Bp Janiak z woli papieża odwołany!!!

Biskup Edward Janiak zniknął

Watykan zdecydował o odwołaniu bp. Janiaka z funkcji administratora diecezji. Zgodnie z wolą papieża Franciszka zastąpi go na tym stanowisku abp Grzegorz Ryś.

 

Kontrowersyjny biskup Edward Janiak kierował diecezją kaliską przez osiem lat. Okres jego rządów był czasem wychwalania przez niego PiS i współpracy z mediami Rydzyka. Dobra passa księdza skończyła się po premierze „Zabawy w chowanego”.

 

W filmie dokumentalnym braci Sekielskich ujawniono, iż bp Janiak chronił księdza pedofila. Stolica Apostolska zainteresowała się sprawą i wszczęła dochodzenie. Hierarcha nie przyznawał się do winy, atakował przełożonych i zachowywał się tak, jakby nic się nie stało – odprawiał msze, spotykał z wiernymi i kapłanami.

 

Czarę goryczy przelała wtorkowa publikacja „Gazety Wyborczej”, która wykazała, że na początku czerwca Janiak trafił do szpitala w stanie upojenia alkoholowego. Dziennikarze napisali, że we krwi księdza wykryto 3,44 promila alkoholu!

Być może pijacki eksces biskupa zaważył o jego pośpiesznej dymisji przez Watykan. O roszadach w diecezji kaliskiej poinformował prestiżowy serwis Vatican News. Zgodnie z doniesieniami katolickich redaktorów nowym szefem diecezji ma być arcybiskup Ryś. Obejmie on urząd „tymczasowego administratora”.

Grzegorz Ryś od 3 lat służy jako arcybiskup łódzki; wcześniej działał w Krakowie. Hierarcha z wykształcenia jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
25 czerwca 2020 14:10

No i jednocześnie papież pokazał środkowy palec „nawiedzonym”, czyli Jędraszewskiemu, Depo, Gądeckiemu, Głódziowi, etc. Tyle, że Ryś ma się zająć biskupstwem tymczasowo. Ciekawe, kogo papież mianuje na stałe. W młodszym pokoleniu też już prezentują się jako kompletny beton. Jeden z młodszego pokolenia już wygłosił nie tak dawno kontrowersyjne poglądy i żądania, o czym pisali w prasie. A nasz Episkopat wolałby, żeby poleciały głowy Rysia i Polaka, bo „Jędraszewskiemu kapelusz kardynalski się należy i dziwne jest, że papież go nie mianuje”.

Maciek123454321
Maciek123454321
25 czerwca 2020 16:59
Reply to  Jantar

Wiesz co? Zamiast się ucieszyć, że najporządniejszy biskup obejmuje diecezję, Ty znów narzekasz. Uśmiechnij się, Koleżanko najmilsza, nie zapomnij w niedzielę przed wejściem do lokalu wyborczego założyć maseczki i koniecznie utrzymuj dystans. Wiem, to będzie trudne, bo narodu się zwali, jak nigdy. Tylko co ja mam powiedzieć, skoro pół dnia przesiedzę w upale w komisji wyborczej?

Jantar
Jantar
25 czerwca 2020 17:52

Ależ, drogi Maćku, cieszę się! Ale ciągle mam „gdzieś z tyłu głowy”, że nasz Episkopat nie znosi Franka i najchętniej utopiliby go w łyżce wody. I naprawdę się martwię, kogo Franek może nominować. Nie tak dawno czytałam, że któryś z biskupów młodszego pokolenia, który wydawał się rozsądny i szanujący nie katolików, zażądał od władz wprowadzenia obowiązkowej religii dla każdego ucznia i obowiązkowej matury z religii. Każdy jeden z biskupów powie zresztą to samo, bo każdego obowiązuje ślepe posłuszeństwo wobec kościoła jako instytucji. Jak napisał prof. Hartman w felietonie, „każdego katolika obowiązuje posłuszeństwo wobec Kościoła, a dopiero potem wobec kraju i rodziny”. A celem Kościoła jest całkowite podporządkowanie sobie wszystkich krajów na świecie i każdego jednego człowieka.

