Błaszczak bezprawnie tworzy namiastkę SB

Władze Warszawy składają doniesienie do prokuratury na ministra Mariusza Błaszczaka

W gronach eksperckich o nowym pomyśle Mariusza Błaszczaka, mówi się, że jest bezprawny i że „ta służba będzie namiastką SB.” Nawet Rządowe Centrum Legislacji krytykuje projekt powołania Biura Nadzoru Wewnętrznego przy MSW. Protestuje związek zawodowy policjantów.

W swym założeniu BNW ma się zająć wszelkimi nieprawidłowościami w pracy służb mundurowych, w tym przypadkami łamania prawa czy naruszenia etyki zawodowej. Ma również weryfikować kandydatów na wyższe stanowiska w policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i BOR. Mogłoby też prowadzić czynności operacyjno-rozpoznawcze takie jak obserwacje, podsłuchy, pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych, pocztowych czy internetowych.

Rządowe Centrum Legislacji alarmuje: minister nie ma do tego prawa, jednak Mariusz Błaszczak upiera się twierdząc, że nowe przepisy pozwolą na lepszą kontrolę i zarazem usprawnią funkcjonowanie formacji podległych MSWiA.

Jak podaje Onet, BNW byłoby też wyposażone w uprawnienia, których minister nie ma. Chodzi m.in. o wgląd do materiałów z prowadzonych czynności operacyjnych w poszczególnych służbach.

Rządowe Centrum Legislacji ostrzega: „Zgodnie z przepisami ustawy o policji nadzór nad realizacją tych czynności sprawują sąd i prokurator, a nie minister właściwy do spraw wewnętrznych.”

Na dodatek RCL zwraca uwagę, że kompetencje szefa BNW miałyby być podobne do tych, które ma np. Komendant Główny Policji. Tymczasem nie przewidziano żadnej odpowiedzialności (poza dyscyplinarną) za działania biura i jego dyrektora (takiej, jaką ponosi właśnie KGP). „To niedopuszczalne w demokratycznym kraju”– zwraca uwagę.

Tak naprawdę w normalnym, demokratycznym kraju, tego typu mechanizmy, które chce przeforsować szef MSW, są niedopuszczalne – podkreśla w rozmowie z Onetem dr Krzysztof Liedel, ekspert w zakresie terroryzmu międzynarodowego z Collegium Civitas.

„Służby powinny być niezależne i apolityczne. Myślę, że przez te wszystkie lata, od 1989 roku, właśnie do tego zmierzaliśmy. Pomysł, według którego polityk ma nadzorować i ingerować bezpośrednio w działanie służb jest nielogiczny i pozbawiony sensu” – dodaje.

Tego samego zdania jest Paweł Wojtunik, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Centralnego Biura Śledczego. „To będzie służba podległa ministrowi, która będzie się zajmowała dostarczaniem mu materiałów obciążających komendantów i funkcjonariuszy. Ponadto będzie dublowała prace Biura Spraw Wewnętrznych, a także Centralnego Biura Antykorupcyjnego” – stwierdza.

Przeciwko powstaniu Biura Nadzoru Wewnętrznego protestuje też związek zawodowy policjantów.Jesteśmy bardzo krytycznie do tego nastawieni, bo BNW będzie miało większe uprawnienia niż jakikolwiek organ kontrolny w innych służbach. Jest to kolejny przykład na upolitycznianie wszystkich służb mundurowych” –  uważa Andrzej Szary z NSZZ Policjantów.

Przekonuje, że kompetencje, które są zapisane w projekcie ustawy o BNW są tak szerokie, iż dają ministrowi praktycznie pełną kontrolę nad komendantami poszczególnych służb. „Tak naprawdę minister będzie kierował służbami za pośrednictwem Inspektora Nadzoru Wewnętrznego” – ostrzega.

„Przyjęte rozwiązania pochodzą chyba z poprzedniego systemu, gdzie kontrola, inwigilacja i szukanie haków na funkcjonariuszy i ich rodziny było normą. BNW będzie trzęsło policją, strażą pożarną, strażą graniczną i Biurem Ochrony Rządu. W naszej ocenie ten projekt jest całkowicie nie do zaakceptowania” – konkluduje.
(Źródło: Onet.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
WiśniazuzaSławomirMariuszTed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antyuzurpator
antyuzurpator

To jest reakcja błaszczaka na sprywatyzowanie sądów przez zero. Walczą o władzę i wpływy, a dostęp do wrażliwych informacji jest w tej walce orężem. Już gdzieś, kiedyś słyszałem: „Kto ma dostęp do informacji, ten ma waaaadzę.” (Kto to mówił? Jagielski w sierpniu ’80 w stoczni?)

antyuzurpator
antyuzurpator

Jeszcze dopiszę:
Ale w to graj zwykłemu posłowi – i to jest właśnie groźne, dlatego mogą to przepchnąć. Nie dość, że będzie trzymał błaszczaka i zero w zwarciu, to jeszcze poprzez nich będzie miał dostęp do dosłownie wszystkiego we wszystkich resortach siłowych, prokuraturze i sądach. Już widzę, jak oba podnóżki na wyścigi usłużnie „kablują”.

Zgredzinka
Zgredzinka

I o to chodzi.
Zbieranie haków zawsze wydaje.

Zgredzinka
Zgredzinka

No to już przyszedł czas na …. twierdze !!!

zuza
zuza

Gdy słyszę, że płaszczak ma kontrolować uczciwość czegokolwiek, mimowolnie sprawdzam, czy jakiś pisowiec nie ukradł mi torebki.

Zgredzinka
Zgredzinka

Hłe, hłe …

Wiśnia
Wiśnia

Chyba część czytających nie zrozumiała, bo jest na bakier z historią.

Zgredzinka
Zgredzinka

Wygląda na to, że tak właśnie jest.
Na całe szczęście większość z nas jest na odpowiednim poziomie.
No chyba, że tego minusika postawił dyżurny troll.

Ted
Ted

W najbliższym czasie Rządowe Centrum Legislacji bedzie do „rewitalizacji”

Mariusz
Mariusz

To chyba o własnym PISOWskim bezprawiu mówią w tej chwili

Sławomir
Sławomir

I to wszystko pod hasłami, jak za stalinizmu, dla dobra pisowskiego bogobojnego ludu pracującego miast i wsi.