Były szef PKW: „Przeprowadzenie wyborów w takiej sytuacji, jaka teraz istnieje jest niedopuszczalne”

Były szef PKW: „Przeprowadzenie wyborów w takiej sytuacji, jaka teraz istnieje jest niedopuszczalne”

„Gdybym był przewodniczącym PKW, musiałbym przeprowadzić wybory, bo za zaniechanie tych obowiązków grozi odpowiedzialność prawna. Uważam jednak, że przeprowadzenie wyborów w takiej sytuacji, jaka teraz istnieje jest dla mnie niedopuszczalne. Nie można narażać ludzi” – podkreślił w RMF FM prof. Wojciech Hermeliński, były już szef Państwowej Komisji Wyborczej.

 

Prof. Hermeliński nie wyobraża sobie, w jaki sposób w obliczu pandemii koronawirusa np. skompletować obsadę komisji wyborczych. – Nie chce być złym prorokiem, ale czarno to widzę” – stwierdził.

Odniósł się też do wypowiedzi prezesa PiS, który stwierdził, że do wyborców, objętych kwarantanną można dotrzeć z urną”.

 

„Jest to całkowicie wykluczone. Kodeks wyborczy mówi, że głosowanie odbywa się w lokalu wyborczym. Można by zmienić ten przepis, ale Trybunał Konstytucyjny powiedział, że istotne zmiany w prawie wyborczym można przeprowadzać najpóźniej sześć miesięcy przed datą wyborów” – stwierdził prof. Hermeliński.

Według byłego przewodniczącego PKW, jeśli jednak wybory zostaną przeprowadzone 10 maja, można spodziewać się lawiny protestów wyborczych. – „Nie tylko ze strony kandydatów na prezydenta, lecz także obywateli, którzy nie pójdą głosować z obawy o zdrowie. Uważam, że tacy wyborcy też będą mieli prawo do protestu wyborczego, wychodząc z założenia, że państwo nie zapewniło właściwych warunków do bezpiecznego głosowania” – powiedział Hermeliński.

bt

Źródło: RMF FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
andrzejRafał PIwona Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Iwona
Iwona

Ten upór rządzących, że wybory muszą się odbyć to tylko i wyłącznie temat zastępczy i tzw. walenie prętem w klatkę. Szczególnie wystąpienia JK ni stąd ni z owąd. Oni dali ciała z przygotowaniami i nie radzą sobie z sytuacją a nam serwują temat zastępczy. Dziwię się, że i opozycja i dziennikarze dają się tak wkręcać.

Rafał P
Rafał P

Bezmyślnych fanatyków PiS-u (tak jakby byli też myślący, he, he, he) nie brakuje i pójdą głosować w maskach, albo i bez. Ważne żeby Kaczafi miał swojego czyścibuta przez kolejne 5 lat.

andrzej
andrzej

Kaczor ma w d…e ludzkie życie.