Brejza: pieniądze na Amber Gold pożyczone w SKOK-ach

Brejza: "Min. Zdrowia zataja informacje o masowym likwidowaniu miejsc w szpitalach"

Pod koniec wtorkowej otwartej części posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann zagroziła posłowi PO Krzysztofowi Brejzie wykluczeniem ze składu komisji, zarzucając mu, iż „w swoich manipulacjach posuwa się za daleko”. Wszystko dlatego, że Brejza zaczął głośno dzielić się swoją wiedzą… W przerwie obrad zauważył, że pieniądze na kapitał założycielski Amber Gold szef tej spółki Marcin P. zbierał poprzez pożyczki w SKOK-ach. Poseł zwrócił uwagę, że fakt ten „bardzo zabolał członków komisji śledczej z PiS”.

Poseł PO powiedział, że dysponuje materiałem, który wskazuje na to, iż Marcin P. chciał – tak jak twórca SKOK-ów senator PiS Grzegorz Bierecki – zarejestrować spółkę poza granicami kraju. Przypomniał, że „SKOK-i w momencie dużego kryzysu zarejestrowały spółkę holdingową SKOK Holding w Luksemburgu. Dotarłem do materiałów, które świadczą, że również podobny krok planował uczynić Marcin P. Chciał zarejestrować Amber Gold Holding w Luksemburgu” – mówił Brejza.

Zapewnił, że wszedł w posiadanie „niezwykle ważnych dokumentów SKOK Stefczyka o charakterze bardzo poufnym”. Według niego, dokumenty te ABW zabezpieczyła w siedzibie Amber Gold. – „Dotyczyły one konwojowania, przewożenia, bezpieczeństwa wewnętrznego w placówkach SKOK Stefczyka”. Dodał, że istnieją kolejne „materiały, w tym notatka o charakterze ściśle tajnym w archiwum komisji, które wymagają wyjaśnienia.”

Podczas ubiegłotygodniowego przesłuchania Brejza pytał Marcina P. o to, z jakiej instytucji miał on środki finansowe na rozruch Amber Gold. Marcin P. odmówił odpowiedzi. – „Czy tą instytucją był SKOK Stefczyka?” – dopytywał poseł. – „Nie” – padła odpowiedź P. – „A to ciekawe, bo w zeznaniach z 24 września 2012 r. podał świadek, że rodzina zbierała środki na rozruch Amber Gold właśnie w SKOK-u Stefczyka. Z którego gdańskiego SKOK pochodziły te środki?” – dociekał Brejza. – „Jednego z kilku” – odparł P., dodając że nie pamięta lokalizacji. Według Krzysztofa Brejzy, był to SKOK-Olech Kredyty przy ul. Kołobrzeskiej, który potem został przejęty przez SKOK Stefczyka. – „Na pewno nie przy ul. Kołobrzeskiej, bo to nie są rejony, gdzie moja rodzina mieszka” – skomentował P. Poseł pytał go, czy w organizacji Amber Gold pomagał mu „ktokolwiek ze SKOK Stefczyka”. – „Nie, nie znam nikogo ze SKOK Stefczyka” – odparł P.

Wracając do wtorkowego posiedzenia komisji, ostrą wymianę zdań między Wassermann a Brejzą, skomentował rzecznik PO Jan Grabiec: – „Byliśmy świadkami bezprzykładnego ataku przewodniczącej komisji Małgorzaty Wassermann na posła Brejzę. Ten atak był połączony z bezprawną groźbą wykluczenia posła Brejzy ze składu komisji śledczej. Ten atak jest pozbawiony podstawy prawnej”. Zwracał jednocześnie uwagę, że Brejza poprzez swoje pytania podczas przesłuchań świadków „dociera do sedna afery Amber Gold”.

Małgorzata Wassermann podczas posiedzenia komisji stwierdziła, że Brejza wielokrotnie pomawia i obraża różne instytucje. Wskazała tu na stowarzyszeniem „Pomoc 2002” oraz Radio Maryja. – „Pan narusza czyjeś dobre imię zupełnie w sposób nieuzasadniony. I ja panu chce powiedzieć jedną rzecz: jeśli będzie pan to kontynuował, to albo będziemy rozważać wykluczenie pana z komisji, albo będzie pan miał akty oskarżenia za każde takie zachowanie. Nie będziemy tego tolerować, posuwa się pan w swojej manipulacji za daleko” – powiedziała Wassermann. Brejza odparł: – „A ja nie będę tolerować pomówień i pani ostrego języka nie popartego faktami”.
(Źródło: rp.pl)

/j/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
Plus ujemnyJacekMarekTomaszsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

No to Brejza przekonał mnie, że układ istnieje… Ma tylko nadzieję, że to nie tylko chwilowe pęknięcie omerty tylko prawdziwa dintoira na całego.

smętek
smętek

Oczywiście że istnieje. Gdyby było inaczej powstałaby komisja do wyjaśnienia przekrętów w SKOKach a prokuratura zajęła by się, teraz już senatorem, Biereckim.

Jacek
Jacek

Wiesz jak to jest… wojnie gangów.

mędrkowski
mędrkowski

Polacy zgromadzili w tzw. skarpetach setki miliardów złotych oszczędności i stąd pomysły na powstanie różnych tworów parabankowych mających na celu wyciągnięcie tych pieniędzy od ludzi. Wybrańcom narodu się należy, a elementy animalne nie mają takich praw. Największy problem do rozwiązania, to jak uszczęśliwić ludzi, od których te pieniądze się zabrało, czyli sprzedawanie parcianego worka ze świeżym i uzdrawiającym powietrzem. A tak przy okazji czy element animalny to też Suweren?

Tomasz
Tomasz

Smutne jest to, że PO nie umiało tych faktów wykorzystać przed wyborami. Dzięki cackaniu się liberałów z faszystami, PiS’owi udało się z niemającego większego znaczenia faktu zatrudnienia syna premiera stworzyć gigantyczny mit umoczenia Tuska w sprawę Amber Gold. A przecież to jest drobnostka w porównaniu do tego, kto dał pieniądze na rozkręcenie tego przekrętu.

Jacek
Jacek

(…)Smutne jest to, że PO nie umiało tych faktów wykorzystać przed wyborami.(…)
Sami są umoczeni!
Smutne jest to, że „wybór” ogranicza się tylko do 1 z 2 gangów. Ja chciałbym wybrać zwykłą. zatroskaną o dobro Narodu Polskiego, partię polityczną.

Marek
Marek

Kupisa wybierz

Jacek
Jacek

Kukiza! Tak wybieram!

Plus ujemny
Plus ujemny

Ja już czwarty miesiąc czekam na obiecane przez posła Maciejewskiego absolutnie rewelacyjne i przełomowe dane na temat JOW autorstwa think tanku Kukiza. Promowali ten temat z posłanką Ścigaj na Europejskim Kongresie Samorządów 27-28 marca tego roku. Dyskretne przypomnienia są olewane. No ale taka osobowość jak ty na pewno będzie potraktowana inaczej.

Jacek
Jacek

Jak chcesz tkwić w w demokracji fasadowej, przepraszam przedstawicielskiej, to twoja sprawa…