Burza po wystąpieniu Szydło w obozie Auschwitz

Burza po wystąpieniu Szydło w obozie Auschwitz

Przemówienie Beaty Szydło wygłoszone podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Zagłady w Auschwitz odbiły się szerokim echem w mediach i wśród polityków. Wiele osób zarzuca jej wplatanie antyuchodźczej retoryki PiS w rocznicowe uroczystości. Szefowa PiS–owskiego rządu powiedziała m.in. – „Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby chronić swoich obywateli” i to właśnie te słowa wywołały protesty i oburzenie. Opublikowano je na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości, wpis został szybko usunięty.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk na Twitterze napisał, że takie słowa są niedopuszczalne z ust polskiego premiera. Bardzo niekorzystne wrażenie wywarły słowa Szydło na prezesie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Krzysztofie Utkowskim. – „Te słowa to wielka gafa premier Szydło” – uznał, a w rozmowie z wp.pl dodał: – „Nie wiem, to chyba jakiś skrót, zbitka myślowa, bardzo trudna do obrony. Przecież Auschwitz ma dużo większy wymiar, to pewien symbol. Różni ludzie na świecie się na ten temat wypowiadali i podkreślali, jaki jest wymiar, jak ważny dla ludzkości. Jeśli z ust pani premier pada takie zdanie, to jest to wielce nieuzasadnione. Nie chcę jej obrażać. Uznaję to za niedokończoną myśl, niedopowiedzenie” – podsumował.

Rafał Pankowski, prezes organizacji „Nigdy Więcej”, wykładowca Collegium Civitas, powiedział: „Auschwitz musi nam przypominać o potrzebie obrony uniwersalnych praw człowieka, a nie o zamykaniu granic dla uchodźców”.
(Źródło: wp.pl, DoRzeczy)

/p/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

23 komentarzy do "Burza po wystąpieniu Szydło w obozie Auschwitz"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polakww

Uważacie że własnych obywateli nie trzeba chronić? Niech są rozjeżdżani ciężarówkami czy rozrywani bombami jak na zachodzie? Ile tu już polskich ofiar islamskich najeźdźców ? Za mało ?

Jacek

A ty się rozejrzyj się trochę na wschód… naprawdę nie boisz się zbliżać do granicy z Ukrainą?

Nika
Czytam wymianę opinii pod postem „Polakww” i mam taką ogromną potrzebę pogadania z kimś, kto myśli podobnie, wydaje się mądrze. „Ile już polskich ofiar islamskich najeźdźców”? No ile? 2? A ile zginęło w ostatnim roku na drogach? Ile ludzi zginęło w wyniku braku leczenia, braku dostępu do specjalistycznych badań? Ile ludzi zginęło w wyniku smogu? Zamknięto Puszczę Białowieską z powodów bezpieczeństwa chociaż od wojny nie zginął tam ani jeden turysta, a na drodze z Hajnówki do Białowieży co roku giną ludzie. Czy Ci przeciwnicy uchodźców w ogóle myślą? Drugie pytanie które sobie stawiam, to czy Ci ludzie rozumieją zasady obowiązujące… Czytaj więcej »
Pedziwiatr

Ja czytam tą samą wymianę opinii i jedno wiem na pewno-dwa pierwsze wpisy pochodzą od ksenofobów.Straszne,
Zeby nie było wątpliwości Polka ww i Jacek.
Jedno i drugie myślenie jest szkodliwe ,krótkowzroczne.
Ręce opadają mi wzdłuż tułowia.

Jacek

Moje zdanie o Ukrainie nie bierze się z pobudek ksenofobicznych tylko ze świadomości 2 faktów:
– Ukraina to państwo upadłe
– trwają nagonki po obu stronach granicy, np, u nas tworzą się bojówki o nazwie do „ochrony Polskiej granicy przed banderowcami”

Ika

Czy przyjęte na leczenie do Polski syryjskie dzieci też wsiadłyby do ciężarówki? Jesteś obłąkany oszustwami pisowców. Kto jak kto, ale Polacy, którzy na przestrzeni wieków tak często potrzebowali pomocy innych narodów, powinni wykazywać więcej zrozumienia dla ludzi w podobnej sytuacji.

