CBA współodpowiedzialne za aferę GetBack?

Polacy mogli stracić mniej w aferze GetBacku, gdyby KNF zareagował na czas. Nie zrobił tego celowo?

Konrad K., były prezes spółki GetBack, miał zeznać w prokuraturze, że był tajnym współpracownikiem Centralnego Biura Antykorupcyjnego – podaje onet.pl. Jeśli te informacje potwierdziłyby się, oznaczałoby to, że służby specjalne są współodpowiedzialne za jedną z największych finansowych afer w czasach rządów PiS, w wyniku której 10 tys. osób i ponad 170 instytucji straciło w sumie 2,5 mld zł.

 

Getback to firma, która skupowała pakiety wierzytelności i odzyskiwała długi. Konrad K. – jak to sam określał – „wspierał działania obozu wolnościowego”. Finansował imprezy, w których uczestniczyli najważniejsi politycy rządu PiS. Firma była m.in. sponsorem strategicznym gali „Gazety Polskiej”, na której nagrodzono premiera Mateusza Morawieckiego, Andrzeja Gwiazdę i samego Jarosława Kaczyńskiego.

Konrad K. od czerwca 2018 r. przebywa w areszcie. Przesłuchującym go śledczym miał zeznać, że „bardzo długo” przed wybuchem afery współpracował z CBA i że istnieją nagrania z jego spotkań z agentami Biura. Twierdzi, że miał nawet pseudonim — „Zeus”. Miał też zeznać, że przekazywał informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 

Według Onetu, na podstawie zeznań złożonych przez byłego szefa Getback prokuratura zatrzymała inne osoby i przedstawiła im zarzuty. Zostały więc one uznane za wiarygodne. Z ustaleń Onetu wynika, że zeznania o kontaktach Konrada K. ze służbami specjalnymi są jednak przez prokuraturę ignorowane.

Przypomnijmy, że na czele CBA stoi Ernest Bejda. ABW kieruje Piotr Pogonowski. Obydwaj od lat są bliskimi współpracownikami i podlegają koordynatorowi służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

No mafia, cholera. Ja naprawdę dostrzegam, że po zmianie rządów trzeba będzie ogłosić amnestię, ponieważ zwyczajnie dla nowych pensjonariuszy nie będzie miejsca w i tak przepełnionych więzieniach.