Biskupi zwrócili się z prośbą o przyjęcie projektu komitetu „Zatrzymaj Aborcję”

Episkopat idzie na wojnę z alkoholem

Rekonstrukcja rządu przesłoniła znacznie, to, czym dzisiaj zajmie się Sejm. Warto przypomnieć więc, że czeka nas gorąca dyskusja nad dwoma projektami obywatelskimi, dotyczącymi zmian w dotychczasowym prawie aborcyjnym. Od wczoraj przed Sejmem manifestują zwolennicy zaostrzenia prawa aborcyjnego i jego liberalnej formy. Należy oczekiwać, że i dzisiaj przed Sejmem, i podczas debaty będzie bardzo, bardzo gorąco.

Założenia projektu, przygotowanego przez komitet „Ratujmy kobiety 2017” przedstawi Barbara Nowacka. Podstawowe zmiany w nim to przede wszystkim aborcja na żądanie do 12 tygodnia ciąży, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, dostęp do darmowej antykoncepcji, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty. W projekcie jest też poruszona kwestia klauzuli sumienia. Zgodnie z nim, świadczeniodawcy powinni udostępnić listy lekarzy, którzy na tę klauzulę się powołują, co pozwoli kobietom w ciąży wybrać lekarza prowadzącego, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.  Projekt popierają m.in. Partia Razem, SLD, Zieloni, a także ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom i Ogólnopolski Strajk Kobiet.  Przeciwko niemu ostro występuje Naczelna Rada Lekarska i Instytut Ordo Iuris.

Drugi projekt, autorstwa komitetu „Zatrzymaj Aborcję” omówi Kaja Godek. Jego podstawowym założeniem jest wykreślenie z dotychczasowej ustawy zgody na aborcję ze względu na ciężkie wady płodu.

Biskupi polscy zwrócili się do parlamentarzystów z prośbą o przyjęcie projektu komitetu „Zatrzymaj Aborcję” – „Apelujemy do wszystkich parlamentarzystów, aby uszanowali prawo do życia każdego człowieka i przyjęli obywatelski projekt ustawy „Zatrzymaj aborcję”. Przypominamy, że prawo do życia nie jest kwestią tylko religijną czy światopoglądową, ale wynika z prawa naturalnego i powszechnie uznanej godności człowieka. Tak jak niejednokrotnie podkreślaliśmy, zamiast aborcji zawsze można oddać dziecko do adopcji”. Apel podpisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

Czy posłowie pozostaną obojętni na słowa hierarchów kościelnych? Czy prawo kościelne stanie ponad prawami obywatelskimi? Odpowiedź poznamy prawdopodobnie już dzisiaj.

Tamara Olszewska

(Źródło: niezależna.pl)

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ZwinkamajaAmikaMaciek12345321Grzegorz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

Prawo boskie…. Co to ma być? To może bóg napisze pisiorom konstytucję zgodną z zasadami dyktatury karalucha. Zgodną z zasadami mafio-sekciarza z Torunia

Grzegorz
Grzegorz

To ile dzieci adoptują hierarchowie kościoła ??? Jest i będzie tak jak z uchodźcami – płomienne mowy a potem brak jakichkolwiek działań.

Maciek12345321
Maciek12345321

Obawiam się, że dziewczyny będą znów musiały wyjść na ulice……. a może pod sejm????………………

Amika
Amika

Jak ta ustawa zostanie przyjęta to mam cichą nadzieję, że wszystkie mądre kobiety odejdą razem z rodzinami z kościoła, A ordo luris to sekta!
Boże, do czego to doszło:(

maja
maja

jak jest za dużo do wykarmienia bocianiąt to te większe wywalą na smeirc z gniazda to najsłabsze, to jest własnie prawo naturalne

Zwinka
Zwinka

Bociany do kościoła nie chodzą. Nie miał im kto w głowach namieszać.