CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie, za którą odpowiada m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy

CBA złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie, za którą odpowiada m.in. doradca prezydenta Andrzeja Dudy

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyli zawiadomienie do prokuratury w sprawie udzielenia gwarancji bankowych spółce Eskimos przez KOWR (czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa).

 

Do wsparcia Eskimosa przez KOWR dojść miało za czasów urzędowania w instytucji Piotra Serafina – doradcy prezydenta Andrzeja Dudy do spraw rolnictwa.

Wspomniana spółka zajęła się wtedy skupem przemysłowym jabłek.

Serafin zaczął pracę w KOWR w lipcu 2018 r. W październiku KOWR udzielił wsparcia Eskimosowi – kredytu udzielił kontrolowany przez państwo Bank Ochrony Środowiska. Do firmy przelano pierwszą transzę pieniędzy. Ruszył skup tysięcy ton jabłek, ale niebawem pojawiły się sygnały o problemach z wypłatą pieniędzy dla producentów. Zaległości rosły z każdym dniem” – napisała „Gazeta Wyborcza”.

 

Według informatorów „Wyborczej” Serafin nie miał doświadczenia w prowadzeniu agencji i „był typowym politycznym nominatem, który dał się poznać jedynie z szybkich zmian kadrowych w podległej mu instytucji”.

Urzędnik podał się zresztą do dymisji już w marcu 2019 r., kiedy na jaw wyszły problemy związane ze wsparciem Eskimosa przez KOWR.

Temat podchwyciła opozycja, która zastanawiała się na legalnością działań KOWR. „Firma Eskimos została wybrana bez przetargu i od razu wzrosła jej wartość na giełdzie, a wcześniej nie zajmowała się skupem ani przerobem jabłek” – powiedziała wiceprzewodnicząca komisji rolnictwa Dorota Niedzielska.

Eskimos nie tylko nie odkupił od rolników zaplanowanej ilości jabłek, ale również nie oddał pieniędzy pożyczonych mu (dzięki KOWR) przez Bank Ochrony Środowiska. Poniesione przez Skarb Państwa straty sięgać mogą nawet ok. 100 milionów zł…

Serafin, pomimo problemów z KOWR, poradził sobie całkiem dobrze i wkrótce po dymisji został prezesem strategicznej spółki państwowej Małopolska Hodowla Roślin. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych startował z list PiS.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

Autor artykułu źródłowego – Aleksander Gurgul

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
HgwMaciek123454321smętekZbyszekMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Kolejny raz można krzyknąć stare hasło „nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. Tak i legitymacja członkowska PiS zrobi z ciebie prezesa . Wcale nie musisz się znać na tym czym masz zarządzać, Najważniejsze to rządzić tak aby krewni, kuzyni, pociotki…….działaczy PiS mogły w tej instytucji znaleźć dobrze płatną posadę. Nie piszę o „pracy” bo od pracy będą inni ważne są posady dla swoich i sowita wypłata. I tak już 5 rok a będzie jeszcze minimum 3.

Zbyszek
Zbyszek

Wygląda na to, że my, Polacy, jesteśmy baranami a pisowcy naszymi pastuchami. Równo nas strzygą.

smętek
smętek

Nihil novi sub sole! Mierny, bierny ale wierny!

Maciek123454321
Maciek123454321

No, już niebawem, na jesieni, skończy się ten chocholi taniec pisiorów. A wtedy „wielu będzie siedzieć”. I nie jest to bynajmniej reklama krzeseł firmy IKEA.

Hgw
Hgw

ANIOŁ nie człowiek