„Boty i fałszywe konta” wychwalają rządową aplikację?

"Przez pół roku byłam trollem". „Fałszywe konta na Twitterze i Facebooku czyszczą wizerunek prezesa TVP, prowadzą kampanie wyborcze politykom"

Rząd udostępnił w sieci aplikację ProteGO Safe, która pozwala na monitorowanie kontaktów osobistych w trudnym dla wszystkich czasie pandemii COVID-19. Niedługo po jej uruchomieniu w sieci pojawił się zalew pozytywnych komentarzy na jej temat – większość z nich została napisana przez boty i fałszywe konta.

 

Aplikacja ProteGO Safe rejestruje informacje o tym, kogo jej użytkownicy spotykają. W założeniu ma to na celu dotarcie do wszystkich osób, które miały styczność z osobami zarażonymi koronawirusem.

Rządowy program rozpoczął działalność w dniu 9 czerwca – zaraz po premierze w internecie pojawiła się rekordowa liczba zachwalających go komentarzy. Większość z dodających wpisy kont została założona nieco wcześniej i należy do nieistniejących w rzeczywistości ludzi.

 

Co ciekawe, nawet zdjęcia profilowe komentujących były w większości generowane przez komputery.

Te same konta komentują też na Twitterze wpisy związane z kampanią wyborczą prezydenta Andrzeja Dudy. Może to świadczyć o tym, że za akcją stoi sam PiS.

Ministerstwo Cyfryzacji umywa jednak ręce i nie przyznaje się do winy: – „Aktywności (…) nie były w żaden sposób przez nas organizowane, czy inspirowane. Naszym celem – co deklarujemy od dawna – jest budowanie zaufania Polaków do aplikacji ProteGO Safe. Jesteśmy przekonani, że można to osiągnąć innymi metodami” – poinformowali na Twitterze urzędnicy resortu.

Aplikacja ProteGO Safe, zdaniem części krytyków, nie jest do końca bezpieczna. „ProteGO Safe to aplikacja uruchamiana jak zwykła strona internetowa. Dzięki temu można ją szybko aktualizować, ale sprawia to też, że kod aplikacji za każdym razem jest pobierany z serwera Ministerstwa Cyfryzacji. A to oznacza, że resort może poznać tożsamość osób pobierających aplikację (…)” – ostrzega „Gazeta Wyborcza”.

Trzeba być kretynem, żeby zainstalować sobie jakąkolwiek aplikację finansowaną i proponowaną przez rząd. Każdy rząd” – ocenił jeden z internautów.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
HerodAntypisMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Każdy kto wierzy, że aplikacja stworzona przez pisowskich orłów z ministerstwa, stworzona na kolanie w tak krótkim czasie jest dobrze zabezpieczona i nie gromadzi informacji, których nie powinna jest idiotą i zasługuje na to by być szpiegowany i by ta aplikacja została wykorzystana do jeszcze gorszych rzeczy wobec niego.

HerodAntypis
HerodAntypis

To niekoniecznie trolle. Może to obwoźne Koło Gospodyń Wiejskich w autokarze między wiecami zamiast szydełkować wali w klawisze.