się sprawą. Samym wydobyciem bursztynu w świetle prawa zająć może się Urząd Morski w Gdyni – zrobi to jeśli okaże się, iż jego pozyskiwanie jest uzasadnione ekonomicznie.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Przekop Mierzei Wiślanej od dawna budzi kontrowersje i sprzeciw m.in. ekologów. Jeszcze w maju br. Greenpeace i EKO-UNIA złożyły skargę na działania rządu do Komisji Europejskiej, by ta spróbowała powstrzymać go przed realizacją inwestycji. Ekolodzy uważają, że przekop doprowadzi do degradacji środowiska.

Przekop mierzei, gdyby powstał 60 lat temu, dzisiaj prezentowany byłby jako książkowy przykład arogancji i szkodliwej megalomanii władzy. To, że powstaje teraz, kiedy nie ma żadnych wątpliwości, że człowiek musi zmienić swój stosunek do przyrody, przestać ją niszczyć i zacząć dbać o jej kurczące się zasoby dla dobra przyszłych pokoleń, jest niewyobrażalne” – oceniła Magda Figura z Greenpeace.

nt

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
24 lipca 2020 07:57

Nie my będziemy bogaci, tylko kilku złodziei z pisu, którzy położą łapę na znalezisku.

Stary Wuj
Stary Wuj
24 lipca 2020 15:41

Oficjalnie tony okruchów i bryłek najgorszego sortu, a piękne okazy – bo takie też tutaj są – pójdą bokiem na lewo do Azji, która ma kasę i kocha bursztyn. Jak myślicie kto przytuli te miliony zielonych za wielkie bryły „Złota Bałtyku”? Jakieś pomysły/domysły?