Zgredzinka

Obywateli to trzeba przede wszystkim chronić przed przemocą domową i państwową (komisariaty policji), kibolami, porąbańcami z ONR i innymi pseudopatriotami, którzy napadają każdego według uznania.
Każdy Polak żyjący od wielu lat poza granicami kraju dobrze wie, że to nie przerażeni uchodźcy są dzisiaj problemem, lecz manipulowana przez pośledniej klasy politykierów ta część prostackiego społeczeństwa, w tym sporego odsetka zagubionej młodzieży, której mózgi poddano kościelno-propagandowej indoktrynacji.

Wiśnia

To uważasz że tych którzy nie mają polskiego obywatelstwa, albo mają na przykład trochę ciemniejszą skórę należy zamknąć w obozach? Przypomniał mi się klasyk: ” niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna… A tak na marginesie, bo już nie mogę wytrzymać twoich komentarzy, choć zdaję sobie sprawę że to co napiszę jest poniżej poziomu ludzi tu komentujących, czy ostatnie dwie litery w twoim nicku to skrót od wielce walnięty?

Polakww

mają cały świat, muszą mieszkać w Polsce? może w zamian oddadzą nam kawałek dodatkowej ziemii w Afryce? Okazało by się że biali Polacy o wiele lepiej zarządzają.

Plus ujemny

To już było – i to w dwóch wersjach:
1. Liga Morska i Kolonialna – wystosowała oficjalne pismo do Ligi Narodów aby Polsce umożliwiono założenie kolonii w Afryce.
2. Osadnictwo w Ameryce Południowej – rejon Kurytyby – dążono do uformowania zawartego obszaru osadnictwa polskiego. II RP władowała w to sporo szmalu.
I co z tego wyszło ? Chyba bardzo mało, skoro podobny pomysł uważasz za swoje epokowe osiągnięcie.
Zanim chlapniesz to poczytaj – w dobie sieci to naprawdę nietrudne.
O ziemie w Afryce zabiegają teraz Chińczycy. Z sukcesami. Co ty na to?
Dla zwolennika White Power podporządkowanie się Żółtym będzie trudne do zniesienia.

Jacek

(…)Dla zwolennika White Power podporządkowanie się Żółtym będzie trudne do zniesienia.(…)
Jak widać po działalności Macierewicza już jest…

Plus ujemny

Jak byłeś w UK to mogłeś zorganizować grupe samoobrony antyislamskiej.
Czemu tego nie robiłeś – pewnie bałeś się że przeciwnicy lepiej niż ty używają noży.
Gratuluje odwagi.

Obserwator

Proponowałbym pani premierce aby więcej czasu przeznaczała na czytanie i samodokształcanie a nie chlapanie ozorem byle czego bo jest to naprawdę żenujące.

Jan

Oj kodki kodki wy moje… inna możliwa interpretacja to taka, że w 39 byliśmy za słabi, żeby odeprzeć niemiecką agresję czego skutkiem było Auschwitz… myślenie nie boli

Jacek

Tak bym to zrozumiał gdyby to powiedziała np. w Westerplatte, ale powiedziała to w miejscu, w którym ostatecznie rozwiązywano kwestie etniczne.

Jacek

Ciekawe czy tak samo byś interpretował gdyby tak powiedział premier Serbii w Kosowie?

Jan

Prawie pięćset lat Turcy (islamiści) byli okupantami tych ziem, więc istnieje taka możliwość;)

Jacek

Co sięgasz tak daleko? Jeszcze przed 20 latami przed tym zagrożeniem bronił ojczyznę Milosevic…

Nika

Bylismy za slabi bo sojusznicy zawiedli, dlatego powinnismy bys silni w jednosci, wspolnie europa powinna rozwiazac problem migracji, wspolnie swiat zachodu powinnien stawic czola teroryzmowi. Sila jest w jednosci. Nie wiem ile jednoska by zapodala sobie sterydow to nie obroni sie przed duza grupa. Jezeli juz Pan tu jest obecny to zamiast obrazac spróbuje Pan posluchac drugiej strony. Otwartosc umyslu nie boli.

Jacek

No właśnie trzeba to powiedzieć Szydło. Takie właśnie grupy tworzą się na granicach i tylko czekają na prowokatorów, którzy uruchomią najgorsze instynkty.

Wiśnia

Właśnie, myślenie nie boli, nauka historii też nie. Obozy koncentracyjne były budowane już przed 39 rokiem, więc Polska przegrana nie ma tu nic do rzeczy,chyba że położenie geograficzne.

Jacek

No właśnie… w RPA Brytyjczycy budowali je niecałe 70 lat przed Hitlerem,

Kazik

A co na to prezes stowarzyszenia Żydów polskich. Poparł Tuska ?