Blokowali Marsz Równości dostaną 700 tys. złotych od „państwa”

Mocny artykuł o Polsce w szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter”

Partia rządząca wesprze finansowo organizacje skrajnej prawicy. W ramach podziału grantów 700 tys. zł otrzyma Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej, który zasłynął z blokady białostockiego Marszu Równości. Pomysłodawcą wsparcia dla organizacji jest założony przez PiS-owców Narodowy Instytut Wolności.

 

Pieniądze z podziału grantów trafią do grup, takich jak Projekt Poznań (700 tys. zł), Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Piszu (700 tys.), Diakonia Ruchu Światło-Życie w Krościenku nad Dunajcem (650 tys.) i Reduta Dobrego Imienia kierowana przez Macieja Świrskiego (417 tys.). Wymienione organizacje mają jednoznacznie prawicowy lub religijny profil.

Narodowy Instytut Wolności przyznał fundusze 154 organizacjom, które otrzymają łącznie 86 milionów zł. Działania NIW krytykowane są przez opozycyjne organizacje pozarządowe, uznające ten organ za tendencyjny i wspierający NGO’sy powiązane z „dobrą zmianą” i narodowcami. Krytycy mają sporo racji – aż 700 tys. zł otrzymał Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej, który według prezydenta Białegostoku odpowiada za eskalację agresji w trakcie tegorocznego Marszu Równości. PIRS jest również organizatorem podlaskiego Marszu Niepodległości, w którym tłumnie uczestniczą prawicowi radykałowie.

 

700 tys. zł trafi do fundacji Projekt Poznań, założonej przez posła PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i jego siostrę. Innymi stowarzyszeniami powiązanymi z PiS, które otrzymają pieniądze, są Ruch Kontroli Wyborów (696 tys.) i Fundacja Solidarności Dziennikarskiej (591 tys.).

Inne docenione przez „dobrą zmianę” stowarzyszenia związane są z fundamentalistycznym Ordo Iuris, ultraprawicową Ligą Republikańską i Kościołem katolickim.

Wsparcie dla ultraprawicy wywołało jednoznacznie negatywne komentarze internautów. Osoby udzielające się na forum „Gazety Wyborczej” w ostrych słowach atakowały pomysłodawców inicjatywy. „Karmienie ormowców pislamu za pieniądze gorszego sortu. Przelewy natychmiast, bo wybory już” – stwierdził jeden z krytyków obecnego rządu. „Ludzie zbierają plastikowe nakrętki, aby pokryć koszty leczenia dzieci za granica, tymczasem dojna zmiana rozdaje kasę takim organizacjom. Wstyd i hańba!” – ocenił inny użytkownik.

/nt/

Źródło: innpoland.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KonRafał PSzatanAborcyjny Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
SzatanAborcyjny
SzatanAborcyjny

„Narodowy Instytut Wolności.”
Ta nazwa to idealny przykład orwellowskiego „dwójmyślenia”.

Rafał P
Rafał P

Żadna organizacja, powtarzam ŻADNA, nie powinna być finansowana z budżetu państwa. Jeśli ktoś się chce organizować, to niech sam sobie zorganizuje pieniądze na działalność. To powinno dotyczyć i partii i związków wyznaniowych i organizacji społecznych. Żadnych wyjątków. Budżet państwa powinien być wyłącznie na służbę zdrowia, szkolnictwo, wojsko, policję i straż pożarną. Reszta niech się sama finansuje.

Kon
Kon

Resztę sfinansuje Soros, Ikea Coca Cola itp.