„Bóg, Honor, Ojczyzna” i… byk językowy od teraz w każdym paszporcie

„Bóg, Honor, Ojczyzna” i… Byk językowy od teraz w każdym paszporcie

„Dobra Zmiana to ugrupowanie, które narrację o wielkiej Polsce snuje kaleką polszczyzną” – napisał internauta na Twitterze słusznie kwestionując błędne sformułowanie „100 lat odzyskania niepodległości”, które dumnie „pręży” się na jednej ze stron nowego paszportu…

Informacjami o nowym dokumencie opinia publiczna bombardowana jest już od pewnego czasu, dlatego z wielkim zaciekawieniem czekano na jego szatę graficzną. Tym bardziej, że powstała ona częściowo w oparciu o internetowe głosowanie i nawiązuje do obchodzonego w tym roku 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Każdy, kto od poniedziałku 5 listopada br. złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru” – anonsowało w specjalnym komunikacie MSWiA, podkreślając wszelkie jego walory.

W paszporcie znalazły się m.in. grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza”, a także budząca spore kontrowersje sentencja: „Bóg Honor Ojczyzna”.

Przypominając, że żyjemy w państwie świeckim wielu Polaków tego nie akceptuje, a w mediach społecznościowych internauci toczą dość emocjonalną dyskusję.

Pytają m.in. „a można bez „Bóg”?  „Nowoczesne, świeckie państwo w całej okazałości” – komentuje na Twitterze Robert Biedroń.

Do tego dochodzi kompromitujący błąd językowy. „Po trzech latach wprowadzania Dobrej Zmiany władze państwowe podkreśliły swój patriotyzm oraz miłość do polskości…” –  skomentował na twitterze internauta podpisujący się Stefan Skrupulatny. Ten sam, który odkrył oczywistego „byka” i   zaleca poprawną formę: „100 lat od odzyskania niepodległości” lub „100 lat niepodległości”. Tak po prostu!

/p/

Źródło: Fakt 

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
WłodekZbyszekChermesPolka gorszego sortuinz.mamon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paragraf22
Paragraf22

Dać im kulkę z łożyska to też zepsują.

bułka paryska
bułka paryska

Winno być: SETNA rocznica ODZYSKANIA niepodległości, ewentualnie: STULECIE ODZYSKANIA niepodległosci

Vito
Vito

Tam nie powinno być też żadnych Piłsudskich, Dmowskich, na których ciążą zbrodnie przeciw Narodowi i którzy mają krew rodaków na rękach ..

Zbyszek
Zbyszek

Głupek!

Dan
Dan

– Matko co za wstyd, co za wstyd, inne kraje takie postępowe, oświecone, nowoczesne, technologia się rozwija, ludzie się bogaco, kwitnie nauka, kultura, tolerancja, sztuka, a u nas, matko, co za wstyd, co za wstyd, bogojczyźniane napisy na paszportach… Zaścianek, ciemnogród, kler, zabobony… Matko, co za WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego u nas nie może być tak jak w innych krajach?!!!! – Ty, ale na dolarach też jest o wierze w Boga, w hymnie Wielkiej Brytanii jest prośba do Boga, a w Niemczech prezydent obejmujący urząd składa przysięgę, która w podstawowej wersji brzmi: ,,Przysięgam, że siły swe poświęcę dla dobra Narodu Niemieckiego, że… Czytaj więcej »

Natt
Natt

Wielka Brytania ma religię narodową nieuku.

jarek
jarek

czyli ateista to ten gorszy… nie Polak… no pogratulować samozadowolenia tfu!rcom tego pomysłu.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

To znaczy, że bez zaświadczenia od proboszcza nie będą teraz przyjmować wniosków o wydanie paszportu?
A tak poza tym, ciekawe, kto i ile wziął za ten „projekt”.

inz.mamon
inz.mamon

banda januszy…

Chermes
Chermes

Mam jeszcze kilka innych, alternatywnych haseł do PiSszportu wydawanego w roku 2019:
609 lat bitwy pod Grunwaldem, 75 lat Powstania Warszawskiego oraz, najważniejsze: 9 lat zamachu smoleńskiego.
Innymi słowy: 4 lata obciachu i żenady.

Włodek
Włodek

To nie jest niepodległy kraj…FUJ !!!