Bp Janiak napisał list do biskupów w którym krytykuje działania prymasa Polaka w sprawie ostatniego filmu Sekielskich

Biskup Edward Janiak zniknął

W filmie dokumentalnym „Zabawa w chowanego” Tomasza Sekielskiego pojawił się wątek bp. Edwarda Janiaka – hierarcha został oskarżony o tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Nie przyznaje się on jednak do winy i ostro reaguje na zarzuty.

 

W rozesłanym w sobotę liście do biskupów, Janiak, uderzył w prymasa RP Wojciecha Polaka. Kapłan został oskarżony o udział w antyklerykalnych knowaniach.

Ks. abp Wojciech Polak w dzień przed ukazaniem się filmu ‘Zabawa w chowanego’ udał się do braci Sekielskich (nie muszę dodawać, że to są wrogowie Kościoła i jak niskimi pobudkami się kierują, nie jest tajemnicą, ile otrzymali pieniędzy za nagranie tego filmu). Ks. Arcybiskup zlecił prawnikowi Kurii Gnieźnieńskiej zadanie opracowania swojego stanowiska. Jest to kompromitujące, że Ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość atakującą moją osobę jako bym miał ukrywać księdza pedofila” – napisał Janiak.

Przywołanym przez biskupa „księdzem pedofilem” jest Arkadiusz H., który podejrzewany jest o dopuszczenie się ohydnych czynów względem nieletnich.

Janiak, w dalszej części wysłanej do duchownych wiadomości, pisze o swojej niewinności. Prymasa Polaka oskarża z kolei o nierzetelność.

(…) Powiedziałem, że jestem w posiadaniu całej dokumentacji dotyczącej ks. Arkadiusza H., którą wysłałem do Ojca Świętego i proszę aby się z nią zapoznał. Odpowiedział, że musi tak postąpić (wydać oświadczenie – red.). Spytałem go, czy bez znajomości dokumentów może wydać oświadczenie, odpowiedział, że tak (…)” – oskarżył prymasa Polaka biskup, który twierdzi, że nie ukrywał Arkadiusza H.

 

Autor listu zasugerował, że prymas RP nie zachował się również należycie, kiedy powołał do życia Fundację Świętego Józefa – organ zajmujący się ofiarami pedofilii. Zdaniem biskupa hierarcha powołał instytucję pomimo sprzeciwu przywódców Kościoła. Członkowie Konferencji Episkopatu Polski mieli opowiedzieć się przeciwko utworzeniu Fundacji podczas Sesji KEP w dniach 8-9 października 2019 r.

Jestem 24 lata biskupem i nigdy wbrew tajnemu głosowaniu, gdzie wynik był negatywny, nie zmieniono decyzji na pozytywny. Tym razem było inaczej” – napisał.

Dziennikarze Onetu dowiedzieli się w ostatnich dniach, że list Janiaka nie został odczytany we wszystkich kościołach diecezji. Część księży nie zgadza się z jego treścią. Poza tym za sprawą prymasa Polaka w niektórych świątyniach zostały rozwieszone plakaty informacyjne z hasłem „Zranieni w Kościele”  i z numerem telefonu dla ofiar pedofilii.  Bp Janiak ocenił je jako… „siejące zgorszenie”.

W obronie Janiaka, w ostatnim czasie, stanął też biskup pomocniczy Marek Buzun. Duchowny przygotował list poparcia dla oskarżonego hierarchy i namawiał innych księży do tego, by go podpisali. Krytycy oskarżyli Buzuna o „wymuszanie lojalek”.

/nt/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
16 czerwca 2020 11:21

Wygląda na to, jakby Janiak próbował szantażować pozostałych biskupów: wspierajcie mnie, bo opowiem, co o was wiem. A pewnie wie sporo, bo każdy ma wiele na sumieniu.

Terlikowski znów mnie zaskoczył i to pozytywnie. Czyżby zaczynało do niego docierać, jakie szambo jest w polskim kościele i wśród kleru?? Jeszcze tylko brakuje, żeby zaczęło do niego docierać, że to, co mówi religia, jest anachroniczne i niezgodne z faktami naukowymi.

Maja
Maja
17 czerwca 2020 09:03

Nie bardzo wierzę w prymasa, jego działania wydają mi się pozorowane, zresztą sam mówi, że mają być szansą dla tego perwersyjnego biskupa, żeby mógł się bronić.
No ale skoro nawet to budzi taki opór… Janiak w zasadzie przyznaje się do winy. Czy będzie pierwszym polskim biskupem, który pójdzie siedzieć? Wiem, że nie za tej władzy, Ziobro go będzie bronić, ale kiedyś?