Czarne chmury nad polską gospodarką?

"W Monachium premier Morawiecki powiedział prawdę"

Wciąż słyszymy zapewnienia pana Morawieckiego, w jak dobrym stanie znajduje się nasza gospodarka. Słupki idą w górę, międzynarodowe agencje utrzymują nam ten sam poziom rankingu i ogólnie jest świetnie. Szkoda, że pan Morawiecki nie wspomina o bardzo istotnym fakcie, jakim jest nasze zadłużenie. Według doktora ekonomii Bogusława Grabowskiego, byłego członka rady Polityki Pieniężnej, nasza gospodarka funkcjonuje na kredytach. Jesteśmy w pierwszej piątce deficytu finansów publicznych. Co to oznacza? – „Jeżeli nadejdzie jakikolwiek kryzys, jakiekolwiek wstrzymanie dynamiki gospodarczej za granicą, to czeka nas katastrofa”. Wiara w to, że to tylko mrzonki, to wiara w cuda.

Niestety, nie jesteśmy Niemcami, gdzie gospodarka rozwija się dobrze, ma zrównoważony budżet i sporą nadwyżkę. Polska gospodarka to bardziej kolos na glinianych nogach, a do tego jakoś nie widać, by rząd odkładał pieniądze na ewentualny kryzys.

Doktor Grabowski uważa, że musimy się liczyć z nadejściem kryzysu, bo to „pewne, jak dwa i dwa jest cztery”. Ciekawe, co wtedy z rozdawnictwem socjalnym, inwestycjami w kolejne programy 500 Plus, wmawianiem nam, że jest super? Trudno nie wierzyć w słowa takiego speca od ekonomii jak dr Grabowski. Tak więc musimy się nastawić na nadejście ciężkich czasów. Wątpię, by PiS-owi udało się przeprowadzić nas przez kolejny kryzys, nawet mniejszego kalibru, tak jak udało się to koalicji PO/PSL, chociaż, jak znam życie, to i tak całą winę za krach zrzuci rządząca partia na poprzednie władze. Tak jak i jestem przekonana, że część Polaków na to się nabierze. No nic… poczekamy, zobaczymy.
(Źródło: newsweek.pl)

Tamara Olszewska

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
cezjacekaDamSobiepanadama Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Demokles
Demokles

„jakoś nie widać, by rząd odkładał pieniądze na ewentualny kryzys.” No litości. Który rząd od czasu odzyskania niepodległości odkładał pieniądze na ewentualny kryzys? Jakoś Panu Grabowskiemu nie przeszkadzało zwiększanie zadłużenia polaków, gdy otrzymywał pieniążki za zasiadanie w RPP. Jakoś Pan Grabowski nie grzmiał i nie wieszczył w latach poprzednich nadchodzącego kryzysu, gdy ekipa Tuska zajumała mi kasę z OFE, jakoś nie uprzedzał, że OFE to „czyste zło” i przekręt, tylko chyba wręcz przeciwnie… ale mogę się mylić 😉 Na stronie ministra finansów jest zestawienie przyrostu i struktury naszego długu przez ostanie lata. Proszę sprawdzić, przeanalizować, pomyśleć, a potem karmić czytelników… Czytaj więcej »

Sobiepan
Sobiepan

Xerokopio Greka z kozikiem, ja to widze ociupine szerzej. Wczoraj na wszystkich kanalach Junker grzmial o potrzebie jak najszybszego wprowadzenia „€” w calej Unii. I zaraz dopowiedziano, ze programowo pomoze sie Bulgarii i Rumuni. O Polsce nikt nie wspomnial- jest „dobrobyt” pod rzadami kurdupla. Jednoczesnie za dzialalnosc Szyszki, Waszcza, Maciory i szeryfa- Zero- czekaja Polske sankcje i obciecia dotacji. A w zwiazku z tym, ze juz nikt nie slyszy i nie slucha w Europie glosu Polakow- czeka Polske los bezdomnego kundla kopanego przez kiboli z ONR-u, M.W. i pokrewnych dobro-czyniacych organizacji.

jacek
jacek

(…)Wczoraj na wszystkich kanalach Junker grzmial o potrzebie jak najszybszego wprowadzenia „€” w calej Unii.(…)
A co w tym dziwnego… Jak się wspólną przestrzeń gospodarczą to trzeba przyjąć, że wspólna waluta to rzecz pożądana, po ponad dwudziestu różnych walutach jest możliwe takie rozjechanie ich kursów, że rozchwieje budżet UE, a zatem i te wszystkie dopłaty. Proszę sobie takie coś wyobrazić w Polsce:
waluta Śląska i Mazowsza wystrzelą jak rakieta, a waluty Polesia i Podkarpacia zejdą do poziomu śmieciowego… dajcie mi takiego Ministra Finansów co uzyska absolutorium.

aDam
aDam

Krytyka opozycji, szczególnie wspieranej przez takie autorytety jak na koduj24 jest absolutnie niedopuszczalna. Co widać po braku merytorycznej odpowiedzi i minusowaniu powyższego komentarza…

cez
cez

taka mała hipokryzyjka???

Andrzej
Andrzej

Czekamy i patrzymy jak marnują pieniądze, czas i nas.

jacek
jacek

Teraz mamy Gierka 2.0 (nawet te łaszenie się do górnika jest identyczne), a zatem pora zastanowić się do jakich kroków będzie musiał się posunąć Balcerowicz 2.0.

adama
adama

Tzw. Naród uznał, że 500 się należy jak psu micha i nie jest to wynik procesów ekonomiczno spolecznych tylko dobra wola władzy dobrej władzy. Wszystkie te szczury które wylazły przy Kaczyńskim jak się pojawią problemy to uciekną. Ciekawe kto się będzie wtedy tym narodem zajmował, chyba Putin.

cez
cez

NIe chodzi o to aby odkładać. Najlepszym odkłądaniem jest inwestowanie. Jeżeli nie ma się na to pomysłu, zniechęca inwestorów krajowych i zagranicznych , niszczy i ogranicza rynki zbytu i stosuje rozdawnictwo socjalne, wcześniej czy później pojawi się wielka dziuuuura w finansach publicznych ,których żadne bilboardy nie zakryją. Pytanie , kiedy ludzie zorientują się ,że są mamieni przez propagandę i sztuczki socjotechniczne i manipulację danymi .