Borys Budka nie tylko o rządzącej koalicji..

Borys Budka nie tylko o rządzącej koalicji..

Dzisiaj gościem „Rozmowy Piaseckiego” był Borys Budka, szef PO.

Oczywiście głównym tematem była pandemia, z którą borykamy się już od miesięcy. Budka bardzo krytycznie ocenia działania rządu i nie rozumie, dlaczego nie wprowadzono różnych zasad dla poszczególnych branż, najbardziej tą pandemią dotkniętych.

Jak to jest, że przygotowany jest pakiet pomocowy dla branży odzieżowej, ale dla malutkich salonów jubilerskich czy pralni chemicznych, już nie. Zamyka się biblioteki i muzea, pozostawiając otwarte kościoły, gdzie i tam i tu jest taka sama możliwość przestrzegania zasady odpowiedniego dystansu.

Bardzo skrytykował też zupełnie niezrozumiałą zasadę obozu władzy, który wprowadza nowe zaostrzenia ot tak, z dnia na dzień. Przykładem to chociażby zamknięcie cmentarzy na dzień przed Świętem  Zmarłych. Podobnie rzecz się ma z zamknęciem restauracji.

Ma też swoje zdanie, jeśli chodzi o działania związane z polityką szpitalną, całkowicie uzależnioną od koronawirusa. Gdyby to od niego zależało, „wprowadziłby tak zwane białe szpitale, czyli miejsca, w których są leczeni pacjenci przewlekle chorzy, pacjenci onkologiczni, kardiologiczni, gdzie – w cudzysłowie – wstęp COVID-u jest zabroniony”.

Niestety, służba zdrowia dzisiaj to jeden wielki dramat dla ludzi chorych, wymagających leczenia czy też operacji to, według Budki, jest wielką porażką rządu.

On sam jest zwolennikiem pewnej liberalizacji obostrzeń, ale pod warunkiem, że obywatele zostaliby zabezpieczeni w odpowiednie środki.

W rozmowie nie zabrakło też wątku, dotyczącego kondycji Zjednoczonej Prawicy. Nie jest tajemnicą, ze koalicja się chwieje, jest coraz bardziej skłócona, jednak trudno na chwilę obecną wyrokować, co będzie dalej, bo „dopóki kilkoro posłów albo nawet kilkunastu posłów Zjednoczonej Prawicy nie zdecyduje się na odejście z tego obozu, to [premier – przyp. red.] Mateusz Morawiecki ma większość. Zobaczymy. Na razie uciekali z posiedzeniem Sejmu przez dwa tygodnie. Nie chcieli posiedzenia Sejmu, bojąc się, że ta większość została utracona”.

Wyraźnie widać, że Morawiecki walczy i podejmuje coraz bardziej rozpaczliwe ruchy, by ten obóz utrzymać jakoś w kupie, ale Budka nie ukrywa, iż według niego, ten rząd nie dotrwa wiosny.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Borys Budka odniósł się tez do obecnego Trybunału Konstytucyjnego i jego orzeczenia o aborcji, które już na początku listopada powinno być opublikowane w Dzienniku Ustaw. No cóż, Morawiecki „ma inne polityczne i prawne możliwości do tego, by zmienić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym (…) Od samego początku mówiliśmy, że trzeba wyrzucić z trybunału dublerów. Na miejscu premiera nie bawiłbym się w kwestie, czy może, czy nie może [opublikować wyrok – red.], tylko zbadałbym sytuację i oświadczył, że nie może działać trybunał, w którym zasiada trzech sędziów dublerów. To jest pierwotny błąd i żadna publikacja orzeczenia nie zmieni tego, że jest ono nieważne”.

A jeśli już w ogóle o aborcję chodzi, to Budka nie jest zwolennikiem aborcji na życzenie, ale uważa, że „ta kwestia powinna być regulowana sumieniem każdej kobiety”. Ciekawe, czy będzie o tym pamiętał, gdy będzie miał już realny wpływ na kształtowanie Polski?

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
16 listopada 2020 12:35

„On sam jest zwolennikiem pewnej liberalizacji obostrzeń, ale pod warunkiem, że obywatele zostaliby zabezpieczeni w odpowiednie środki.”
Pewnej liberalizacji ? To znaczy ? Jak płód będzie bez głowy, to wolno usunąć, a jeśli pół głowy, to ciążę zostawiamy, bo może druga połowa jeszcze dorośnie ?
Oto PO w pigułce, ups, pewnie też jest za a nawet przeciw.

HerodAntypis
HerodAntypis
16 listopada 2020 13:39
Reply to  Zwinka

Nic dziwnego, że poparcie KO, PO stoi w miejscu choć PiSowi mocno spada. PO zdaje się nie zauważać, że PiS i kościół to jedno ciało i choć jedną nogą kopie PiS, to drugą tkwi w kościelnym szambie. Jedną ręką wygraża PiSowi a drugą głaszcze kościółek aby przypadkiem elektoratu sobie nie zrazić. Pora zdecydować, albo prawo albo lewo a nie całe życie w rozkroku. A jak nie, to i im powiedzą WYPIER…

Zwinka
Zwinka
16 listopada 2020 16:27
Reply to  HerodAntypis

Nie liczę na taką decyzję. Widać im w rozkroku wygodnie.

Karpiu
Karpiu
16 listopada 2020 13:56
Reply to  Zwinka

Te słowa dotyczą obostrzeń związanych z pandemią, a nie aborcji…

HerodAntypis
HerodAntypis
16 listopada 2020 16:08
Reply to  Karpiu

Te słowa pasują i tu i tam. To się nazywa skutecznie złapać dwie sroki za ogon. Święta idą, bacz Karpiu abyś nie stał się ozdobą stołu…

Zwinka
Zwinka
16 listopada 2020 16:25
Reply to  Karpiu

Owszem, nie ten fragment w pośpiechu wkleiłam, ale i tak jest to lelum polelum. Nie widać żadnego światełka w tunelu.

Nihil
Nihil
16 listopada 2020 17:34
Reply to  Karpiu

PO od dawna jest partią niejasną. Słuszna uwaga stoją w rozkroku. A i niejednokrotnie szmacą się przy głosowaniach ustaw. A to źle guziczek…. A to był w toalecie….
Opozycja od ponad pięciu lat nie zrobiła nic czym mogłaby pociągnąć za sobą niezdecydowanych.
Stoją rozkrokiem nad rzeką, mają wędkę jednak brak przynęty żeby złapać rybkę