Cezary Tomczyk dobrze wie, czego chce

KO zawiadamia prokuraturę ws. Kaczyńskiego: "Ten człowiek jest winny, ten człowiek zdradził Polaków (..)"

Gościem dzisiejszego programu „Rozmowy Piaseckiego” w TVN24 był Cezary Tomczyk, nowy szef klubu Koalicji Obywatelskiej.

Odnosząc się do wyborów na przewodniczącego, wyraźnie podkreślił, że jego formacja to jedyna taka partia, w której obowiązują w pełni demokratyczne zasady. Przykładem tego były właśnie ostatnie wybory. Wiadomo, poprzedziła je walka wewnętrzna, ale gdy już przyszło co do czego, zapomniano o sporach, podziałach i skupiono się na samych wyborach. Tomczyk nie ukrywa, że taka formuła byłaby np. w PiS-ie niemożliwa.

 

Za jedno z najważniejszych swoich zadań uznał wyciągnięcie wniosków „z tych rozmów z ludźmi, którzy na mnie nie głosowali. Jesteśmy wobec siebie szczerzy, jesteśmy gronem, które się zna, to 177 parlamentarzystów (…) Dzisiaj jest taki czas, żeby pokazać, że potencjał każdego z tych posłów i senatorów, posłanek i senatorek, może być wykorzystany”. Podkreślił też, że chce być szefem „opozycji aktywnej” i „dobrze przygotowanej”.

Pytany o ewentualną współpracę z PiS, otwarcie przyznał, że nie jest to możliwe. Fakt,  „w parlamencie 50-55 procent ustaw głosujemy wspólnie, to często ustawy zupełnie techniczne. Ale w sprawach fundamentalnych nie ma między nami chyba żadnego pokrewieństwa. Ja się fundamentalnie różnię, jeżeli chodzi o politykę, którą prowadziliśmy kiedyś, przez te słynne osiem lat, z tym co dzieje się dzisiaj w PiS-ie” i dodał, że PiS to  partia, która myśli tylko o bezkarności i o sobie”.

Tomczyk nie ukrywa też, że „największym wrogiem tego rządu jest prawda (…) Oni próbują ukryć te wszystkie elementy dotyczące stanu finansów państwa, dlatego nie ma rozliczenia afer. Oni wiedzą, że jeżeli prawda kiedykolwiek wyjdzie na jaw, to przegrają kolejne wybory”, stąd też posłowie KO już rozpoczęli serię kontroli, by poznać prawdę o funkcjonowaniu poszczególnych ministerstw, a potem podzielić się z obywatelami zdobytą wiedzą.

 

Planowane są kolejne kontrole, m. in. w  Centralnym Porcie Komunikacyjnym, planowanym węzłem przesiadkowym między Warszawą i Łodzią czy też w 16 urzędach wojewódzkich, ot chociażby w sprawie dostępności szczepionek przeciwko grupie.

Nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o rekonstrukcję rządu i miejsce w nim dla prezesa Kaczyńskiego. Tomczyk jest przekonany, że Kaczyński wcale nie palił się do pracy w rządzie, ale sytuacja go zmusiła. Jednocześnie przyznał, że największym przegranym w konflikcie wewnętrznym Zjednoczonej Prawicy jest Morawiecki, a wygranym właśnie Ziobro, co „chyba nie wróży dobrze temu rządowi, prawda?”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Wydaje się, że Cezary Tomczyk świetnie wie, na czym ma polegać jego szefowanie klubowi KO i na jakich działaniach powinna się koalicja skupić. Pozostaje tylko życzyć mu powodzenia i wierzyć, że  nie zamknie się to wszystko w sferze tylko wielkich słów.

Tamara Olszewska

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments