Ciepło będzie droższe. W mniejszych miastach nawet o 20 proc.

Ciepło będzie droższe. W mniejszych miastach nawet o 20 proc.

Wbrew zapowiedziom rządzących koszty utrzymania gospodarstw domowych rosną w sporym tempie. Po branży energetycznej i zamieszaniu wokół cen prądu, kolej przyszła na ciepłowników. Doszło do tego, że gdyby chcieli pokryć wzrost swoich kosztów, musieliby podnieść swoje ceny aż o 40 proc.- podaje portal gazeta.pl. Podobno aż tak źle nie będzie ale podwyżki cen za ogrzewanie Polacy nie unikną i zgodnie z przewidywaniami będą one odczuwalne.

Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki w rozmowie z TVN24 przyznała, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy urząd zatwierdził nowe taryfy 70 podmiotów. W zdecydowanej większości przypadków opłaty poszły  w górę o kilkanaście procent, a w mniejszych miastach nawet o 20 proc.

„Nie tylko trzeba pokryć koszty drożejącego węgla i uprawnień do emisji, ale także spore inwestycje. Mamy nowe przepisy nakazujące redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery i tam trzeba sporo zrobić” – przekonywał na antenie TVN24 Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl..

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, zrzeszająca 240 podmiotów zapewniających ogrzewanie i ciepłą wodę, tłumaczy, że koszty ciepłowników zwiększyły się o 36 proc. Dlatego teraz cała branża czeka na ruch ze strony władz. Czy jak energetycy się doczeka ?

„ Jeśli branża ciepłownicza, nie otrzyma, tak jak energetyka wsparcia od rządu, ceny ciepła systemowego na pewno wzrosną” – wyjaśnił TVN Jacek Szymczak, prezes Izby.

To naprawdę boli, o czym przekonali się już odbiorcy ciepła z MEC w Szczecinku. W związku ze znaczącym wzrostem kosztów, wprowadzona w ubiegłym roku podwyżka cen ciepła średnio o 8,06 proc., tylko częściowo pokryła tam wzrost kosztów miałów. Ich ceny zwiększyły się w 2017 r. o 64 proc. w stosunku do pierwszego półrocza 2016 – dowiadujemy się z komunikatu spółki. Co w takim razie dalej?

/p/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Rafał P.JACENTYZbyszekPiJarPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Węgiel drożeje, koszty emisji CO2 też, ale trzymają się tej wciąż drożejącej technologii jak pijany płotu. Strach niemiłościwie nam panujących przed protestami jednej grupy zawodowej spycha nas wszystkich w coraz głębszą przepaść. Im te podwyżki zwisają, bo koszą taką kasę, że tylko powinszować. Przecież im się należy. A suweren będzie dalej zaciskał pasa, aż mu dziurek zabraknie. Jak długo jeszcze? Wyjście z tego bajzlu może potrwać dziesięciolecia.

PiJar
PiJar

Co w takim razie dalej? Wenezuela pokazuje kierunek:
– dopłaty do energetyki
– dopłaty do transportu i innych kolejnych działów
– nacjonalizacja gospodarki
– dodruk pieniędzy
– galopująca inflacja
– ceny regulowane przez państwo
– kartki na żywność
– puste półki
– katastrofa
No, chyba że „suweren” nie wytrzyma na którymś z wcześniejszych etapów.

Zbyszek
Zbyszek

Historia pokazuje, że suweren rusza d… jak micha robi się pusta.

Zbyszek
Zbyszek

Toruniaki to mają szczęście. U nich ciepło stanieje. Z pomocą boską.

JACENTY
JACENTY

My nigdy nie potrafiliśmy patrzeć dalej niż granice naszych opłotków, lub do najbliższej wypłaty. Ukochany węgiel – z każdym rokiem – będzie nas coraz drożej kosztować. Pudrowanie tego faktu ( Fakt to jest stan rzeczywistości, którego Polak suweren nie traktuje poważnie, (nie mylić z gazetą Fakt – ulubioną przez ten odsetek suwerena, który potrafi jeszcze czytać)). Obecnie nasze Państwo nie działa we wszystkich dziedzinach mu podległych. Już naprawdę blisko do „proroctwa” Kononowicza – nie będzie niczego. A wtedy, gwałtownie bogacący się obecnie pupile pisbolszewi uwiją sobie gniazdka na Białorusi lub w Rosji, a suweren będzie witał nowych Panów. Bo Państwo… Czytaj więcej »

Rafał P.
Rafał P.

Wygląda na to, że obywatele albo przekształcą się w Eskimosów, albo będą musieli odfrunąć do ciepłych krajów.