Cenckiewicz krytycznie o zrównywaniu pedofilów wśród księży z agentami SB

Cenckiewicz krytycznie o zrównywaniu pedofilów wśród księży z agentami SB

W prawicowych Internecie wciąż wrze po premierze filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Wśród rozmaitych reakcji przewija się także zarzut wobec twórcy, że pominął informację o agenturalnych powiązaniach księży pedofilów. W tle takich pretensji trudno nie dostrzec próby przerzucenia odpowiedzialności za przestępcze czyny na „agentów” i ich „krecią robotę” na szkodę instytucji Kościoła katolickiego w Polsce. Taka linię przyjęli również politycy PiS-u. – „Znaczna część tych oprawców została zarejestrowana jako tajni współpracownicy SB. Pytam teraz wysoką izbę, które formacje od samego początku opowiadały się za lustracją i za dekomunizacją?” – pytał podczas sejmowej debaty Mateusz Morawiecki, bez pardonu grając mroczną sprawą na potrzeby swojego obozu politycznego.

Jednak tego wygodnego rozumowania nie zdzierżył ostatnio historyk Sławomir Cenckiewicz. Pouczył – nie bez racji – w tygodniku „Do Rzeczy”, że to zbyt „proste”, a do tego „selektywne i manipulatorskie”.

Zapewnił przy tym, że jest „daleki od pomijania i ignorowania tego kontekstu”, ale jego zdaniem „zwyczajnie nie istnieje tak proste (by powiedzieć prostackie) przełożenie: ksiądz pedofil to agent SB!” – stwierdził. Historyk przypomniał rzecz podstawową: że przypadki pedofilii w Kościele miały miejsce także m.in. w USA czy Irlandii oraz Australii. „Gdzie zapewniam – nigdy nie istniał IV Departament MSW, a pedofilami nie byli tajni współpracownicy komunistycznych tajnych służb” – ironizował.

Nie omieszkał tez przypomnieć, że chociaż na prawicy chętnie eksponuje się fakt współpracy księży pokazanych w filmie Sekielskiego, to dziwnym trafem zapomina się o „uwikłaniu we współpracę z Zarządem II Sztabu Generalnego” abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Dlaczego? „Bo ‚nasz’, prawicowy, popierający ‚dobrą zmianę’ i atakowany przez liberałów…” – wyjaśnia trzeźwo Cenckiewicz.

mpm

Źródło: wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
jorgsmętekHerodAntypisZwinkaMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Cenckiewicz trzeźwieje z amoku pisowskiego czy raczej gra już pod nowego politycznego protektora? Raczej nie będzie nim obecna opozycja, tylko prędzej Konfederacja. W „niezależność” tego pana trudno uwierzyć.

GREG
GREG

Dlaczego ten człowiek jeszcze nie siedzi w kryminale? Przecież to co wyprawia ten idiota w pale się nie mieści.

Maciek123454321
Maciek123454321

Swoi tłuką swoich – rewelacja. Poziom bzdur wygadywanych przez Morawieckiego wkurzył widać nawet „dyspozycyjnego” Cenckiewicza.
Ja czekam wciąż na spot wyborczy KE z wyszczególnionymi głównymi świństwami, które zrobił PiS. Zrobić wrzutkę we czwartek albo w piątek, żeby pisiorom nie dać czasu na ripostę.

jorg
jorg

Nie ma szans… Nawet biorąc pod lupę tylko główne świństwa taki spot musiałby być bardzo długi. Tego nikt w jednym kawałku nie przełknie. Może serial ewentualnie?

Zwinka
Zwinka

Nieustraszonych Pogromców Wampirów spotkała zasłużona kara. Wyskakują z portek, aby przeprowadzić znak równości pomiędzy pedofilami w sutannach, a agentami SB. A tu proszę, jaka siurpryza. To zawsze pedofil w sukience był na początku, troskliwie obserwowany, dokumentowany, szantażowany i wreszcie ułożony do współpracy z SB… Boli ? I dobrze, Ma boleć.

HerodAntypis
HerodAntypis

Księża nie stali sie pedofilami po zwerbowaniu przez ubekow lecz zostali zwerbowani właśnie dlatego, że byli pedofiami i ubecy mieli na nich silnego haka. Tak jak pan Jarek nie został kryptogejem po zwerbowaniu lecz został zwerbowany jako taki podczas akcji „Hiacynt”. Antek wyczyscil mu teczkę i teraz on ma kurdupla w garści.

smętek
smętek

Nie każdy agent SB był pedofilem ale każdy ksiądz pedofil był agentem SB. Ten godny ubolewania historyk nie ma pojęcia o czasach PRL a wypowiada się.