„Cała Polska buduje pałacyk Obajtka” – czyli jak Polacy pomagają szefowi Orlenu

„Cała Polska buduje pałacyk Obajtka” – czyli jak Polacy pomagają szefowi Orlenu

Na renowację dworku prezesa Orlenu wydano ok. 800 tys. z państwowej kasy. Po czym niedoszły premier rozwiązał umowę z fundacją, która się zajmowała renowacją jego siedziby i zaangażował kolejną – aby wyłudzić kolejną dotację.

 

Zabytkowy pałacyk pod Borkowem Lęborskim Obajtek kupił w 2017 r., a następnie nieodpłatnie przekazał Fundacji „Kresy RP”, która miała tutaj urządzić ośrodek dla niepełnosprawnych, w tym chorych na zespół Tourette’a”.

Minister Gliński, przyznając 13 rożnych dotacji dla różnych podmiotów na Pomorzu, przydzielił wtedy „Kresom RP” największą sumę, bo prawie milion zł. We wniosku fundacja tłumaczyła, że zamierza urządzić tutaj Muzeum Żołnierzy AK-Łagierników, centrum rehabilitacyjno-edukacyjne dla niepełnosprawnych dzieci a także dla weteranów AK, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i członków ich rodzin. O zespole Tourette’a nie było już mowy.

Po czym umowę z fundacją na 10-letnie użytkowanie zerwano. Oficjalnie z powodu ograniczenia działalności fundacji w związku z pandemią. Obajtek przekazał więc pałacyk fundacji „Handicap Zakopane”. Fundacja ta jest powiązana z politykami PiS, objęta patronatem prezydenta A. Dudy oraz wspierana m.in. przez Tauron i PZU. Prezeską fundacji jest Małgorzata Tlałko-Długodz, której mąż jest – wg Wyborczej – „zaangażowany w inicjatywy geotermalne ojca Tadeusza Rydzyka”.  Na dokończenie remontu fundacja będzie starać się o środki z PFRON i ministerialnych grantów.

 

Na pytanie o rozliczenie poprzedniej dotacji, ministerstwo kultury odpowiada: „ocena prawidłowości wykonanych przy dworze w Borkowie Lęborskim prac została dokonana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zadanie zostało rozliczone prawidłowo”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Daniel Obajtek podtrzymuje wersję o przyszłym ośrodku rehabilitacyjno-szkoleniowym w pałacu, na dodatek grozi podaniem „Wyborczej” do sądu. Domaga się publikacji przeprosin, wpłaty 200 tys. zł na stowarzyszenie zajmujące się chorymi na zespół Tourette’a oraz usunięciem nieprawdziwych – wg niego – materiałów. „To nie „Gazeta Wyborcza” jest od wydawania w Polsce wyroków, a niezależny, niezawisły sąd” – powiedział jego pełnomocnik.

Ciekawe, czy będzie to ten sam sąd, który już raz umorzył sprawę Obajtka.

/ep/

Źródło: money.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zwinka
Zwinka
4 marca 2021 14:28

No ale o co chodzi. Kiedyś będzie tam Dom Spokojnej Starości Dla Byłych Członków Zorganizowanej Grupy Przestępczej, w skrócie PiS.

Rafapon
Rafapon
4 marca 2021 15:43

Widząc jakim budowniczym jest Łomajtek, Kaczor go hołubi pewnie dlatego, że liczy na to, że ten Pcimianin pomoże mu w końcu wybudować te Kacze Wieże w Warsiawie.

mkWroc
mkWroc
4 marca 2021 17:25

Milionera nie stać na remont????, roczne zarobki to 1,5 mln do tego roczny bonus podejrzewam ze kolejne 1,mln.

Dron
Dron
4 marca 2021 18:05

Kaczy lud jest niezmiernie szczęśliwy, że udało się z narodowych pieniążków wyremontować narodową siedzibę narodowego bożyszcza.

Stary Wuj
Stary Wuj
4 marca 2021 19:00

Po co za swoje, jak można za państwowe? W sam raz na rektorat Podhalańskiej Szkoły Rodzinnego byznesu im. Rodziny Obajtków – oddział pomorski

Włodzimierz
Włodzimierz
5 marca 2021 06:14
Reply to  Stary Wuj

Przypominam, że każde pieniądze tzw. państwowe pochodzą z naszych podatków. To my finansujemy całą pisowską patologię i złodziejstwo. I nikt nas się nie pyta czy chcemy, czy nie.