Tak nawiasem mówiąc to jestem pewna, że Janiak poleciał za szczekanie na prymasa. Nie sądzę, żeby po dobrych kilku miesiącach zdegradowali go za pedofilię, czy za pijaństwa. Jakoś inni chroniący pedofilów i chlający na umów („Flaszka” Głódź np.) przez lata nie polecieli, a do Janiaka Franek się dobrał. I to właśnie po ataku Janiaka na prymasa. To nie jest zbieg okoliczności.

A co do wyborów to oczywiście, że pójdę i nie zapomnę 🙂 Baner Rafała wisi dumnie na moim balkonie. Uśmiechać się szeroko to będę po wygranej Rafała, bo na razie powodów do uśmiechu za dużo nie ma. Właśnie słyszałam o nowych sondażach i Rafałowi spada. Kurwizja już obszczekała, że Rafał odpowiada za wypadek autobusu w W-wie, a poza tym PKW wystąpiła do IPN-u o całą dokumentację lustracyjną Rafała. A ja się pytam, kiedy miał działać na rzecz państwa totalitarnego, jak w momencie upadku komuny był dopiero w liceum? Ale propaganda już nadaje odpowiednie materiały. Jeśli Rafał wygra to zapewniam cię, że otwieram butelkę szampana. A jeśli przegra to czeka nas horror. Chociaż sama wygrana to jeszcze nie wszystko – trzeba będzie poczekać do uznania ważności wyborów przez SN.

Zwinka
Zwinka
25 czerwca 2020 18:57

Miej oczy naokoło głowy, Maćku. I trzymaj się, bo gorąco będzie nie tylko z powodu upału. 🙂

Zbyszek
Zbyszek
25 czerwca 2020 19:21
Reply to  Jantar

Teoretycznie. Ale toleruje ich a nawet sam ich na stołkach posadził. No i po co kk św. Rydzyk Toruński?

ixi
ixi
25 czerwca 2020 20:23
Reply to  Jantar

Jędraszewski nie zostanie kardynałem do śmierci – jego, albo Franciszka

Michał
Michał
25 czerwca 2020 16:41

Janiak nie został odwołany z żadnej funkcji. Nie był nigdy administratorem diecezji kaliskiej więc nie mógł zostać z tej funkcji odwołany. Janiak pozostaje biskupem diecezjalnym kaliskim. Grzegorz Ryś przejmuje faktyczną władzę w diecezji pod tytułem administratora apostolskiego.

Zbyszek
Zbyszek
25 czerwca 2020 19:24
Reply to  Michał

Ciekawe, czy Pan Bóg jeszcze się w tych niuansach nie pogubił?

Zwinka
Zwinka
25 czerwca 2020 19:02

Ciekawe, czy gdyby się nie schlał do nieprzytomności, papież by go odsunął od czegoś tam, bo ukrywanie pedofilów jakoś piorunującej reakcji nie wywołało?

Mirek
Mirek
25 czerwca 2020 20:18

Szkoda, że za pijaństwo, a nie krycie pedofili.

Jantar
Jantar
26 czerwca 2020 10:28
Reply to  Mirek

Ależ nie za pijaństwo! Gdyby poleciał za pijaństwo to Flaszka Głódź dawno już nie byłby biskupem. Janiak poleciał za ten list przeciwko prymasowi Polakowi. Dla mnie to oczywiste. Żaden z biskupów do tej pory tak otwarcie nie kwestionował decyzji i słów prymasa, jak Janiak. I reakcja Watykanu jest natychmiastowa. Pedofilia i pijaństwa nigdy Watykanowi nie przeszkadzały. Udział Hosera w masowych mordach w Ruandzie też okazał się zaletą godną nominacji ze zwykłego księdza na biskupa. Ponad 2000 lat historii, a kościół dalej uważa, że wiarę trzeba wymuszać każdym możliwym środkiem i nagradza takie osoby za życia, a po śmierci wynosi na ołtarze.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
27 czerwca 2020 11:08
Reply to  Jantar

Też mi się tak wydaje. W kk grunt to hierarchia i posłuszeństwo. Zaczął pyskować, to oberwał. Za to i tylko za to. Szkoda, bo to nie jest najgorsze z tego, co nawyprawiał.

Chermes
Chermes
27 czerwca 2020 16:58

Na miejscu biskupa Janiaka, chyba bym się, z rozpaczy, upił. 🙂