Bodnar twierdzi, że godzina policyjna w sylwestra jest BEZPRAWNA

Bodnar: "Jesteśmy cały czas w trakcie prawnego polexitu, który odbywa się krok po kroku"

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zorganizował dziś konferencję, na której wypowiedział się na temat wprowadzenia godziny policyjnej w noc sylwestrową. RPO zauważył, że podstawą prawną do decyzji jest przepis z ustawy z 2008 r. o chorobach zakaźnych umożliwiająca określanie sposobu przemieszczania się.

 

Dodał, iż przepis ten może precyzować na przykład sposób używania środków komunikacji publicznej i odległość utrzymywaną w ramach „dystansu społecznego”. Na jego podstawie nie można jednak całkowicie zakazywać przemieszczania się!

Tego typu pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich, pozbawianie nas istoty tych praw i istoty wolności przemieszczania się na podstawie rozporządzeń nie powinno następować” – twardo zaznaczył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jestem tutaj po to, jako rzecznik praw obywatelskich, żeby dbać o prawa i wolności obywateli. Jeżeli rząd wymyśla nowe mechanizmy ograniczania naszych praw na wątłych podstawach prawnych, to moim obowiązkiem jest sformułowanie zastrzeżeń i wydanie odpowiedniego stanowiska” – dodał chwilę później.

 

W dalszej części konferencji mówił o „bezprawności” zatrzymywania mieszkańców w domach, przyznając, że obywatel „niespecjalnie” może dyskutować z policjantem, który zatrzyma go w chwili naruszenia przez niego godziny policyjnej.

„(…) niespecjalnie można z policjantem dyskutować, jeżeli on podejmuje odpowiednie interwencje, bo policjant nie jest od tego, żeby nagle przemieniać się w funkcjonariusza publicznego, który dokonuje bezpośredniej interpretacji konstytucji” – szczegółowo wytłumaczył obecnym na konferencji dziennikarzom.

[ptronite_wpis]

Ewentualne egzekwowanie sprawiedliwości, jak zaznaczył, może nastąpić w chwili, gdy zatrzymany obywatel zaskarży działania policjantów do sądu.

Godzina policyjna ma obowiązywać od 19:00 – 31 grudnia do 06:00 – 1 stycznia. W założeniach ma ona służyć ograniczeniu transmisji koronawirusa w trakcie imprez.

/nt/

Źródło: tvn24.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafapon
Rafapon
21 grudnia 2020 17:22

No, ale jak wytłumaczyć PiS-ZOMOwcowi, że to ty masz rację, a nie on i jego pała?

HerodAntypis
HerodAntypis
21 grudnia 2020 19:55
Reply to  Rafapon

Ja w sylwestra będę miał atak ojkofobii i będę czesał Warszawę w poszukiwaniu apteki z lekiem na tę chorobę. Żadna pisowska pała nie podważy autorytetu choroby wykrytej przez prezesa.

Marek
Marek
22 grudnia 2020 15:39
Reply to  Rafapon

Próba tłumaczenia czegokolwiek faszyście, albo jego sługusowi jest z góry skazana na porażkę. trzeba albo uciekać albo walczyć z PiS-ZOMOwcem. Na walkę nie ma szans, więc trzeba wiać.