Chciałeś Polaku wcześniej iść na emeryturę, to szykuj się teraz na wegetację

Zabraknie na emerytury

Wreszcie rząd i ZUS przyznają, że emerytury będą coraz niższe. Dzisiaj przeciętna emerytura stanowi 56% średniego wynagrodzenia, ale już niebawem będzie to tylko 25%.

Jak twierdzi Bartosz Marczuk, były wiceminister pracy, a obecnie wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, „Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta. Oficjalny szacunek wysokości emerytur w przyszłości, jaki dostałem z ZUS. Teraz dostajemy 53,8 proc. ostatniej pensji (ok. 2,2 tys. zł). W 2045 r. będzie 32 proc., w 2060 – 24,9 proc., a 2080 – 23,1 proc. To będzie ok. 1 tys. zł na miesiąc (na dzisiejsze pieniądze)”.

W tej sytuacji wraca stary pomysł czyli emerytura obywatelska, równa dla wszystkich i wynosząca 1, – 1,5 tys. zł oraz zachęcanie Polaków, by oszczędzali na swoją przyszłość.

Jest jednak pewien problem. Aby wprowadzić emeryturę obywatelską trzeba najpierw obniżyć składki. Obniżenie składek to jednak brak pieniędzy na utrzymanie dzisiejszych emerytów, co wymusi wpompowanie w system kolejnych dziesiątków miliardów złotych, a takiej kasy po prostu nie ma.

Stąd pomysł obozu rządzącego, by oskładkować wszystkie umowy zlecenie, co powinno dać nawet spore pieniądze. Za takim rozwiązaniem są związkowcy, ale sprzeciwia się temu minister Gliński, obawiając się buntu np. artystów, którzy pracują głównie w oparciu o ten rodzaj umowy.

Takie rozwiązanie niesie też za sobą możliwość masowej ucieczki do szarej strefy.

Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR, jest przekonany, że główną przyczyną tak katastrofalnej sytuacji jest obniżenie przez PiS wieku emerytalnego. Dla wyborców PiS spełnienie tej obietnicy było jak miód na serce, ale ci „którzy skorzystali z prezentu PiS i osiągnęli już nowy, obniżony wiek emerytalny, za chwilę za ten prezent zapłacą (…)Rząd zapowiedział bowiem, że w ramach oszczędności w administracji będzie zwalniał ich w pierwszej kolejności, bo przecież mają już z czego żyć. A że to będą grosze? A kogo to obchodzi?! Niestety, zamiast podwyższenia wieku mamy obietnice wypłaty 13. i 14. świadczenia, na co będzie potrzeba co roku 20 mld zł z podatków coraz mniej licznych młodych pracujących. Oczywiście nie po to, aby uzdrowić system (bo wypłaty dodatków żadnego systemu na świecie nie uzdrowiły, ale wręcz przeciwnie – przyspieszyły ich upadki), tylko aby zyskać głosy w kolejnych kampaniach wyborczych”.

Tak więc PiS władował się i nas w niezły kanał, no ale jak pisze jeden z internautów „tak to jest jak się głosuje na socjalistyczne pomysły gospodarcze. Jeszcze żaden kraj nie podniósł się długofalowo z biedy stosując socjalne rozdawnictwo. Socjal mogą wprowadzać bogate kraje, ze zdrową i innowacyjną gospodarką, kraje które są w awangardzie zmian technologicznych. Kraje, które są w drugim szeregu łańcucha wytwórczego nie powinny wprowadzać nadmiernych rozwiązań socjalnych, bo zawsze istnieje ryzyko, że przyjdą populiści i przeszarżują z tymi wydatkami. Bogactwo narodów bierze się z innowacji, pracy, zdrowej chciwości, chęci poprawy swojego bytu a nie z kroplówki od Państwa„.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AnnaMariajankubernetesRozbawiony Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rozbawiony
Rozbawiony

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że przejście na emeryturę w wieku ustawowym, nie jest przymusem. Jest możliwością, z której można skorzystać, lub nie. Wg danych ZUS w ubiegłym roku 43% uprawnionych do przejścia na emeryturę, zdecydowało o dalszej pracy.

kubernetes
kubernetes

Rzeczywiście, argument rozbawiający.

Maria
Maria

Obśmiałam się jak norka (w klatce).
Jak po równo – 1200 każdemu, to pewnie mi też obetną – na razie cieszę się tym co mam 1560 na rękę

jan
jan

ubecji po 27 latach pracy emerytury są wysokie………………………………………

Anna
Anna

to jest jakas masakra, ja sobie nie wyobrazam zycia na emeryturze, przeciez to beda jakies grosze….. dobrze, ze zdecydowalam sie na oszczedzanie z ppk, zawsze to jakas dodatkowa gotowka