Chaos prawny Ziobry, jego sumienie i wola prezesa

Budka: „Ziobro dzisiaj chowa głowę w piasek”

Zbigniew Ziobro zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ważność wyboru 3 sędziów TK dokonanego przez Sejm w grudniu 2010 roku. Chodzi o sędziów rekomendowanych przez Platformę Obywatelską i PSL, wówczas nie uzyskała wymaganej ilości głosów Krystyna Pawłowicz.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Ziobro we wniosku powołuje się na Konstytucję, uzasadniając: „Za tym, że uchwała z dnia 26 listopada 2010 r. została przyjęta z naruszeniem Konstytucji RP, przemawia to, iż za jej pomocą dokonano wyboru sędziów TK w jednym głosowaniu. Okoliczność ta sprawia, że istnieje poważna i uzasadniona wątpliwość co do skuteczności wyboru Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika na stanowiska sędziów TK”.

Art. 194 Konstytucji stanowi, że „Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych indywidualnie przez Sejm na 9 lat”.

Wówczas odbyło się jedno głosowanie, ale każda kandydatura była głosowana imiennie, gdyż każdy z trzech kandydatów dostał inną ilość głosów, a Pawłowicz i kandydat SLD nie uzyskali potrzebnej wielkości. Zatem do interpretacji TK należeć będzie, czy indywidualne znaczy imiennie. Gwoli sprawiedliwości wybrani sędziowie zostali powołani do TK jedną uchwałą.

Wniosek Ziobry kłóci się z jego poglądami, bo rok temu stwierdził w programie Moniki Olejnik „Kropka nad i”, iż Trybunał Konstytucyjny nie jest uprawniony do tego, aby orzekać o ważności sejmowych uchwał. Jedynym organem uprawnionym do stwierdzenia legalności, kto został wybrany do TK, jest organ kreujący, czyli Sejm. Tak twierdził Ziobro rok temu, teraz zmienił orientację o 180 stopni.

Ale Trybunał Konstytucyjny nie stwierdza, kiedy Ziobro kombinuje i nagina prawo, bo to najwyżej może zrobić indywidualny trybunał sumienia Ziobry, jeżeli takowy posiada.

Jeżeli TK przychyliłby się do wniosku Ziobry, to w orzecznictwie TK nastąpiłoby pandemonium. Unieważnione zostałyby wyroki w ponad 100 sprawach, w których brali udział wspomniani sędziowie, zaś spraw osądzonych w pełnym składzie było 51, w tym tak ważne wyroki, jak delegalizujący stan wojenny, w sprawie kościelno-rządowej Komisji Majątkowej, ordynacji wyborczej do Parlamentu, ogródków działkowych, a także zasad inwigilacji.

W wielu dziedzinach nastąpiłby prawny chaos, jak twierdzą prawnicy na niespotykaną skalę od czasów II wojny światowej.

No, ale czego się nie robi dla woli prezesa, która jest ostatecznym prawem i nieformalną Konstytucją.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

16
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
6 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
AndrzejWiśniamartaSławomirgniewko_syn_ryba Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
krakus
krakus

Jaki chaos. To co pokazała ostatnio opozycja sprawia że trzeba zaostrzyć kurs i wyczyścić każdy urząd w kraju w którym znajduje się ktoś kto chociaż sympatyzował z PO. Bo jeśli się tego nie zrobi ta osoba będzie starać się zniszczyć sukces Polski.

Maciek123454321
Maciek123454321

Pierwszy czyściciel RP. Kibli chyba.

Sławomir
Sławomir

He, he, zero, tym gwoździem robiony, kiedyś o takim mówili, zrobioby za komorne na rowie.

Zgredzinka
Zgredzinka

No wręcz brakuje epitetów na taką głupotę.

krakus
krakus

Mystkowski to codzienna dawka mitów, półprawd i wprowadzania niepokoju. Coś jak antyklerykalne „Fakty i Mity”.

Mariola
Mariola

Nie posłuchał pan mojej rady panie Ministrze, że lepiej się modlić niż spowiadać! Kto pana szantażuje? Ostatnia nieodpłatna z mojej strony porada. Najlepiej nie mieć grzechów!!!!!

hiszpan
hiszpan

„krakus’ trolluje. Dobrze płacą, czy taki potrzebujący?
Czyśćmy,czyśćmy na potęgę. Jestem za. W ten sposób buduje się podwaliny pod odwet. Dziś wy Nas, ale jutro nie płaczcie. Pokazaliście metodę i MY jutro was.
Jeńców nie bierzecie? cóż… nie liczcie na nic innego.

Krzysztof Mazur
Krzysztof Mazur

Zwracam uwagę, że TK nie ma kompetencji do orzekania w sprawie uchwał Sejmu Art. 188. konstytucji RP: Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach: 1) zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją, 2) zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie, 3) zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami, 4) zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych, 5) skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w głosowaniu dwóch kandydatów odpadło. Co za wspaniałe czasy Wtedy jeszcze wybierano sędziów… Czytaj więcej »

Wiśnia
Wiśnia

Znaczy że tzw.pan minister nie dość że robi wszystko aby podlizać się zwykłemu posłowi to jeszcze jest niedouczony. A podobno prawnik.

Krzysztof Mazur
Krzysztof Mazur

Nie wiem co Pan Minister ma na celu. My mamy problem z Sejmem. Jeżeli s Sejm wybierze sędziego TK, RPO, uchwali ustawę łamiąc procedurę to nie ma gdzie szukac sprawiedliwości.

Rebeliancik
Rebeliancik

Drogie KODUJ, nie bój się Kaczyńskiego nie usuwaj wpisów.

Rebeliancik
Rebeliancik

W proponowanej ustawy o DEPISYZACJI niejaki krakus powinien dostać swoją działkę ( sorry celę).

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

W kwestii formalnej: dlaczego przy tytule artykułu widnieje liczba komentarzy 3, a po otwarciu strony jest ich 7 ? Czy obsługą informatyczną portalu zajmuje się firma p. Kijowskiego ?… ;)))

Sławomir
Sławomir

A powinno imperium nienawiści cielca z Torunia.

marta
marta

Jak to szło, ta mierna piosenczyna… Cztery Ziobra i Polska będzie dobra. Taaa…
To dwupak ( prokurator generalny i minister sprawiedliwości) rączyny zaciera, że coś tam wygrzebał, czym można pochlastać poprzedników. Może zatrudni się w kopalni i jeszcze więcej się dokopie. Ale! Gdzie tam w kopalni! Na wykopaliska,.panie wcale niezawistny, brrrrual, chciałam powiedzieć niezawisły. I prawy. I sprawiedliwy.

Andrzej
Andrzej

Niewiele już brakuje do tego, aby Zbyszek – Nadsędzia szafoty zaczął stawiać. Chyba,że wcześniej sam na nim głowę położy.