Biskup dziękuje Orlenowi za kupienie prasy od Niemców i atakuje Kaufland

Po śledztwie Watykanu abp Skworc rezygnuje z dwóch funkcji. To już wszystko?

Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wypowiedział się wczoraj nt. polskiej gospodarki. Krytykował m.in. tych, którzy otwierają sklepy w niedziele:
„Siewcami pokoju społecznego nie są ci, którzy omijając ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę, obowiązującą w pełni dopiero od wiosny 2020 r., dążą – nawet wbrew praktyce zachodnich krajów europejskich – do otwarcia centrów handlowych w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych. Przypomnę, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 7 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje w placówkach pocztowych”.

„Niemiecka sieć Kaufland już triumfalnie ogłosiła, że dołącza do firm handlowych, które wykorzystują furtkę o usługach pocztowych umożliwiającą sprzedaż również w niedziele niehandlowe. Za zachodnią granicą nie mogą handlować, niedziela jest chroniona konstytucją” – dodał.

Później podziękował Orlenowi i zachęcił rząd do działań ws. pracy w niedzielę.
„I tak, jak dziękujemy PKN Orlen za wykupienie od kapitału niemieckiego polskiej prasy lokalnej – a dostrzegamy tę zmianę w lokalnym ‘Dzienniku Zachodnim’, tak chcielibyśmy dziękować także za działania na rzecz wolnej od handlu niedzieli, zgodne z polską racją stanu. A polską racją stanu jest również niedziela wolna od niekoniecznej pracy” – powiedział.

Skrajnie upolitycznione słowa Skworca spotkały się z reakcją Marcina Makowskiego. Publicysta Wirtualnej Polski zauważył, że hierarcha takimi wypowiedziami nie zachęci do powrotu do świątyń rozczarowanych katolicyzmem młodych ludzi.
„Czy to jest język Ewangelii? Czy stosunek do przejęcia Polska Press przez Orlen to sprawa dla Kościoła? (…) Walka o niedzielę wolną od handlu ma w sobie głębokie podstawy związane z godnością człowieka, teologią i myślą społeczną, którą Kościół opracowywał przez stulecia. Sprowadzona do doraźnej publicystyki u młodych, zamiast przyciągać do wspólnoty, może wywołać co najwyżej wzruszenie ramion. To nie ich język, nie ich problemy, nie ich świat. Czy Episkopat to widzi?” – zapytał Makowski.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

A jak wy oceniacie najnowsze popisy Skworca? Czy kler w końcu się opamięta?

/nt/
Źródło: opinie.wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafapon
Rafapon
31 maja 2021 18:18

Jak oceniam te popisy? Zacznijmy od tego, że ma wspaniały strój błazna. Pewnie bardzo drogi. A kasę na to zbiera od lat, również – a może przede wszystkim – w niedziele. Handlowe i niehandlowe.

Agnieszka
Agnieszka
31 maja 2021 19:16

Niech purpurowy zajmie sie sprawami boskimi i nie wtyka paluchow w sprawy ziemskie.

Waldemar
Waldemar
31 maja 2021 20:47

No cóż, skoro Obajtek, jak mawiał prezes, ma „dar od Boga”, to może i nad Orlenem czuwa Duch Święty?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
1 czerwca 2021 11:11

„Czy kler się opamięta?” Ha! Byłby to pierwszy taki przypadek w dziejach świata. Po polskim klerze tego się nie spodziewam.

Marek
Marek
1 czerwca 2021 13:25

Jak długo jeszcze będziemy tolerować tych pedofili i płacić im apanaże ??

Andrzej
Andrzej
2 czerwca 2021 12:58

Chciałbym przypomnieć panu biskupowi, że chrztu Polski w 966 roku dokonali biskupi NIEMIECCY!