Co się stało ze 100 mln euro? Fundacja Książąt Czartoryskich chciałaby „rozpłynąć” się we mgle…

NIK kontroluje Fundację Czartoryskich - chodzi o pieniądze przekazane do Liechtensteinu

…a w każdym razie nie dać odpowiedzi na podstawowe pytanie. Po sprzedaży „Damy z gronostajem” fundacja pragnie się zlikwidować. Wniosła nawet wniosek do sądu twierdząc, że skończyły się jej środki na działalność – pisze „Wyborcza”.

 

Sąd odmówił jednak likwidacji, jako że likwidator Maciej Radziwiłł nie wykazał dostatecznie, że fundacja rzeczywiście wyczerpała wszystkie swoje zasoby.

To już druga próba w ostatnich dwóch latach – dodaje „Wyborcza” i przypomina, że państwo za całą kolekcję zapłaciło w  grudniu 2016 roku 100 mln euro. Nie minął rok, a Fundacja Książąt Czartoryskich niespodziewanie złożyła w krakowskim sądzie pierwszy wniosek o likwidację. Już wtedy okazało się, że 90 proc. funduszy ze sprzedaży kolekcji skarbowi państwa trafiło na konto fundacji w Liechtensteinie – Le Jour Viendra (założył ją Adam Karol Czartoryski). Pozostałe środki – do polskich fundacji: Trzy Trąby, XX Lubomirskich oraz im. Feliksa hr. Sobańskiego (ich założyciele zasiadali w Fundacji Czartoryskich i brali udział w domknięciu transakcji ze skarbem państwa).

 „Wyborcza” dotarła też do dokumentów, które odsłaniają kulisy tej transakcji i pokazują, w jaki sposób minister Piotr Gliński wpływał na przyspieszenie zakupu cennych zbiorów. Chodzi o naciski na sąd, by ten zatwierdził zmiany w statucie fundacji i jej składzie. Bez tego transakcji nie udałoby się sfinalizować.

 

Resort kultury przemilczał wtedy zastrzeżenia części prawników, że podpisana pod naciskami i nie transparentna umowa nie gwarantuje w przyszłości bezpieczeństwa zbiorów, np. może nie zabezpieczać przed roszczeniami kolejnych pokoleń potomków fundatora.

Sąd na wniosku Macieja Radziwiłła nie zostawił jednak suchej nitki.

Uznał, że wskazane w bilansie kwoty nie wskazują na wyczerpanie funduszy i majątku. Wykazał również, że posiadane przez fundację pieniądze bez problemu pozwalają na dalsze realizowanie jej celów, m.in. ochronę dziedzictwa kulturalnego w kraju i za granicą, działalność oświatową i kulturalną.

Gdy sprawą zajęła się Najwyższa Izba Kontroli, z Liechtensteinu przyszła odpowiedź: „Sprawozdania opracowywane i dostarczane przez Agencję Nadzoru Fundacji nie są upubliczniane oraz nie mogą być udostępniane instytucjom zagranicznym”.

Niewiele wskórała też Krajowa Administracja Skarbowa.

 „Ze względu na jego dobro nie możemy podać żadnych szczegółów” – powiedział Wyborczej o śledztwie – prokurator Krzysztof Dratwa z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Minister kultury, który doprowadził do tej transakcji jakoś nie naciska, żeby tę sprawę wyjaśnić. Wykonuje tylko ruchy, by nikt mu nie zarzucił, że nie pilnuje polskiego majątku. Ponoć zresztą działania wszystkich instytucji, które powinny zająć się tą sprawą, przypominają zabawę w chowanego.

Z tą władzą tej sprawy nie prześwietlimy. Pozostaje czekać na zmianę układu politycznego – konkludują autorzy artykułu w „Wyborczej”.

/j/

Źródło: Wyborcza

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ZwinkaKradziejownikHerodAntypisJacek DolińskiMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

10%

Zwinka
Zwinka

Myślisz, że tylko tyle ?

Zbyszek
Zbyszek

Na koncie w małym, ale nobliwym banku przy cichej, bocznej uliczce w Zurichu. Emerytura.

Maciek123454321
Maciek123454321

A rodowa posiadłość Radziwiłłów w Jadwisinie k. Serocka niszczeje w zastraszającym tempie. Piękny pałac, kryty basen, jadalnia, sale konferencyjne, duży park (rezerwat przyrody gdyby kto pytał). Radziwiłłowie wygrali proces przeciwko Skarbowi Państwa i odzyskali (bodajże w 2011 roku) bardzo dobrze utrzymany obiekt. Teraz wszystko to popada szybko w ruinę. Proszę zajrzeć do Wikipedii.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Ta sprawa zostanie wyjaśniona dopiero po zmianie rządu. I wtedy dowiemy się, kto i ile wziął od państwa Cz. za decyzję odkupienia od nich zabytkowych przedmiotów, które i tak nie mogłyby być wywiezione z Polski. I jak to się przełoży na lata odsiadki.

HerodAntypis
HerodAntypis

Trzeba jakoś wku…ć banasia to się zajmie tą szemraną fundacją.

Kradziejownik
Kradziejownik

Czy teraz „Hrabia” będzie oznaczać „ZŁODZIEJ” ?

Zwinka
Zwinka

Deal zrobiony, a teraz jak u Woody’ ego Allena: „bierz forsę i w nogi” .