Ćwiąkalski: „Przypuszczam, że władza nie odpuści – pracują nad ustawą jeszcze groźniejszą dla sędziów niż do tej pory”

Ćwiąkalski: „Przypuszczam, że władza nie odpuści - pracują nad ustawą jeszcze groźniejszą dla sędziów niż do tej pory”

Według byłego ministra sprawiedliwości w rządzie PO-PSL Zbigniewa Ćwiąkalskiego, przeforsowana przez PiS ustawa kneblująca usta sędziom to nie koniec. – „Przypuszczam, że władza jeszcze nie odpuściła, że będzie dalej pracować nad nową ustawą, która jest jeszcze groźniejsza niż do tej pory” – powiedział w RMF FM.

 

„Pamiętamy z poprzedniej kadencji zapowiedź, że sędziowie nie będą przypisani do poszczególnych sądów, tylko będą sędziami RP. W związku z tym – sędzia dzisiaj sądu apelacyjnego, będzie np. zesłany do sądu rejonowego gdzieś tam daleko na prowincji, dość daleko. A zamiarem władzy będzie to, żeby spacyfikować sądy” – stwierdził Ćwiąkalski.

Odniósł się też do obecnej sytuacji po wydaniu uchwały przez Sąd Najwyższy, w myśl której sędziowie wskazani przez neoKRS nie mogą orzekać, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem.

 

Jest to sytuacja bez precedensu. Takiej sytuacji nie było w żadnym kraju Unii Europejskiej ani w jakimkolwiek cywilizowanym kraju. Z całą pewnością nie da się tutaj odpowiedzieć jasno, prosto i od razu na wszystkie pytania. Tylko zadajmy sobie pytanie: kto do tego doprowadził? Przecież to się nie wzięło z powietrza” – podkreślił były minister sprawiedliwości.

Ćwiąkalski, który obecnie pracuje jako adwokat, zapytany, czy będzie się domagał, by sędziowie wskazani przez neoKRS nie orzekali, odparł: – „To zależy od klienta. Klient o tym ostatecznie decyduje. Jeżeli takie będzie zdanie klienta, to oczywiście z takim wnioskiem wystąpię”.

bt

Źródło: RMF FM

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
antymohersmętekJantarMaciek123454321Zwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Państwo jest zarzynane i wykrwawiane, czyli wykonywany jest na mim ubój rytualny. Najlepsze kąski trafią oczywiście. na stół zabójcy, a ochłapy i niedoogryzane kości rzuci się motłochowi. Miła perspektywa, tylko palce lizać. Każdemu, znanemu osobiście miłośnikowi PiSu należaloby podziękować osobiście za te hojne dary.

Maciek123454321
Maciek123454321

Po wczorajszej uchwale Sądu Najwyższego mam wrażenie, że ustawa kagańcowa będzie martwym zapisem. Podejrzewam, że nie sędziowie, ale strony postępowań cywilnych i karnych same będą wnosić o sprawdzenie legalności powołań sędziowskich. Sędziowie wiedzą o tym i już powstrzymują się od orzekania.

Jantar
Jantar

A mnie się wydaje, że ustawa kagańcowa będzie bardzo mocno przez pisowców egzekwowana. Po dzisiejszym wywiadzie Kaczyńskiego dla niemieckiego pisma widać, że nie zamierza cofnąć się nawet o ćwierć milimetra. Ustawę dyscyplinującą nauczycieli już ostro stosują. Czytałam dziś na blogu p. Chęcińskiego, że są już pierwsze ofiary nowej dyscypliny PiS dla nauczycieli. Ofiary nie miały nawet możliwości odpowiedzenia na rzekome zarzuty, a dyrektorzy pod byle pretekstem zgłaszają do kuratoriów sprawy i żądają dyscyplinarki z zawodu. Jak tak dalej pójdzie, w oświacie zostaną tylko księża i zakonnicy, do czego zresztą moim zdaniem PiS zmierza, bo kościół od dawna żąda przekazania całego… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Z sądami nie jest taka prosta sprawa, droga Koleżanko, bo do zabawy już wmieszały się Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE. Oj, przywalą kary…..

Zwinka
Zwinka

Będzie jąk znalazł do tłumaczenia ciemnemu ludówi, że to Unia zabrała mu kielbasę i pół litra, które PiS chciał dać. Ono że wszystkiego potrafi zrobić użytek. Ono jest pozbawione honoru i zasad.

Jantar
Jantar

Drogi Kolego, „wtrącenie się” Komisji Europejskiej i TSUE + wysokie kary spowoduje tylko nasz „wypierdol” z UE. I tak, jak napisała Koleżanka Zwinka, Kaczyński i sitwa będą wmawiać ludowi, że „przecież PiS chciało, żeby Polska była członkiem UE, ale UE jest zła, bo chciała Polsce wszystko narzucać, a za brak zgody nakładała wysokie kary, więc PiS musiał Polskę dla dobra Polaków z Unii wyprowadzić”. Lud oczywiście to łyknie i przyklaśnie. Zresztą w komentarzach na portalach związanych z PiS znakomita większość pisze, że „PiS powinien kopnąć UE w dupę jak najszybciej”. I przypominam, że do wyjścia Polski z UE wystarczy tylko… Czytaj więcej »

antymoher
antymoher

Taa,kolejni do dyscyplinowania to pracownicy obozów pracy-pielegniarki i lekarze!!!!!!!!!!!!!!!!!a siostrzyczki zakonne jakos nieskore do harówy.

smętek
smętek

Przed sądami zwykle strony stają z pełnomocnikami i to oni, adwokaci, radcowie prawni, będą się odnosili do uchwały SN.