Były pracownik Ministerstwa Finansów masakruje politykę Zjednoczonej Prawicy i ostrzega przed kryzysem ekonomicznym

Były pracownik Ministerstwa Finansów masakruje politykę Zjednoczonej Prawicy i ostrzega przed kryzysem ekonomicznym

Sławomir Dudek pracował przez 23 lata w Ministerstwie Finansów, gdzie pełnił funkcję dyrektora departamentu polityki makroekonomicznej. W październiku 2019 r. podał się do dymisji, bo – jak twierdzi – jego praca zaczęła być ignorowana przez PiS.

 

Urzędnik udzielił wywiadu dziennikarzom portalu Businessinsider.com.pl. Szczegółowo wytłumaczył w nim powody swojego odejścia z ministerstwa.

Między moim departamentem a ministrem finansów musi być zaufanie. My dostarczamy mu dane, analizy, które mogą na przykład podważyć słuszność jakiegoś rozwiązania politycznego. Decyzję zawsze podejmuje szef, my pełnimy funkcję doradczą. Ta komórka jest w ministerstwie ważna, minister finansów w zasadzie nie mógłby bez niej funkcjonować. Od pewnego momentu czułem, że nie mogę w pełni realizować głównego celu mojego departamentu, czyli skutecznego ostrzegania o zagrożeniach stabilności finansów publicznych” – przyznał S. Dudek.

 

Ekonomista ostrzegł również przed zbliżającym się kryzysem ekonomicznym, który będzie efektem nieudolnej polityki PiS. „Podatkowe El Dorado w Polsce się skończyło. Według moich wyliczeń luka VAT w 2019 r. wyniosła 9,3 proc., czyli prawie się nie zmieniła wobec 2018 r. To oznacza, że zakładana poprawa ściągalności tego podatku de facto nie nastąpiła” – powiedział.

Problemy ekonomiczne – zgodnie z wyjaśnieniami S. Dudka – wynikają głównie z populistycznej polityki rozdawnictwa. Główny ciężar walki z kryzysem nie spadnie jednak na działaczy PiS, lecz zwykłych przedsiębiorców i członków klasy średniej.

– „Nasz budżet jest bardzo usztywniony, poupychany do granic możliwości. Zamiast naprawiać zawczasu hamulce, dolewamy jeszcze benzyny” – stwierdził ekonomista

/nt/

Źródło: innpoland.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuIreneusz Lara Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ireneusz Lara
Ireneusz Lara

Jebnie, ale za trzy lata.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Obawiam się, że dużo wcześniej. Nie da się tak długo przelewać z pustego w próżne, ale puste łby pisich próżniaków tego nie ogarniają. A jak jebnie, to winni będą wszyscy, z UE na czele, tylko nie oni.